A Kántor Péter Irodalmi Alapítvány emléktábla avatással és irodalmi beszélgetéssel tiszteleg a 2021-ben, 71. éves korában meghalt legendás magyar költő, Kántor Péter emléke előtt.
Kántor Péter nem józan megfontolásból lett költő, ahogy praktikus okokból sem. Gyerekkorában, amikor még iskolás sem volt, a legnagyobb hőse Petőfi Sándor volt. A realitásoktól elszakadva is tetszett számára ez a hivatás.
Erről a 2021-ben, 71 éves korában meghalt Magyarország Babérkoszorúja- és József Attila-díjas költő korábban az ekultura.hu-nak beszélt a 2012-es könyvheti fesztivál forgatagában.
Később, amikor benő az ember feje lágya, más foglalkozást választ, de nálam ez nem történt meg. Megmaradtam ezen az alsó szinten: a költő, aki verseket ír. És ha megy az írás, minden oké. Attól függetlenül, kell-e valakinek. De ha nem megy, várom, hogy mikor megy majd.
Kántor Péter megkerülhetetlen alakja a magyar irodalomnak, s hogy emléke életben maradjon, a József Attila-díjas költő halála után – a költő végakaratának megfelelően – családja, barátai és pályatársai irodalmi alapítványt hoztak létre.
Kántor Péter születésének 75. évfordulóján, 2024. november 5-én, délután három órakor egykori otthonánál, a költészetében is meghatározó Balassi Bálint utca és Stollár Béla utca sarkán emléktábla avatására kerül sor. Az emléktáblát Polgárdi Ákos grafikus és Szabó Levente építész tervezte. Az avatásnál beszédet mond Parti Nagy Lajos költő, író. Közreműködik Fodor Tamás színművész.
Másnap, 2024. november 6-án délután öt órától „s mindent beleng valami lenni– szép” címmel Kántor Péterre emlékező irodalmi est lesz a Petőfi Irodalmi Múzeumban (1053 Budapest, Károlyi utca 16.). A rendezvényen Schubert-műveket játszik Csalog Gábor zongoraművész, Kántor Péter-verseket mond Für Anikó színművész, továbbá kerekasztal-beszélgetés foglalkozik Kántor Péter világával és költészetével.
Az emlékező irodalmi esten Radnóti Sándor művészetfilozófus, kritikus, Turi Tímea szerkesztő, Várady Szabolcs költő vesz részt, amely a beszélgetést Szegő János szerkesztő vezeti majd.
A Kántor Péter Irodalmi Alapítvány elsődleges célja Kántor Péter páratlanéletművének, megkerülhetetlen irodalmi hagyatékának gondozása, ismertségének ápolása, emellett foglalkozik a költő édesanyjának, Kántor Zsuzsának az irodalmi örökségével is. A kuratórium alapítója Huszti Valéria; elnöke Bazsányi Sándor; tagjai: Dávid Anna, Majtényi László, Parti Nagy Lajos és Szegő János. A Felügyelő Bizottságot Kemény Aranka, Radics Péter és Várady Szabolcs alkotja.
Kántor Péter a Digitális Irodalmi Akadémia, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, és a Szépírók Társaságának tagja volt. Dolgozott tanárként, lektorként, szerkesztőként, verseket írt, és műveket fordított, így például Mihail Bulgakovtól, Borisz Paszternaktól, vagy éppen Oszip Mandelstamtól.
Legnagyobb visszhangot kiváltott verseskötete Köztünk maradjon címmel jelent meg 2012-ben, és 2016-ban látott napvilágot első prózai kötete Egy kötéltáncos feljegyzéseiből címmel. Számos költeménye közel áll hozzánk, az egyik legnagyobb hatással a Megtanulni élni című műve volt ránk, amelyet az olvasó ide kattintva nemcsak elolvashat, hanem Kántor Péter előadásában meg is hallgathat.