Mindennapjaink része a zene, és sokszor jogosan hihetjük, hogy kedvenc előadóinkat és dalainkat pontosan ismerjük. Mégis megesik, hogy nem tudjuk biztosra megmondani egyes dalok kinek a tollából származnak, kinek köszönhetjük a zenét, a szöveget, azokat a dallamokat és gondolatokat, amiket betéve tudunk. 2018-ban az Artisjus elindította a Dalszerzők napja kezdeményezést. Minden év október nyolcadikán azokat ünnepeljük, akik sokszor a háttérben maradnak, nélkülük mégis jóval szegényebb lenne a zene, amihez örömünkben vagy épp bánatunkban visszatérünk.
A Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület minden évben más tematika mentén ünnepli a dalszerzők napját. 2023-ban azt tesztelték, mennyire képes a mesterséges intelligencia megtéveszteni az emberi fület. Felmérésükben három dal szerepelt: egyiket teljesen az MI írta, másikat részben, harmadikat pedig egyáltalán nem. Ekkor az az eredmény született, hogy a hallgatók több mint hetven százaléka felismeri az emberi kéznyomot.
Idén más megközelítést alkalmaztak: felkértek több neves magyar dalszerzőt, hogy látogassanak el korábbi középiskoláikba, ahol egy szerzői koncert keretein belül elmesélték a dalok keletkezésének körülményeit, az alkotói munka örömét. 12 dalszerző vett részt a kezdeményezésben, név szerint: Áron András, Dallos Bogi, Hegedűs Józsi, Hegyi Dóra, László Evelin, Lázár Domokos, Molnár Tamás, Pápai Joci, Pátkai Rozina, Sallai László, Sára Gergely és Szabó Balázs.
Szerették volna bátorítania a középiskolásokat, és rájuk irányítani a fókuszt, mivel az Artisjus 2023-as adatai alapján a fiatal generáció egyre erősebben képviselteti magát a dalszerzői közegben. Tavaly mintegy 1400 új szerző regisztrált az Artisjusnál, akiknek fele harminc év alatti,
a frissen bejelentkezett alkotók között pedig a húsz évnél fiatalabbak aránya meghaladta a tíz százalékot.
2024-ben többek közt ezt szerették volna kiemelni a Dalszerzők napján, aminek célja felhívni a közönség figyelmét a zenei produkciók mögött dolgozó dalszövegírókra, zeneszerzőkre és értékteremtő munkájukra.
A kezdeményezést még 2018-ban indította el az Artisjus. Azért októbert választották az eseményhez, mivel 1965-ben ekkor játszotta el Bródy János és Szörényi Levente művét, az első magyar rockdalként számon tartott Óh, mondd című szerzeményt az Illés együttes a kultikus Bosch klubban.