Index Vakbarát Hírportál

Simon Márton otthagyta a Jelenkort, a Librit és a Lírát is

2024. augusztus 29., csütörtök 14:21

Simon Márton költő elhagyta a Jelenkor Kiadót, és Okapi Press néven saját kiadót alapított. Az Indexnek elmondta, hogy a Libri és a Líra sem forgalmazza tovább a köteteit, vagyis ezen üzletek polcairól lekerülnek a művei. 2024. december 31-től csak a legutóbbi könyve lesz náluk kapható, és az is már csak egy évig.

Simon Márton már nem a Jelenkor szerzője, miután elhagyta a kiadót, és Okapi Press néven saját kiadót alapított. A könyveit mostantól a saját webshopjában lehet megvásárolni, a Hideg pizza című verseskötete hamarosan itt jelenik meg. 

A költő az Indexnek elmondta, amikor 2012 körül bekerült a frissen alakult Libri Kiadó holdudvarába az akkori főszerkesztőnek, Dunajcsik Mátyásnak köszönhetően. „Ez egy friss, izgalmas, nyitott, már-már punk hangulatú hely volt, vagyis annak tűnt. Mára ezek a jelzők lecserélődtek, csupa olyasmire, ami engem szerzőként nem feltétlenül vonz. Ha van egy legendás brand, plusz egy marék korszakos szerző, akikkel bármikor megtiszteltetés lenne egy csapatban játszani, az panorámának szép, de szakmai perspektívának még lehet kevés.”

Simon Márton úgy véli, valószínűleg nem segített a helyzeten, hogy a szépirodalom kiadása egyre inkább mintegy bokrétaként van már csak – érzése szerint – odatűzve annak a cammogó barlangi trollnak a füle mögé, amivé a Libri-cégcsoport az utóbbi években átváltozott.

És ne kerteljünk, az MCC megjelenése, ahogy sokaknak, nekem is végképp megsavanyította ezt az egészet. Pedig egyelőre annyi történt, hogy azt a katasztrofális marketingest beejtőernyőztették a kereskedelmi ágra. Na, bumm. Viszont, amihez a NER hozzáér a kultúrában, arra fogadni lehet, hogy kivétel nélkül menthetetlenül sz..., nem mondom ki, mivé változik. És semmi kedvem nem volt malmozva azt latolgatni, vajon milyen lesz, ha egyszer mégiscsak elkezdenek beleszólni a dolgokba, esetleg egy szép napon beállít egy harmadvonalbeli elsőfilmes, hogy focifókuszú, fiatalos musicalfilmet csinál a Párhuzamos történetekből

– fogalmazott Simon, majd ezzel folytatta: „A viccet félretéve, nem voltam boldog, nagyon nem, változtatni akartam, és erre ez volt az egyetlen lehetőségem. Nem volt könnyű döntés, én ezt a kiadót nagyon szerettem, szeretem, és büszke vagyok rá, hogy 11 évig a szerzője voltam.”

Kiégett a barlangi trolltól

Arról, hogy miért döntött úgy, hogy saját kiadót alapít, Simon Márton ezt mondta: azt látta, hogy máshol se lett volna boldog. „Ez valószínű egy másik fő oka a lelépésemnek: kiégtem ettől a fent említett barlangi trolltól, lezajlott az afférunk, és túl vagyok rajta, kész, nem motivál, hogy egy ún. prominens kiadó elvileg prominens szerzője legyek, miközben hinni sem tudok ezekben a szavakban. Nem akarok semmilyen sikerlistán sehanyadik lenni, ne rakják ki a könyvesboltban se előre, se hátra a köteteimet” – fogalmazott a költő, aki bevallotta:

nem akar álszenteskedni, igenis foglalkoztatja, mennyien olvassák, és számít, hogy sokan megveszik-e az új könyvét.

Reméli, hogy igen. „Hogy ezzel bármi egyebet képviseljek saját magamon és a verseimen kívül, az már abszolút nem érdekel.”

Simon Márton lapunknak megerősítette, hogy a Libri és a Líra sem forgalmazza tovább a könyveit, vagyis ezen üzletek polcairól lekerülnek a művei. „Igen, 2024. december 31-től csak a legutóbbi kötetem lesz náluk kapható, és az is már csak egy évig” – mondta, hangsúlyozva, hogy ő tényleg szeretne erről a térképről lesétálni.

„Ezek a nagy könyvesboltláncok az én szemszögemből pillanatnyilag arra jók, hogy egy csomó irreálisan gazdag ember még irreálisan gazdagabb legyen, kvázi nyíltan a rendszer többi szereplőjének kárára. Az én káromra is, ha részt veszek ebben. És mindezt a kultúra mázával leöntve. Ebben én, komolyan, miért akarjak részt venni?” – fogalmazott.

Elkanászodik, meghízik

Arra a kérdésre, hogy anyagilag mennyire érheti meg ez a lépés, azt válaszolta, hogy ez egy befektetés. Hogy jó-e, vagy sem, azt nagyjából egy év múlva fogja tudni.

Az eddigieknél tulajdonképpen csak jobban járhatok, mert a szépirodalmi könyvkiadásnak nálunk inherens része, hogy a lehető legeslegeslegkevesebb pénzt adjuk a szerzőnek, nehogy megrontsa az anyagi jólét – elkanászodik, meghízik, ivójoghurt, Pick szalámi, a könyvespolcok meg üresek. Mit mondhatnék? Sokra nem számítok, az adókat fizetem. Ha meggazdagszom a verseskötetek kiadásából, itt megígérem, talpig lecsempézem nektek 15-ös iPhone-okkal a Szabadság-szobrot

– fogalmazott Simon Márton, majd elmondta, hogy évek óta van egy elég jól működő Patreon-oldala. A Hideg pizza című új kötetét az első perctől végig lehetett ott követni, ahogy elkészült, „sőt mondhatom, hogy az oldal nélkül aligha jött volna ebben a formában egyáltalán létre”. Úgy véli, hogy a független művészet támogatásának pillanatnyilag ez a legjobb módja, „tiszta helyzet, és annyiba se kerül, mint egy doboz cigi. És így már én sem halok éhen”.

Valódi, titkos és vérlázítóan jó

A költő azt tervezi, hogy az Okapi Press nevű kiadójában az összes saját könyvéből lesz új kiadás. Ezenfelül van a fejében négy név, akiktől szeretne kéziratot kérni, ketten már tudnak erről, ketten még nem. Ezek első körben biztosan nem olyan kötetek lesznek, mint az övé, vagyis kisebb kiadványok, chapbookok, zine-ek vannak tervben, pici példányszám, egy-két jó esemény a szerzőkkel, ahol beszerezhető a cucc, és annyi, legyen valódi, titkos és vérlázítóan jó.

Első körben. Utána... nagyon sok tervem van, de nyilvánosan ennyit merek felvállalni.

Egyelőre a saját kötete megjelenését várja, amely már a nyomdában van, és a webshopján előrendelhető. „Szép lesz, nagyon vicces és nagyon szomorú. Szerintem eddig, komolyan, a legjobb könyvem.” 

Starcz Ákos, az Indexet kiadó médiacsoport igazgatósági tagja az Index.hu Zrt.-től és az Indamedia csoporttól függetlenül működő Libri–Bookline Zrt. igazgatóságának elnöke.

Rovatok