Index Vakbarát Hírportál

Aggasztó adatok láttak napvilágot, a gyerekek érintettek

2024. november 6., szerda 18:37

A brit National Literacy Trust felmérése szerint a 8 és 18 év közötti korosztály tagjainak mindössze 35 százaléka szeret olvasni szabadidejében. A friss adatok meredek visszaesést mutatnak a tavalyi évhez képest, sőt ezzel az eddigi legrosszabb adatok láttak napvilágot.

A gyerekek olvasási kedve két évtizedes viszonylatban a legalacsonyabb szintre esett, már csak minden harmadik fiatal állítja, hogy szabadidejében szívesen olvas. A brit National Literacy Trust által megkérdezett 8 és 18 év közöttieknek mindössze 34,6 százaléka mondta azt, hogy szabadidejében önként, az olvasás örömért vesz könyvet a kezébe.

A The Guardian szerint a csökkenő tendencia 2016 óta tart, akkor majdnem minden harmadik gyermek beszélt arról, hogy szívesen olvas. De az olvasás gyakorisága is történelmi mélyponton van: a 8 és 18 év közöttiek csupán 20,5 százaléka mondta, hogy naponta olvas, szemben a tavalyi 28 százalékos eredménnyel. 

A lányok szívesebben olvasnak

A nemek közötti különbség is nőtt az olvasás élvezete terén: a 8 és 18 év közötti fiúk 28,2 százaléka, míg a lányok 40,5 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szívesen bújja a könyveket szabadidejében.

Tudjuk, hogy azok a gyerekek, akik kedvtelésből olvasnak, és akiknek olvasnak, különböző előnyökre tesznek szert, a szókincs bővülésétől kezdve a mentális jólét jelentős javulásáig bezárólag

– mondta Frank Cottrell-Boyce, számos díjazott ifjúsági regény szerzője, hozzátéve, a friss felmérés arra világít rá, hogy a britek visszatartják gyermekeiket az említett előnyöktől, amiket ő láthatatlan kiváltságnak tart.

A felmérést végző szervezet megállapította, hogy a rendszeresen olvasó fiatalok körében több mint kétszer annyian vannak azok, akiknek átlagon felüli szövegértési képességeik vannak. A havonta legalább egyszer könyvet forgató fiatalok arról számoltak be, hogy az olvasás segít nekik kikapcsolódni, új dolgokat megtanulni, megérteni mások véleményét, megismerni más kultúrákat, és egyszerűen boldogabbnak érzik magukat.

Rovatok