Miután 2019 áprilisában leégett a párizsi Notre-Dame, Axelle Ponsonnet elkezdte lerajzolni a székesegyház tűz által feltárt részeit, amelyek közül néhányat évszázadok óta nem láthattunk. Hamarosan egy új könyv dokumentálja, hogy mit fedezett fel a fiatal építész.
Emmanuel Macron francia elnök a tragédia után azt ígérte, hogy a Notre-Dame öt éven belül újra megnyílik. A tűzben a tető faszerkezete és az ólomborítás is tönkrement, a torony teljesen beomlott, a bordás boltozaton lyukak tátongtak, és az ólomszennyezés is problémát okozott. Bár úgy tűnt, idén már nem nyílik meg a székesegyház, Macron betartotta a szavát: az épület 2024. december 7. óta ismét látogatható.
Axelle Ponsonnet-t 2020-ban vették fel junior építészként a csapatba, hogy a tető újjáépítésében segédkezzen: a tetőszerkezetek helyreállítására vonatkozó építészeti tanulmányokhoz és műszaki leírások elkészítéséhez járult hozzá. Mivel azonban folyamatosan szabad bejárása volt az épületbe, éjszaka egy vázlatfüzettel kezdett járkálni – írja a The Guardian.
2025 januárjában a párizsi székhelyű Studio Mitsu Kiadó kiadja Ponsonnet 50 rajzát
– archív kísérőanyagokkal és esszékkel kiegészítve –, amelyek eredetileg ebben a vázlatfüzetben találhatók.
A fiatal építész az École Nationale Supérieure d'Architecture de Paris-Belleville-ben tanult, Franciaország – és talán egész Európa – egyik utolsó olyan iskolájában, ahol még mindig a régi iskola akadémikus rajztechnikáját lehet tanulni.
Ponsonnet egy éven át titokban tartotta a vázlatfüzetet, mielőtt összeszedte volna a bátorságát, hogy hivatalos engedélyt kérjen Philippe Villeneuve-től, Franciaország műemlékvédelmi főépítészétől. Bár Ponsonnet egy komplett beszéddel készült, hogy miért fontos rajzon dokumentálni a látottakat, el sem kellett mondania, mert a főépítész azonnal rajongott az ötletért.
Nem tudok senki másról egyik csapatban sem, aki rajzokat készített volna a projektről
– mondta Villeneuve a fiatal építésznek.
Eugène Viollet-le-Duc, a Notre-Dame XIX. századi korszerűsítéséért felelős építész részletes naplót vezetett a munkálatok ütemezéséről, amelyet Villeneuve csapata alaposan tanulmányozott. Eljátszottak a gondolattal, hogy ők is nekiállnak naplót vezetni, de egyszerűen nem volt rá kapacitásuk. Ponsonnet építészeti képzettsége azonban garantálta, hogy a rajzok egy naplóhoz hasonló – és értékű – dokumentációk legyenek.
Három éven át rajzolt, heti egy délutánt kapott a munkaidejéből arra, hogy grafikákat készíthessen. Ponsonnet azonban máig nem hagyott fel az alkotással.
Rengeteg vázlatom van, amelyek még nincsenek befejezve. Szeretnék tovább dolgozni rajtuk, és nagyobb formátumokat is létrehozni. A vázlataim és fotóim alapján metszeteket is szeretnék készíteni
– fogalmazott Axelle Ponsonnet.