Pályája elején, amikor rájött, hogy színészként nem az a karakter, akiért a producerek a világ másik felére is repülőgépet küldenek, azt mondta, nem sokat gondol a filmezésre. Ám aztán, ahogyan az lenni szokott, történt valami, keresett sztár lett, mi több: közéleti szereplő. Jeffrey Wright 2024. december 7-én ünnepli születésnapját, és már csak egy éve hiányzik a hatvanhoz.
A mozifilmek rajongói a James Bond-sagából ismerik, ő alakította Felix Leitert, a brit kém amerikai, szakmabéli protagonistáját; a televízió előtt ülők pedig leginkább az Angyalok Amerikában vagy éppen a Westworld című sorozatból emlékezhetnek rá.
Jeffrey Wright alig múlt huszonöt éves, amikor bemutatták A graffiti királya című filmet, amelyben a tragikusan fiatalon, 27 éves korában meghalt Jean-Michel Basquiat szerepében láthattuk. Basquiat amúgy több alkotásában is megmutatta, mit gondol az afroamerikai közösség helyzetéről, az afrikai és amerikai történelem kapcsolódásairól, és Wrightot olyannyira megfogta a képzet, hogy Afrikában talán mégis minden más, mint a nyugati civilizáció világában, hogy 1996-ban elutazott Szenegál fővárosába, Dakarba.
Akkor még nem tudta, hogy az utazás változást hoz az életében. Élete első afrikai útjáról tizenkét évvel ezelőtt a The Believer magazinnak ezt mondta:
Olyan fizikai szabadságot éreztem, amit korábban nem tapasztaltam. Úgy éreztem, megszöktem ebből az eurocentrikus kultúrából. Pszichológiailag felszabadító, megvilágosító volt.
Az interjúban arról is beszélt, hogy Afrikára többnyire rosszul gondolunk, hiszen túlságosan a bajokra és a kihívásokra koncentrálunk, ahelyett hogy felismernénk Afrika hihetetlen erejét, szépségét és erősségeit.
Talán ezért is történt az, hogy nem sokkal később Wright alapítványt hozott létre (Taia Peace Foundation), hogy segítse Sierra Leone nehéz helyzetben élő lakóit; 2003 óta az alapítványra fordított idejének nagy részét Sierra Leone-i gazdaságfejlesztési kezdeményezéseivel tölti, 2011-ben a Sierra Leone-i Penguia Chiefdom tiszteletbeli vezetőjének nevezték ki.
Jeffrey Wright tehát kicsit másként éli az életét, ahogyan azt a bulvárhollywoodi médiafelületeken edzett rajongók gondolnák, és mi sem biztonyítja ezt jobban, hogy Wright többre értékli a társadalmi érzékenységet és cselekvő segítséget, mint – ahogyan az interjúban is fogalmaz – a filmes hősködést: „Nem akarok az a fickó lenni, aki minden filmben átfut a falakon, és megmenti a világot.” Merthogy ő nem „az óriási gonoszoktól és a nukleáris békáktól” akarja az emberiséget megmenteni.
Most pedig köszöntsük kvízzel Jeffrey Wright amerikai színészt és közéleti szereplőt – vajon mennyire ismerik őt a filmvászonról, a képernyőkről?
(Borítókép: Jeffrey Wright Kaliforniában 2024. január 7-én. Fotó: John Salangsang / Golden Globes 20 / Getty Images)