Index Vakbarát Hírportál

Átadták az első Görgey Gábor-díjat

2024. november 24., vasárnap 12:35

Gergely Ágnes költő kapta az első Görgey-díjat. Az elismerést a Kossuth-díjas Görgey Gábor szellemiségének, munkájának megőrzése érdekében alapították, és első alkalommal az író-költő születésének 95. évfordulóján adták át a Radnóti Színházban.

„Mint Görgey Gábor hagyatékának gondozója – egyelőre az útkeresésnél tartva – sokat gondolkodtam azon, hogy a szellemi örökség feldolgozása előtt mi volna az a lépés, gesztus, cselekedet, amellyel kulturális, társadalmi szinten méltón adózhatnék Athur nagysága és emléke előtt” – fogalmazott a Görgey Gábor Művészeti Alapítvány alapítója, Iván Ildikó operaénekes, a Zeneakadémia tanára, aki 37 évig volt az író-költő házastársa, múzsája. 

A Kultúra.hu beszámolója szerint a Görgey Gábor-díjat egyik évben az a költő, író, műfordító kapja, aki munkássága vitathatatlan színvonalával, emberségével és tisztességével érdemesnek ítéltetik. Másik évben pedig az a színházi világhoz köthető alkotó, színész vagy rendező kaphatja meg az elismerést, aki ugyanezen érdemeket mondhatja magáénak.

A kuratórium elnöke Bogyay Katalin nagykövet, diplomata, újságíró; a kuratórium tagjai: Szakonyi Károly  író, dramaturg; Lukács Sándor színművész, költő; Harsányiné Dr. Fodor Gyöngyi szakgyógyszerész, az Axiál-csoport tulajdonos-ügyvezetője; dr. Kéri Marianna ügyvéd.

A laudáció tSzakonyi Károly, Görgey legrégebbi barátja, írótársa mondta, aki szerint Gergely Ágnes nem sorolható be valamely irányzatba, de hangvételét, írói hitvallását tekintve a Nyugatosokkal vagy azok utódjaival, az Új Holdasokkal rokoníthatjuk.

Gergely Ágnes nem hisz a csillogó szavaknak, és művészetében sem él velük. Ismerve életútját, tudhatjuk, milyen terhek, fájdalmak, tapasztalatok késztették mindig is az igazság kimondására költészetben, irodalomban.

Gergely Ágnes köszönőbeszédében arról mesélt, hogy 1957-ben miként ismerkedtek meg Görgey Gáborral.

Egyszerre jelentkeztünk az Európa Könyvkiadóban, hogy fordítók szeretnénk lenni. Ő is, akárcsak én, fordítóként kezdte. Nem volt önbizalmam, hiszen ki volt a költő akkor? Ady Endre

A díj összege nettó egymillió forint, amelyet egy díszoklevél és egy Madarassy István ötvös-, szobrászművész által készített kisplasztika kíséretében adtak át.

Rovatok