Munkácsy Mihály életművét átfogóan bemutató tárlat nyílik a budapesti Szépművészeti Múzeumban 2024. november 27-én. A kiállítás az alkotó teljes életművét felöleli fiatal éveitől a köré épült mítoszig, kiemelve a Munkácsy-brand kialakulását, ikonná válását, felesége és Charles Sedelmeyerrel közös munkáját, azt, hogy miként vált egy generáció meghatározó alakjává. A tárlat 2025. március 30-ig tekinthető meg.
„Kettős jubileum” – kezdte megnyitóbeszédét Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója. Idén, 2024-ben 180 éve, hogy Munkácsy Mihály megszületett, jövőre pedig 125 éve, hogy meghalt, így a mostani tárlat nyitása és zárása is egy-egy jubileumba torkollik.
Azon túl, hogy a tárlat részletességére hívta fel a figyelmet, a főigazgató elmondta, hogy jó pár olyan alkotás látható a mostani tárlaton, amit nem csupán először állítanak ki hazánkban, de még sosem járt korábban Magyarországon, hiába egyik legnagyobb festőművészünk munkáiról van szó.
Baán László elmondta, arra törekedtek, hogy a lehető legteljesebb és átfogóbb kiállítást hozhassák létre, egy olyan tárlatot, ami a művész teljes életútját bemutatja, amire korábban nem volt még példa Magyarországon. Ezt a narratívát erősítette a tárlat kurátora, Krasznai Réka is. A szakember úgy fogalmazott:
A Munkácsy-mítosz már több mint száz éve él a magyar kultúrában. Beleivódott, szerves részét képezi.
Az MBH Bank ügyvezető kommunikációs igazgatója, Kutas István is beszédet mondott az eseményen, aki kiemelte, hogy Munkácsy „nem csak egy igazán tehetséges művész volt, de igazán sikeres is lett, jól menedzselte magát”.
A tárlat többek közt a művész életének ezen aspektusát is kiemeli, hogy miként volt képes fenntartani a körülötte lobogó érdeklődést, továbbá mekkora segítség és kreatív partner volt ebben felesége, Cécile Papier és üzleti partnere, Charles Sedelmeyer.
A kiállítás másik nagy különlegessége, hogy óriási festményei közül többet is kiállítottak a Szépművészeti Múzeumban,
akár a Honfoglalás című 62 négyzetméteres alkotást, a Krisztus-trilógia híres Golgotáját vagy A reneszánsz apoteózisa című tanulmányt, ami az eredeti száz négyzetméteres alkotás – amely a Bécsi Kunsthistorisches Museum mennyezetén látható – egy némileg lekicsinyített változata.
A kiállítás azonban ennél jóval részletesebb, hisz Munkácsy korai éveitől más nagy művészeinkre tett hatásáig mindent felölel, az érdeklődők pedig november 27-től egészen 2025. március 30-ig elmélyülhetnek Munkácsy Mihály életművében úgy, ahogy korábban még soha.
(Borítókép: Munkácsy Mihály kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. Fotó: Németh Kata / Index)