Index Vakbarát Hírportál

Újraértelmezték Csajkovszkij klasszikusát, Londonban már a feminista Diótörőt játsszák karácsonykor

2024. december 14., szombat 07:56

Arielle Smith és Aaron Watkin társkoreográfusok újraértelmezték Csajkovszkij klasszikusát, a Diótörőt, amelynek a főhősnője már maga végez a gonosz Egérkirállyal, és szüfrazsettektől inspirálódik. A Diótörő ősbemutatójához képest már egészen más időket élünk az alkotók szerint.

Aktualizálták Csajkovszkij balettjét a modern közönség számára: idén karácsonykor a Diótörő új, feminista adaptációjában már szüfrazsettek is szerepelnek a mesebeli édességek és játékok mellett. 

Csajkovszkij elvarázsolt játékokról és bűvös édességekről szóló balettjét az Angol Nemzeti Balett állítja színpadra karácsonykor. Az 1892-es balett régóta az ünnepek elmaradhatatlan kedvence, a mostani, újraértelmezett változat hősnője azonban kevésbé „tehetetlen”, mint az eredeti darabban. A főszerepet játszó Clara elbánik a gonosztevőkkel, ahelyett, hogy az erőszakot a darab címadójára, a Diótörőre bízná – számolt be a The Telegraph

Az aktualizált mesében a hősnő azután vág bele a feminista kalandokba, hogy erre szüfrazsettek egy csoportja inspirálja.  Az Angol Nemzeti Balett szerint a feminista változtatások a cselekményt egy „önismereti utazássá” formálják át, így többé válik, mint egyszerű fantáziajáték. 

A London Coliseumban a január 12-ig futó előadás promóciós anyagában a társulat azt írja, hogy a hősnő, Clara egy fiatal lány az Edward-kori Londonból, akire olyan kalandok várnak, amelyek megerősítik az önbizalmát, és segítenek neki felismerni saját belső erejét. 

Utazása tükrözi a korszak feltörekvő reményeit, különösen a nők számára – útján még néhány szüfrazsettel is találkozik

– áll a beharangozóban. 

Clara maga végez az Egérkirállyal

A klasszikus balett az 1820-as évek Nürnbergjének karácsonyestéjén játszódik, amikor a Stahlbaum család a fát és az ajándékokat készíti elő. Egy Drosselmeyer nevű varázslatos játékkészítő ajándékozza meg Clarát és a többi gyermeket, köztük egy Diótörő babával. Drosselmeyer játékai éjfélkor életre kelnek a balettben, a Diótörő pedig bádogkatonákat és mézeskalácsembereket vezet a csatában az egerek serege ellen. Az új produkció az Edward-kori Londonba helyezi át a cselekményt, ahol a kis Clara megpillantja a szüfrazsettek egy csoportját, és rendkívüli inspirációt merít belőlük.

Az eredetiben az Egérkirály előrenyomul, hogy végezzen a sebesült Diótörővel, de Clara hozzávágja a papucsát, megzavarva őt. Ez lehetővé teszi, hogy a Diótörő megölje a gonosztevőt.

Az Angol Nemzeti Balett feminista változatában viszont már nincs papucs, Clara maga végez az rágcsálóval.

A csata után a Diótörő herceggé változik, aki Clarával együtt a Cukorszilva tündér birodalmába, az Édességek országába utazik. Az új produkcióban a tündér Clara édesanyjaként és erős női példaképként jelenik meg.

A változtatások Arielle Smith és Aaron Watkin társkoreográfusoknak „köszönhetők”, akik szerint a Diótörő ősbemutatójához képest most egészen más időket élünk, és egy fiatal nő manapság már „tele van önállósággal”. 

A hagyományok tiszteletben tartásáról van szó, de ugyanakkor egy új, friss szemléletmódot is alkalmazunk. A visszatérő közönségünk továbbra is élvezni fogja, de a Diótörő közönségének 60 százaléka először jön a balettre, így kérdés, hogy hogyan tudjuk őket megnyerni

– nyilatkozták. 

Rovatok