Megnyílt a Light Art Museum Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai című új tárlata, amely a kiállítótérré alakított Hold utcai piacon várja a látogatókat 2025. július 1-ig. A válogatás több mint 35 magyar és nemzetközi művész munkáját mutatja be, amelyek a tudomány és a technológia legújabb eredményeit ismertetik.
Az interaktív installációk és immerzív vetítések az agyhullámok mintázataiba, a mesterséges intelligencia által vizualizált álmokba, a természet rejtett kommunikációs hálózataiba engednek betekintést, de a valóság olyan rétegeit is láthatóvá teszik, amelyek túlmutatnak a mindennapi érzékelés határain.
Minden, amit látunk, a fény, a szem és az agy összjátékának eredménye. De mi történik akkor, ha kivonjuk az egyenletből a fényt?
A hullámjelenségek (a hang-, a rádió- és az elektromágneses hullámokon át az agyhullámokig) sokrétű világát középpontba állító kiállítás túlmutat a fizikailag látható világon, helyette az emberi psziché és a természet rejtett világába kalauzol. A cím is azokra a látványokra utal, amelyek bár nincsenek jelen a valóságban, mégis valóságosnak hatnak.
A Phantom Vision több kérdést is boncolgat:
A kiállítás új kontextusba helyezi a technológiai áttöréseket, és felhívja a figyelmet az internet és a digitális eszközök pszichénkre, valamint álmainkra gyakorolt hatásaira, továbbá arra is, hogy a másfajta látásmódok és az eltérő kognitív képességek miként járulnak hozzá a valóságról alkotott elképzeléseink kialakulásához.
Remek példa a digitalizáció pszichére gyakorolt hatására az a másfél órás film, amely kizárólag ezen a kiállításon tekinthető meg, és kétségkívül az egész tárlat legizgalmasabb műve.
Jon Rafman Dream Journal című videóinstallációja a legbizarrabb alkotás, amelyet valaha láttunk.
Az anyag kiindulópontját az adta, hogy a művész naponta egy 3D-s szoftver segítségével animációkat készített a saját álmaiból. „A videó két fiatal női főszereplője abszurd, disztópikus tájakon keresztül egy dantei utazásra indul. Hieronymus Bosch festményeinek groteszk világa és a Second Life online játék virtuális valósága között a kollektív tudattalan legsötétebb bugyrait járja be” − olvasható a terem bejáratánál. A vetítést 18 évnél fiatalabbak nem nézhetik meg, mivel sok szexuális és erőszakos jelenet van a filmben.
A Phantom Vision az elmélyült megfigyelésre, valamint a valóság érzékelésére vonatkozó kérdések újrafogalmazására invitálja a látogatókat, akik a hétköznapok rohanásából kilépve merülhetnek el a minden érzékszervre ható élményben.
Kiállító művészek: Christian Andersson, Thijs Biersteker, Bigert & Bergström, David Bowen, AlanJames Burns, Yasuhiro Chida, Csörgő Attila, Garnu Depot, EJTECH (Kárpáti Judit Eszter, Esteban de la Torre), Ólafur Elíasson, Justine Emard, Brian Eno, Cerith Wyn Evans, fuse*, Iregular, Kati Katona, Kepes György, Lakner Antal, Liminal State, Guillaume Marmin, Moholy-Nagy László, Matthijs Munnik, Carsten Nicolai, Nonotak, Onucsán Miklós, Finnbogi Pétursson, Jon Rafman, Randomroutines (Kaszás Tamás, Kristóf Krisztián), Sébastien Robert, Judith Röder, Joris Strijbos, Szauder Dávid, Szécsényi-Nagy Loránd, The Corporation (Mátrai Erik, Borsos János), Jan van Munster
Kurátorok: Bencsik Barnabás, Szalai Borbála, kurátorasszisztens: Kovács Dalma
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)