2024. december 7., szombat 18:38
„Abszolút családi feladat, hogy a gyerekeket megnyerjük az operának” – fogalmazott Litkay Gergely Karinthy-gyűrűs humorista az Opera Magazin őszi számában. A stand-up comedy nagyágyúja sokkal közelebb áll a zenés színházhoz, mint azt elsőre gondolnánk.
Litkai Gergely, a Dumaszínház alapítója nem csak a stand-up comedy műfajában érzi magát otthon, hanem az Operaház világában is. Már fiatalon elvarázsolta a zenés színház, később olyan produkciókban dolgozott, mint „A színigazgató” vagy a „Figaro3”.
A humorista nemrég az Opera Magazinnak adott interjút, ahol nemcsak a saját személyes élményeiről, de az Opera és a stand-up kapcsolatáról is beszélt. Litkay az interjúban több fontos gondolatot is megosztott a riporterrel:
- A humorista szerint abszolút családi feladat, hogy a gyerekeket megnyerjük az operának, hiszen ő maga is fiatalon ismerkedett meg a műfajjal.
- Litkay később maga is aktív résztvevője lett az Operában zajló projekteknek: megnyitóbeszédet mondott, darabösszefoglalókat írt, szövegátiratot készített Mozart A színigazgató című operájához, sőt stand-up estet is létrehozott a Nagybőgő című darabból az Eiffel Műhelyház megnyitójára.
- Szerinte az opera és a stand-up akkor fér meg egymás mellett, ha egyik sem megy a másik minőségének rovására.
- Mint mondta, a Covid alatt írta meg a Figaro című előadás dialógusát, amely három opera különleges elegye, ezzel is bővítve az Eiffel Műhelyház kísérletezéseinek sorát.
- Úgy érzi, ma már nem elegendő, ha egy színész jól énekel, több dimenzióját is meg kell mutatnia a karakternek ahhoz, hogy „nézőként elhiggyük neki, hogy olyan lelkiállapotban van, mint amilyen áriát éppen előad”.
- Az utóbbi időkben Ókovács Szilveszter Tosca-rendezése gyakorolt rá nagy hatást, főleg zeneileg.
- A humorista környezettudatos ember hírében áll, így hangsúlyozta, hogy a korszerűsítés révén jóval energiahatékonyabb lett az Operaház épülete, míg az Eiffel Műhelyház esetében már a tervezéskor figyelembe vették a korszerű megoldások beépítését.