Az Index információi szerint félbeszakadt a kedd esti, vagyis a 2024. december 17-i előadás a Pesti Színházban. A produkció a darab rendezője, Rudolf Péter tájékoztatása szerint egészségügyi okokból nem folytatódott a szünet után.
A Pesti Színház 2024. december 17-én a nemrégiben bemutatott Az imposztor című előadást játszotta, Spiró György komédiáját azonban a szünet után nem tudták folytatni. Az Index helyszínen tartózkodó munkatársának elmondása szerint a közönséget a Vígszínház igazgatója, a darab rendezője, Rudolf Péter tájékoztatta: azt mondta, az előadást egészségügyi okokból nem tudják folytatni, de mindenkit kárpótolni fognak.
Értesüléseink szerint orvosi segítség és mentő is érkezett. Az ügyben kerestük a színházat, ahol azt mondták, hogy amint többet tudnak, tájékoztatni fogják a nyilvánosságot. Egyelőre ez a néhány sor olvasható a Facebook-oldalukon: „Sajnálattal tájékoztatjuk nézőinket, hogy a ma esti (2024. december 17.) Az imposztor című előadásunk a Pesti Színházban egészségügyi okokból az első felvonás után félbeszakadt. Az előadás pótlásával kapcsolatban később tudunk tájékoztatást adni. Megértésüket előre is nagyon köszönjük!”
Az imposztort Kern András főszereplésével mutatták be a Pesti Színházban 2024. december 7-én. A komédia a színház varázsáról és kiszolgáltatottságáról szól, középpontban egy színészóriással.
A történet a cári Oroszország által megszállt Vilna városában játszódik. Egy, a megmaradásáért küzdő kis lengyel színház meghívja Wojciech Bogusławskit, a „lengyel színház atyját”, hogy vendégfellépésével megmentse a társulatot a csődtől, egyben a különleges színházi csemegével elnyerje az orosz helytartó jóindulatát.
A jegyeket azonnal elkapkodják, de a legendás színészóriás még mindig nincs sehol.
Az előadás reggelén aztán megérkezik egy fáradt, kissé cinikus, rozzant öregúr, aki a várva várt vendégművésznek vallja magát – újabb csalódást okozva az amúgy is reményvesztett társulatnak – majd meglepetten értesül arról, hogy hazafias operáját, melyre felkérték, a cenzúra betiltotta. Helyette Molière Tartuffe-jének címszerepét kell aznap este – életében először – eljátszania. Kapkodva próbálni kezdenek. A színháznak azonban még arra is alig van pénze, hogy a vendégművész gázsiját kifizesse, így a színészek kénytelenek maguk varrni a jelmezeket, és festeni is a díszleteket.
Az imposztort Rudolf Péter rendezte, a főbb szerepekben Kern András, Fesztbaum Béla, Seress Zoltán, Szilágyi Csenge, Wunderlich József, Majsai-NyilasTünde, Kőszegi Ákos, Igó Éva és Medveczky Balázs látható.
Spiró György Az imposztor című komédiáját Major Tamás felkérésére írta 1983-ban. Témája Az Ikszek című regényének egy rövid epizódjából származik. A mű az ősbemutató után több mint negyven évvel most új befejezést kapott, amellyel – a szerző szavaival élve – a negyven évvel korábban elkövetett dramaturgiai hibát javította ki.
Ez a mű önvallomás a színházról. Sok mindent tudunk arról, hogy egy társulat miként működik, ebben a próbafolyamatban azonban önmagunkra is ráláthattunk. Számos alkalommal, amikor közösen gondolkodtunk, vitáztunk, vagy egy színpadi szituációt elemeztünk, hogy megtaláljunk valami lényegit, rá kellett döbbennünk, hogy abszurd módon maga a próbált jelenet játszódott le közöttünk
– emelte ki a darab rendezője, Rudolf Péter, hozzátéve: az imposztor szónak a legtöbb nyelvben inkább ellenszenves a jelentése, a magyarban azonban jó értelemben vett csibészséget is sugall. „Ezért arra törekszünk, hogy Bogusławskinak legyen szíve, humora, és mindenféle csibészségben benne legyen. Mindamellett a mi előadásunk elég drámai is…” – tette hozzá.
(Borítókép: Az imposztor című darab nyílt próbája a Pesti Színházban. Fotó: Juhász Éva / Vígszínház)