Index Vakbarát Hírportál

Sokan estek áldozatul a csonkításnak, amelyet ráadásul saját maguk hajtottak végre

2024. december 22., vasárnap 05:59

Nem csupán szerethető mesefiguráival, lélektől lélekig szóló történeteivel írta be magát a halhatatlanságba Lázár Ervin, hanem híres nyakkendőgyűjteményével is. A Kossuth- és József Attila-díjas író 2006-ban éppen ezen a napon, december 22-én hunyt el, 70 évesen. Halála évfordulóján kvízzel emlékezünk rá.

Még egy kiállításra is bekerült Lázár Ervin híres nyakkendőgyűjteménye, amely az író barátainak, ismerőseinek – akik maguk is ismert írók, művészek voltak – levágott kravátlijaiból született. A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) A tárgyak társasága – Írók gyűjteményei című tárlata 2024 májusában nyílt, és még 2025. január 31-ig megtekinthető.

Az írók gyűjtőszenvedélyéről szóló kiállítást nem csupán Lázár Ervin miatt érdemes megnézni, Tamási Áron szivarosdobozai, Gyurkovics Tibor kalapjai vagy Tandori Dezső játékmedvéi legalább ilyen érdekesek.

A nyakkendőlevágás mint teszt

De hogyan is keletkezett Lázár Ervin híres nyakkendőgyűjteménye? Az író maga idézi fel, hogy szenvedélyének kezdete a hatvanas évek végére nyúlik vissza. Kísérőlevél a nyakkendőgyűjteményemhez (1997) című írásában olvashatjuk:

Az áldozatok szinte valamennyien úgy emlékeznek, hogy egyszer csak váratlanul előttük termettem egy bicskával, mások szerint ollóval, és se szó, se beszéd lemetszettem egy darabot a nyakkendőjükből. Én ezt a nyakkendőlevágást tesztnek szántam. […] Vajon ki mekkora darabot vág le a nyakkendőjéből. Ezért aztán a delikvens mindig saját kezűleg vágott, bár igaz, hogy az én bicskámmal. A nemes cél érdekében ugyanis markába nyomtam letyegő pengéjű, Varsóban vásárolt, fanyelű bicsakomat.

Az író élete során számos szerkesztőségben, többek között a Magyar Nemzetnél is dolgozott. Ekkoriban mesélte, hogy a becserkészett alanyok eleinte azt fontolgatták, hogyan vagy honnan tudnának úgy levágni egy darabot a nyakkendőjükből, hogy az ne látsszon, s a jeles ruhadarab még hordható legyen.

„Nem lehet úgy levágni” – mosolygott.

A nyolcvanas évek elejére aztán valamennyi könyvespolcának oldallapja betelt, ezért befejezte a gyűjtést. „Nem volt könnyű, mert akár hihető, akár nem, sokan jöttek, hogy szeretnének egy darabot levágni a nyakkendőjükből a gyűjteményem számára” – írta, és biztosan így is volt, hiszen megtiszteltetés lett bekerülni a levágott nyakkandőjűek társaságába. A kollekciót az író később maga ajánlotta fel a PIM-nek.

Lázár Ervin A kisfiú meg az oroszlánok című művében egyébként így ír a nyakkendőviselésről: „A nyakkendő fölösleges. Sohasem kötök nyakkendőt – mondta Láz Jenő, az oroszlán. – Ezek felesleges dolgok. Külsőségek. A szív az első. Értitek? A szív!”

Lázár Ervin halálának évfordulóján most ön is tesztelheti, mennyit tud róla.

Rovatok