Nagy port kavart az olasz kulturális életben, hogy Olaszország egyik legnépszerűbb írója, Roberto Saviano nem került be a Frankfurti Könyvvásárra utazó 100 fős küldöttségbe. Az írók fellázadtak a döntés ellen, és egyenesen elítélik az olasz politika cenzúrakísérleteit, a kultúrába való beavatkozását. Gennaro Sangiuliano olasz kulturális miniszter szerint azonban nincs szó cenzúráról. „Ők diszkriminálnak, nem mi.”
„Elnézést kérek az íróktól a történtekért. Roberto Saviano kizárását nem rosszindulat vezérelte, de utólag bocsánatot kérek. Az Olasz Kiadók Szövetségeként jóhiszeműen jártunk el.” Ezt Innocenzo Cipolletta, a szervezet elnöke írta közleményében, amiért Roberto Saviano olasz írót korábban nem vették fel a Frankfurti Könyvvásár díszvendégei közé.
A nagy port kavaró történet nemrégiben egész Olaszországon végigsöpört. De ne szaladjunk ennyire előre!
A történet onnan indult, hogy a Frankfurti Könyvvásárt 2024. október 16. és 20. között rendezik meg, díszvendége Olaszország lesz, amely mintegy 100 szerzővel képviseltetné magát. A küldöttség Mauro Mazza, az Olasz Kiadók Szövetsége munkatársának irányításával állt össze – írta meg a Corriere della Sera.
Roberto Saviano azonban nem került fel a listára.
A döntés azért érdekes, mert jelenleg ő Olaszország egyik legismertebb írója. Az eredeti nyelven 2006-ban megjelent Gomorra című művében gyakorlatilag a maffiát leplezi le, elénk tárja a nápolyi maffia szervezeti felépítését, működését, üzleteit. (A kötet magyarul a Partvonal Kiadó gondozásában jelent meg.)
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a szerzőt az országban a jobboldali olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni heves bírálójaként is számon tartják. Tavaly októberben „szimbolikus” ezer euróra büntették, amiért Melonit és szövetségesét, a korábbi migránsellenes olasz belügyminisztert, Matteo Salvinit fattyúnak nevezte az olasz tévében, miután a Földközi-tengeren egy kislány meghalt egy sikertelen tengeri mentésben.
Savianót annyira rosszul érintette a kizárás, hogy a könyvvásár későbbi meghívását is visszautasította. „Én, Frankfurtban? Igen, ott leszek, de kizárólag a német szervezők vendégeként. És nagyon boldog vagyok, hogy Mazza listáján nem vagyok rajta. Az olasz delegációval egyáltalán nem kívánok elutazni” – hangsúlyozta a szerző a BolognaToday-nek, akinek jólesett, hogy számos kollégája támogatja őt, és szolidaritását fejezte ki.
Roberto Saviano ügye hangos ellenállást váltott ki az olasz kulturális életben. Ennek ékes bizonyítéka, hogy több mint 40 szerző nyílt levelet írt Innocenzo Cipollettának és Jürgen Boosnak, a Frankfurti Könyvfesztivál elnök-vezérigazgatójának. Ebben az írók nemcsak Saviano hivatalos küldöttségből való kizárását, hanem az olasz politika cenzúrakísérleteit és a kultúrába való további beavatkozását is elítélték. A végső kérés az volt, hogy a Frankfurti Könyvfesztivál alatt tartsanak egy konferenciát, amelyen a fenti problémákat meg lehet vitatni.
Néhány jelentős író – olyan nagy nevek, mint Antonio Scurati, Paolo Giordano, Sandro Veronesi, Francesco Piccolo, Emanuele Trevi, Franco Buffoni – azonban annyira kiakadt a történteken, hogy ők a meghívójukat is visszaadták, és úgy döntöttek, nem utaznak el Frankfurtba, szolidarizálva ezzel kollégájukkal.
Sandro Veronesi író elsőként utasította el az olasz delegációba való felkérést: „Ez egyszerű válasz részemről. A feltételeket nem én szabom, de kíváncsi vagyok, hogy mit szólnak majd hozzá azok, akik elmennek. Meglátjuk, mire mennek.” Mauro Covacich is aláírta a levelet, de ő elutazik a németországi könyves eseményre.
Azon dolgozunk, hogy elkerüljük a Made in Italy gondolatát, hogy olasz termékként tekintsenek ránk, mint az élelmiszer- és boriparban. Mi nem egy válogatott vagyunk, hanem európai férfiak és nők, akik olaszul írnak. Más országok szerzőivel szeretnénk összehasonlítani magunkat az irodalmat érintő kérdésekben.
A levél tartalmával azonban nem mindenki értett egyet, köztük Alessandro Campi történész sem, aki bár megkapta azt, nevét azonban nem adta hozzá.
Nem értek egyet a vitát indító kezdeményezéssel, vagyis hogy elfogadjam azt a gondolatot, hogy Olaszországban az írókkal és az értelmiségiekkel szemben intolerancia és üldöztetés légköre uralkodik.
Az ügyben Gennaro Sangiuliano olasz kulturális miniszter is megszólalt. Mint fogalmazott, ő is észlelte a vitát, amely kirobbant. „Sok író van, aki másképp gondolkodik, mint én. Örülök, hogy szabadon kifejthetik a véleményüket, és hogy ott vannak a listán. De szerintem ők diszkriminálnak, nem mi. Őket inkább az zavarja, hogy kik vannak a listán. Magát Savianót a kiadója nem ajánlotta, Mauro Mazza ennek ellenére később mégis meghívta. Ennél többet mit tehetünk?” – fogalmazott a miniszter.
Az Olasz Kiadók Szövetségének elnöke, Innocenzo Cipoletta aztán a La Repubblicának adott interjúban igyekezett tisztázni a helyzetet. Megfogalmazása szerint Roberto Savianót senki sem akarta távol tartani. Csupán arról volt szó, hogy a saját dolguk megkönnyítése érdekében egy átlátható módszert alakítottak ki a meghívandó szerzők kiválasztására, ezért a kiadóktól kértek javaslatokat.
„Kaptunk egy háromszáz nevet tartalmazó listát, amelyből százat választottunk ki, keresve a lehető legteljesebb reprezentációt. A kiadókra támaszkodtunk, ahogy korábban is tettük. A párizsi könyvfesztiválon is így ment, Saviano azon sem vett részt, de akkor senki sem tiltakozott. Szóval ugyanúgy jártunk el, a felelősséget viszont vállalnunk kell.
Elnézést kérek az íróktól a történtekért. Robert Saviano kizárását nem rosszindulat vezérelte, de utólag bocsánatot kérek. Az Olasz Kiadók Szövetségeként jóhiszeműen jártunk el.”
A szervezet elnöke átérzi, hogy a szerzők kényelmetlenül érzik magukat az ügy miatt. Biztosította őket, hogy az kiadói világ fontos részét képezik, ahogy a kiadók is a szerzők nélkülözhetetlen eszközei. „A Frankfurti Könyvvásáron elmondhatják majd, ami akarnak, megvitathatnak mindent, beleértve a politika kultúrába való beavatkozását vagy a cenzúra problémáját is” – ígérte Innocenzo Cipoletta.
A világ legnagyobb könyves rendezvényét 2024. október 16. és 20. között rendezik meg, amelyre ebben évben is a világ minden tájáról várják az irodalom szerelmeseit.
(Borítókép: Roberto Saviano, Gennaro Sangiuliano és Innocenzo Cipolletta. Fotó: Mauro Ujetto / Getty Images, Simona Granati - Corbis / Getty Images és Roberto Serra - Iguana Press / Getty Images)