2024. december 3., kedd 18:21
2024. december 2-án átadták az Artisjus Előadói és Pedagógusi Díjakat. Mindkét kategóriában tizenkét személyt ismert el a jogvédő iroda. A szerzői egyesület olyan előadóművészeket díjazott, akik rendszeresen tűznek műsorukra kortárs magyar műveket, valamint olyan pedagógusokat ismert el, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.
A szerzők egyesülete azzal a céllal alapította a díjat, hogy köszönetet mondjon a kortárs zene elkötelezett terjesztőinek. 2022 óta pedig a kortárs magyar irodalom terjesztésének kiemelkedő képviselőit is díjazza az egyesület.
A díjak pénzjutalommal járó szakmai elismerések, odaítélésükről a szervezet szerzőkből és zeneműkiadókból álló testületei döntenek.
Az Artisjus Pedagógusi Díjjal azokat a zenepedagógusokat, valamint magyar nyelvet és irodalmat oktató tanárokat jutalmazzák, akik tanári pályafutásuk alatt nagy hangsúlyt fektetnek a kortárs magyar zene, illetve irodalom terjesztésére, továbbá kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a felnövekvő nemzedékek anyanyelvüket behatóan ismerjék és interpretálják a kortárs magyar zenébe és irodalomba.
Az Artisjus Előadóművészi Díjban azok az előadók részesülnek, akik művészeti tevékenységük során előtérbe helyezik a kortárs magyar műveket, és küldetésüknek érzik, hogy minél szélesebb közönséghez juttassák el ezeket.
Díjazottak
2024-ben mindkét kategóriában 12 személyt ismert el az Artisjus. A díjazott előadóművészek:
- Baricz Gergő énekes, dalszerző, a 2011-es X-Faktor versenyzője, a Loyal Apples Club és az Acid/Dc zenekarok tagja, valamint a Házhoz megy a Zenede programsorozat előadója.
- Delhusa Gjon énekes, zeneszerző és dalszövegíró.
- Gátos Bálint basszusgitáros, zeneszerző, producer és fordító, a Váczi Eszter és a Quartet, Szekeres Adrien, CéAnne, Kakadu és Bölömbika produkciók basszusgitárosa, a Busho Venus produkció zeneszerzője, producere és basszusgitárosa.
- Kerek Ferenc Csaba zongoraművész, egyetemi tanár, 1988 és 2006 között a Magyar Barokk Trió tagja, számos országos és nemzetközi verseny zsűritagja.
- Kiss Flóra énekesnő, magánénektanár, a Subtones, a Káltes Ekwa és a Szilárd Piano Project énekese, illetve szólóelőadó. Korábban többek között a Balázs Elemér Group és a Modern Art Orchestra énekese volt.
- Kutrik Bence zeneszerző, zongorista, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke, a Dunakanyar Kortárs Zenei Fesztivál alapítója és művészeti vezetője. A STUDIO5 alkotócsoport alapító tagja.
- Németh Gábor Alajos zeneművész, zeneszerző, zenetanár, a Németh Gábor project, az SBB együttes és a Dinamit együttes dobosa. Korábban olyan zenekarok tagja volt, mint az Apostol, a Bikini, a Beatrice, a Kormorán és a P.Mobil.
- Poniklo Imre előadó, zeneszerző, az Amber Smith zenekar énekese, gitárosa és frontembere, a The Poster Boy zeneírója, énekese, zongoristája és gitárosa.
- Razvaljajeva Anasztázia hárfaművész, egyetemi tanár, a Duo SeRa szaxofon–hárfa duó tagja. Korábban fellépett többek között a MÁV Szimfonikus Zenekarral, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral és a Pannon Filharmonikusokkal.
- Seleljo Erzsébet szaxofonművész, a Duo SeRa szaxofon–hárfa duó tagja, valamint rendszeres kamarapartnere zongoraművész testvére, Seleljo Irén.
- A StEFREM vokális együttes.
- A Weiner Ensemble együttes.
A díjazott pedagógusok:
- Berki Tamás István jazzénekes, zeneszerző, szövegíró, pedagógus, egyetemi tanár. Összesen 27 évig tanított a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola jazz-ének szakán, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Művésztanárképző Főiskoláján és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, valamint 18 éven át vezette a Kőbányai Stúdió ének tanszakát.
- Blaho Attila zongoraművész és -tanár. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar mesteroktatója.
- Bősze Bea előadóművész, pedagógus. 2012-ben alapította a Hangképző Zeneműhely magán-zeneiskolát, amit jelenleg is vezet.
- Cinka István pedagógus. Negyven éve a Zagyvarékasi Damjanich János Általános Iskola magyar–történelem szakos tanára. Oktatói tevékenysége mellett a rékasi irodalmi hagyományokat kutatja és népszerűsíti. A Móricz Zsigmond Társaság Zagyvarékasi Tagozatának évekig titkára volt.
- Csernák Lászlóné pedagógus. A Budapest XVIII. kerületi Vörösmarty Mihály Ének-zenei, Nyelvi Általános Iskola és Gimnázium magyartanára.
- Demel Eszter karnagy, pedagógus. 1990 óta a veszprémi Csermák Antal zeneiskola szolfézstanára, a Gárdonyi Zoltán Ifjúsági Kamarazenekar vezetője. Az Amerikai Egyesült Államokban, New York államban gordonkát és zeneelméletet oktatott, Dániában pedig a Kodály-módszert tanította dán pedagógusok számára.
- Dombi Józsefné dr. Kemény Erzsébet pedagógus, előadóművész. 1973 óta a Szegedi Tudományegyetem Művészeti Intézet ének-zene tanszékének tanára, jelenleg nyugalmazott főiskolai tanárként zongora-, zenetörténet-, valamint Erasmus-hallgatóknak Nature in Music, The Art and Methodology of Kodály című tárgyakat tanít.
- Éles Gábor gitárművész és -tanár. 25 éve a biatorbágyi Pászti Miklós Művészeti Iskola oktatója, kezdeményezésére jött létre a Regionális és Budapesti Gitárfesztivál, amelyet immár 8. alkalommal rendeztek meg. 13 éven át tanított a Lauder Iskolában.
- Geröly Tamás Sándor dobos, ütőhangszeres előadóművész és tanár. 1991 és 2008 között a Postás Zeneiskolában tanított, 2008 óta pedig a Bartók Béla Konzervatórium tanára.
- Gorbunova Natalia hárfaművész és -tanár. A szegedi Gál Ferenc Egyetem Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium és a Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola hárfatanára.
- Gráf Zsuzsanna karnagy, pedagógus, kamarazenész. 1989-ben megalapította a Városmajori Gimnázium zenei tagozatát és az Angelica Leánykart, azóta is mindkettőnek vezetője, valamint karnagya. Emellett a Liszt Ferenc Zeneakadémia óraadó tanára és a Magyar Kodály Társaság Elnökségének tagja.
- Kelemen Angelika jazzénekes, előadóművész és tanár. A Hang Szín Tér Művészeti Gimnázium jazz-ének tanára. 10 éve a kétegyházi zenetábor énekcsoportjának tanára, 5 éve vesz részt a Bodajki Jazz Táborban jazz-ének tanárként.
(Borítókép: Artisjus)