120 éve, vagyis 1904. május 11-én született a XX. század egyik, ha nem a legismertebb szürrealista képzőművésze, Salvador Dalí. Madridban és Barcelonában szívta magába a művészetet, számos stílust ismert meg, festőként pedig szokatlan technikákkal alkotott maradandót. Tesztelje, mennyit tud a születésnapos zseniről!
Az 1920-as években Párizsba utazott, és olyan művészekkel került kapcsolatba, mint Pablo Picasso, René Magritte és Joan Miró: ez vezetett Dalí első szürrealista korszakához is. A legismertebb képe talán az olvadó órákat ábrázoló, 1931-ben készült Az emlékezet állandósága. Francisco Franco fasiszta vezető spanyolországi felemelkedése a művész kizárásához vezetett a szürrealista mozgalomból, de ez nem akadályozta meg őt az alkotásban.
Megszállottan festette a bujaságot, a halált és a hanyatlást, tükrözve kora pszichoanalitikus elméleteinek ismeretét és szintézisét. Dalí munkássága – amely nyilvánvalóan önéletrajzi anyagból és gyermekkori emlékekből is merít – tele van gyakran készen értelmezett szimbolizmussal –
a fétisektől kezdve az állati képeken át a vallási szimbólumokig.
Dalí a szürrealista André Breton automataelméletét vallotta, de végül a tudatalatti által létrehozott, „paranoiakritikusnak” nevezett rendszer mellett döntött, ami olyan állapot, amelyben az ember képes szimulálni a téveszméket, miközben megőrzi józanságát.
Ezt a módszert, amelyet maga Dalí paradox módon az „irracionális tudás” egyik formájaként definiált, kortársai, főként a szürrealisták alkalmazták a legkülönbözőbb médiumokban – a mozitól a költészeten át a divatig.
(Borítókép: Salvador Dalí spanyol katalán szürrealista festőművész. Fotó: Jack Mitchell / Getty Images)