Index Vakbarát Hírportál

Vizsgálat indult az Operaház elhíresült büféjének ügyében

2024. március 29., péntek 07:46

Budapest VI. kerületében már tart a vizsgálat, amely arra keresi a választ, hogy a Magyar Állami Operaházban hogyan és milyen jogcímen működött a büfé 2024. március 4-e előtt. Az intézmény hetekig nem válaszolt a jogszerű működésre vonatkozó kérdéseinkre, majd egy sajtótákoztatón találkoztunk Ókovács Szilveszterrel, és a főigazgató már nem tudott kitérni a válaszadás elől.

„Csak nem gondolják, hogy ne szállt volna ki a kerületi jegyző, hogyha bármilyen problémát érzékel? Úgyhogy minden rendben volt vele”

– ezt nyilatkozta lapunknak Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója 2024. március 21-én, a teátrum évadismertető sajtótájékoztatója után. Válaszából ugyanakkor az derül ki, hogy a főigazgató nem tudja, vagy nem értesült arról, hogy Budapesten VI. kerülete vizsgálatot indított az Operaház büféjének jogszerű működtetésével kapcsolatban.

Utólag kértek engedélyt

Az Indexen már beszámoltunk arról – mi is egy Terézvárostól kapott válaszlevélből tudjuk –, hogy a Magyar Állami Operaház 2024. március 4-én tette meg bejelentési kötelezettségét a büfé működtetésére, vagyis csak azt követően, hogy 2024. március 3-án az Operaházban kirobbant a botrány. Ókovács Szilveszter főigazgató akkor rendelte el, hogy vágják félbe a mintegy 70 perces  Carmina buranát, hogy a nézők elmehessenek büfézni, ott pénzt költsenek, így juttatva többletbevételhez a Magyar Állami Operaházat.

Az esetet követően próbáltunk utánajárni annak, hogy ki és milyen jogalapon működtette a büfét az Operaházban 2024. március 4-e előtt, és Terézváros válaszából az derült ki, hogy 2024. január 13. és 2024. március 4. között a Magyar Állami Operaháznak csak az OperaShopra volt engedélye. A büfét 2023. november 10. és 2024. január 13. között amúgy a Magna Catering Kft. működtette. Az eset érdekessége, hogy a Magyar Állami Operaházzal jelenleg perben álló, a Zsidai Csoporthoz tartozó Opera Gasztronómia Kft.-nek jelenleg is érvényes üzemeltetési engedélye van a büfére, ám a céget az Operaház kizárta az intézményből, és a kft. – mivel perben áll az Operaházzal – a büfét nem működteti, semmilyen tevékenységet nem végez.

Vagyis a rendelkezésünkre álló információk alapján mindez azt jelenti, hogy az Operaház az intézményen belül és kívül könyveket, albumokat, tollakat, ajándéktárgyakat ugyan árulhatott, de a büfében szendvicset, pékárut vagy süteményt semmiképp – ezek árusításához ugyanis külön engedélyre van szükség, amit a VI. kerületi önkormányzat által megküldött adatok szerint az Operaház csak 2024. március 4-én jelentett be.

Ókovács Szilveszter minderre március 21-én így reagált az Indexnek:

Ez az információ téves. A bejelentés azonnal megtörtént, sőt valójában már októbertől rajta voltunk az ügyön. Nem mindenki hivatott meg érdekelt abban, hogy önök valid információkat szerezzenek.

Ezek után ismét megkerestük Terézvárost, és megkérdeztük, hogy a Magyar Állami Operaház főigazgatója lényegében azt állítja, hogy az önkormányzat félrevezet minket, és ezáltal mindenkit, mi erről az álláspontjuk. Ezt a választ kaptuk:

Nem mindenki bőbeszédű

Vagyis ez azt jelenti, hogy a főigazgató állításával ellentétben a büféügyben jelenleg vizsgálat zajlik. Amint további érdemi információhoz jutunk, megírjuk. 

Az ügy tisztázására amúgy hiába fordultunk az Operaház fenntartójához, a Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz, a tárca válaszra sem méltatott bennünket. S mivel az ügy felvet adózási és népegészségügyi kérdéseket is, még 2024. március 8-án megkerestük a két érintett hivatalt is, ám a NAV azt felelte, hogy kérdéseink „megválaszolása nem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe tartozik”, a Nébih pedig azóta sem tudta megfogalmazni válaszait.

Az évadismertető sajtótájékoztató után, 2024. március 21-én Ókovács Szilveszter mindenesetre egyértelművé tette, mit gondol az operaházi büféügyről, amikor is lapunknak így fogalmazott:

Szerintem az állam érdeke elsődleges. Én az államot képviselem, és minden forrást az Opera működésére fordítunk. Szabályosan, biztonságosan, jogszerűen.

2024. március 3-án azért robbant ki a botrány, mert a mű kettévágására vonatkozó főigazgatói utasítás miatt Bogányi Tibor karmester otthagyta a Carmina burana produkciót. A történteket Ókovács Szilveszter már akkor műbalhénak nevezte, az ügyben Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Szent István-rend kitüntetettje is megszólalt, az internet népe pedig mémekkel árasztotta el a közösségi médiát.

(Borítókép: A Magyar Állami Operaház megújult nézőtere a 2022/2023-as tematikus évadot bejelentő sajtótájékoztató napján, 2022. március 11-én. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)

Rovatok