A Litera irodalmi portál kritikaíró pályázatára beérkezett művek közül kettő is a mesterséges intelligencia segítségével született, azonban az irodalmi oldal ezt nem vette észre. A pályázaton más alkotások mellett Kemény Zsófi könyvének kritikáit adták le a nevezők, a két MI-vel készült írás azonban olyannyira könnyedén került be a listába (ráadásul az első két feltöltött pályaműként), hogy az egyiket még maga Kemény Zsófi is megosztotta.
Ahogy azt a 444 is megírta, a Litera kritikaíró pályázatáról kizártak két pályaművet, amelyeket részben és egészben a mesterséges intelligencia segítségével alkottak. A Büszkeség és balítélet című kritikapályázatra Kemény Zsófi, Papp-Zakor Ilka, Horváth Viktor, Ali Smith és Terézia Mora könyvei közül választhattak a jelentkezők. Számos pályamű Kemény Zsófi Nyelni című kötetét elemzi, mégis két jelentkező „munkáját” – az első kettőként feltöltött írásokat – ki kellett zárni, miután kiderült, hogy az egyiket 100 százalékban, a másikat 45 százalékban mesterséges intelligencia alkotta.
A Tőkés Barbara és Mahler Csaba néven jelentkező szerzők „alkotásait”, miután kiderült, hogy az MI készítette, azonnal kizárták a versenyből. Bár a Facebook-oldalon a névjegynél feltüntette a Litera, hogy „az itt közzétett művek nem estek át szakmai ellenőrzésen”, ez a helyzeten mégsem javított, ráadásul maga Kemény Zsófi is megosztotta a róla géppel generált kritikát.
Nagy Gabriella, a portál vezetője azt nyilatkozta a 444-nek, hogy valóban csak vasárnapról hétfőre virradóan derült ki számukra, hogy a két pályamű mesterségesen generált, holott már egy hónapja megosztották őket Facebook-oldalukon.
Bár a Litera weboldalára a két kizárt írás nem került fel, mivel csak a győztes pályaműveket osztja meg a portál, közösségimédia-oldalukról nem távolították el a „kritikákat”, csupán azt írták oda a címsorba, hogy:
PÁLYÁZATBÓL KIZÁRT MŰ! (részletek hamarosan a Literán).
Hogy pontosan mit takarnak majd a részletek, egyelőre nem tudni.