Refik Anadol üstökösként robbant be a köztudatba, ahogy úttörő médiamunkáival újradefiniálta a technológia és kultúra kapcsolatát. Munkássága hihetetlen gyorsasággal vált szenzációvá, most pedig a New York-i MOMA, Las Vegas-i Sphere és Los Angeles-i Grammy Gála után a nemzetközileg elismert török művész augusztus 3-tól 2 hónapon át korszakalkotó látványával nyűgözi le a debreceni közönséget.
Az alkotó Rumi Dreams című videómunkája számos szempontból gondolatébresztőnek ígérkezik. A kiállítás a 13. században, Anatóliában élt Dzsalál ad-Dín Rúmí, költő, filozófus, tudós és szúfi misztikus emlékére készült, témáját és megvalósítását tekintve is egyedülállónak ígérkezik egész Európában.
A 32 négyzetméteres LED-falat igénylő audiovizuális mű két hónapon keresztül lesz látogatható a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban. A kiállítás a török–magyar diplomáciai kapcsolatok 100. évfordulója alkalmából meghirdetett Török–Magyar Kulturális Évad 2024. és az 58. Debreceni Virágkarnevál részeként valósul meg.
A kiállítás augusztus 3-i megnyitóján egy panelbeszélgetést is meghallgathatnak a látogatók, amelynek résztvevői Lukács Viola Berlinben élő digitális művészeti kurátor, aki gyűjteményeket, múzeumokat fejleszt, valamint alapítványokat és művészeket támogat a fenntartható digitalizálási folyamatban, Bordos László Zsolt, aki 3D animációs vetítéseivel, formabontó munkáival és 3D mapping alkotásaival a műfaj elismert alkotói közé tartozik, továbbá Kömlődi Ferenc jövőkutató, az első magyar mesterségesintelligencia-portál, az első 3D-nyomtatással foglalkozó, illetve a jövőtechnológiákat bemutató NJSZT blogok szerkesztője.
Refik Anadol 1985-ben született Isztambulban. A nemzetközileg elismert médiaművész a mesterséges intelligencia esztétikájának úttörője. Jelenleg Los Angelesben él, ahol tulajdonosa és működtetője a Refik Anadol Stúdiónak és a RAS LAB-nak, emellett tanít a UCLA Design Media Arts tanszékén, ahol képzőművészet mesterszakon szerzett diplomát.
Anadol munkássága a mindenütt jelen lévő számítástechnika kihívásaival foglalkozik, illetve azzal, hogy mit jelent embernek lenni a mesterséges intelligencia korában.
Azt vizsgálja, hogy az idő és a tér érzékelése, megtapasztalása hogyan változott meg radikálisan azóta, hogy az eszközök uralják a hétköznapjainkat. Anadolt az izgatja, hogy a digitális korszak és a mesterséges intelligencia milyen új esztétikai technikákat tesz lehetővé.
(Borítókép: Refik Anadol: Rumi Dreams. Fotó: Shutterstock)