Az 1986 óta aktív amerikai írónak nem ez az első műve magyarul, viszont a főszereplő Travis Devine-hoz köthető sorozatnak ez csak a második darabja idehaza. David Baldacci A szakadék című könyvében a történet eleinte lassan csordogál, aztán az utolsó száz oldalra bedurvul.
A főszereplő-nyomozó Devine alakja zseniálisan lett „összerakva”. Már csak azért is, mert az elbocsátott egykori elit egység tagja megjárta és túlélte a közelmúlt amerikai demokráciateremtéseit Iraktól Afganisztánig. Tehát a lőfegyverek és töltények, a ballisztikai röppályák, az önvédelem és az autós menekülés, mondhatni, a vérében van, „aktívan” alkalmazza is a történet során.
A James Bond-filmek pedig azért jutottak eszembe, mert a könyv első 14 oldalának történései nincsenek összefüggésben magával az alaptörténettel. Egyfajta felvezető, mint a Bond-filmek elején az autós üldözős, vonaton menekülős bevezetés a főcímig. Itt is
egy Genf és Milánó közötti vonatúttal kezdődik minden,
ahol két fegyveres megpróbálja eltenni láb alól Travis Devine-t, persze nem sikerül nekik. Utazott velük még egy ártalmatlan külsejű nő is, de róla egészen a könyv záró bekezdéséig nem esik szó. Illetve történik a sztoriban két oda nem illő támadás a nyomozó ellen, de végig nem derül ki, hogy mi volt az epizóddal a cél.
Mivel végig azt vártam, hogy valahol összekapcsolódik a bevezető a történettel, csak a legvégén esett le, hogy a nyitóepizód célja nem más, mint megágyazni A szakadék című könyv folytatásához. Az alapsztori annyi, hogy Devine-t régi felettese a belbiztonságiaknál suttyomban megbízza egy kényes ügy felderítésével. A tábornok egykori katonatársának, a leszerelő, majd politikai pályára lépő és Maine állam szenátorságáig jutó Curt Silkwellnek a lányát, Jennyt – aki a CIA ügynöke – különös módon meggyilkolva találják szülővárosában, Putnamban.
Devine feladata elsősorban az, hogy megtalálja a nő laptopját és telefonját, mert ha rossz kezekbe kerülnek, akkor az azokon tárolt adatok nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek. Viszont érkezését követően a kisváros szinte beszippantja Devine-t.
Frappáns példa erre, hogy már másnap megpróbálják lelőni.
A történet az első nyolcvan oldalon keresztül csak csordogál, és egyre szövevényesebb titkokra derül fény az álmos kisvárosban. Sőt, Devine érkezése után nem sokkal egymás után halnak meg fura körülmények között az ügy kulcsszereplői. Egy ponton pedig a nem túl barátságos kisvárosi rendőrök őrizetbe veszik Devine-t, mert minden jel arra mutat, hogy köze volt az egyik esethez.
Kiderül a nyomozás során, hogy Jenny azért tért vissza, mert ügynökként hozzájutott olyan információkhoz, amelyekkel be tudta volna bizonyítani, ki erőszakolta meg 15 évvel korábban Alex nevű húgát, aki akkor olyan traumán esett át, hogy bár látta, de azóta sem tudja felidézni támadója arcát.
Egyre több, a történethez addig távolról vagy lazán kötődő szereplő válik – különböző okok miatt – gyanússá, majd ismét megpróbálnak végezni Travis Devine-nal. Jenny bátyjáról is fura dolgok derülnek ki, és a három Silkwell gyerek anyjára is árnyék vetül, nem beszélve egy régi baráti család tagjairól.
Ők adták egyébként a maine-i kisváros tősgyökeres alapító gárdáját, egyikük rendőrfőnökségig is vitte, a többiek azonban maradtak a régi családi biznisznél, a temetkezési vállalatnál. És szinte a könyv utolsó lapjaiig fut egymás mellett két tuti biztos gyilkosjelölt, majd ráfordulva a végkifejletre – amelynek helyszíne nem más, mint a vállalkozás krematóriuma – csapkodjuk végül a fejünket, amikor Devine lerántja a leplet a valódi bűnösről, akire addig az olvasó szinte egyáltalán nem gondolt.
David Baldacci: A szakadék
General Press, 2024
390 oldal
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)