Index Vakbarát Hírportál

Rendhagyó aukción adták el a zebrán átkelő dalmatát

2024. november 8., péntek 14:24

Hallgatói aukciót rendeztek 2024. november 7-én a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A jumpSTART-eseménysorozat részeként létrejött jótékonysági célú árverésen kizárólag az egyetem hallgatóinak művei kerültek kalapács alá. A résztvevők a műtárgyak licitálásával nemcsak a fiatal művészeket támogatták, de a műtárgyak értékesítéséből befolyt összeg egy részével egy újonnan létrehozott szociális alaphoz is hozzájárultak.

A hagyományteremtő szándékkal elindított aukció lehetőséget nyújtott a hallgatók számára, hogy közel piaci körülmények között próbálják ki a műalkotások értékesítésének ezt a formáját.

A licitáló vendégek a hallgatói alkotások színes és változatos felhozatalával találkozhattak: az egyetem oktatói, többek között Erős István, Kósa János, Kőnig Frigyes, Ötvös Zoltán, Radák Eszter, Sallai Géza és Szurcsik József tanítványai mutatkoztak be az árverésen, amelyet Nagyházi Lilla gyűjteményvezető irányított. A rendezvény házigazdája Bálint Antónia volt.

Támogatás és tapasztalat

Az árverésen a bevétel felét a művek alkotói kapják meg, míg az összeg másik fele ahhoz a szociális alaphoz kerül, amely az egyetemi élet működését, a fiatalok fejlődését segíti majd. 

Ez a direkt haszna az árverésnek, de az sem elhanyagolandó, hogy a hallgatók megmérettetnek egy aukción, és tapasztalatot szereznek, hogy milyen egy szerződést megírni, vagy mit jelent az, hogy eladják az alkotásukat. A diploma után ez vár rájuk, legalábbis a szerencsés emberekre, és jobb, ha már van némi tapasztalatunk

– mondta lapunknak Erős István rektor. 

Az aukció első állomása a néhány hete megrendezett Art Market volt, másodjára egy kereskedelmi galériában állították ki a munkákat (eladással egybekötve). A harmadik állomás a mostani aukció, az őszi sorozatot záró esemény pedig Kecskeméten lesz.

„Részben azért is csináljuk ezt, mert abban bízunk, hogy ennek eredményeképpen kevesebb lesz a pályaelhagyó diplomázónk. A fiatalok kellő időben megismerkednek a művészeti piaccal, és nem éri őket meglepetésként, esetleg csalódásként, ha nem azonnal csapnak le rájuk és viszik el az összes munkájukat. Így nem ábrándulnak ki az alkotásból, emellett rutinosan érkeznek ebbe a környezetbe, és nem hagyják magukat kizsákmányolni” – fogalmazott az aukció hátteréről Dóczi Gergely kancellár.

Dóczi Gergely hangsúlyozta, a jumpSTART-programsorozatnak, különösen a Hallgatói Aukciónak három fő célja van.

Az első, hogy megismertessük a hallgatók munkáit a szélesebb közönséggel. Az eladásból származó bevételt részben a hallgatók kapják, részben pedig egy szociális alapot hozunk létre belőle, amelyből a rászoruló hallgatóinkat szeretnénk megtámogatni, ez a következő célunk. A harmadik, hogy a hallgatókat megismertessük a művészeti piac körülményeivel, azaz »inkubált« környezetben visszük őket közelebb a piachoz, ahol megismerkedhetnek a galériásokkal, gyűjteménykezelőkkel, műgyűjtőkkel. Tehát tapasztalatot szerezhetnek arról, hogyan tudnak majd boldogulni, ha kézhez kapják diplomájukat az egyetemen.

Az aukció kapcsán két hallgató is megosztotta velünk gondolatait. Öllinger Péter Zoltán grafika szakos végzős hallgató szerint az árverés jó átmenet az egyetemi élet és művészlét között, hiszen hamarosan kikerülnek az intézmény védőburkából, és élesben kell helyt állniuk a szakmában. 

Olyan lehetőség ez számunkra, amit alapból nem feltétlenül tudunk megtapasztalni. Most mégis beleláthatunk, hiszen minden tanuló vagy művészjelölt álma az, hogy tényleg befut, és művész lesz. A művészlét egyik állomása, hogy nemcsak kiállításokon, de aukciókon is szerepelnek a munkáink

– mesélt az aukció jelentőségéről a szintén végzős Dicső Eszter, aki két munkáját ajánlotta fel, egy pedig el is kelt az est folyamán.

A művek több mint harmada elkelt

Az árverést Erős István nyitotta meg, a közönségnek pedig csak annyit tanácsolt: ha tehetik, ne menjenek haza üres kézzel. Az aukcióra egyébként szabadon jelentkezhettek a hallgatók, az árverésen felsorakoztatott műveket szakmai alapon választották ki.

243 munkából végül 98 került kalapács alá csütörtök este az egyetem Barcsay termében, amelyek közül 36 el is kelt.

A legmagasabb árat Burján Vanda szobráért, a Zebrán átkelő dalmatáért fizetett egy licitáló: 840 ezer forintnál ütötték le a kalapácsot. Ezt az árat megközelítette egy másik szoboré is, Boros Dorina Ébredés című munkájára 800 ezer forintról indult a licit, végül ennyiért is talált új gazdára. Az aukció legalacsonyabb összegért elkelt alkotása Veres Nóra Reggeli, ebéd, vacsora című képe volt, 50 ezer forintért vették meg.

(Borítókép: Aukció a Magyar Képzőművészeti Egyetemen 2024. november 7-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)

Rovatok