Index Vakbarát Hírportál

Módosítja a pályázati kiírást a Litera a kritikapályázat második fordulójára

2025. január 14., kedd 21:30

Két olyan mű került be a Litera Büszkeség és balítélet című kritikapályázatára, amelyek mesterséges intelligencia segítségével készültek. Az alkotásokat kizárták, a második fordulóra új pályázati kiírás lesz érvényes, a jövőben pedig a mesterséges intelligencia használata kizárást ér.

Véget ért a Litera Büszkeség és balítélet című 2024–2025-ös kritikapályázatának első fordulója. A zsűri két művet, Tőkés Barbaráét és Mahler Csabáét kizárta, miután kiderült, hogy mesterséges intelligenciával készültek – jelezte közleményében a társaság. Egy ellenőrzőprogram szerint Tőkés szövege esetében száz százalékban, Mahlerénél negyvenhárom százalékban jelent meg a mesterséges intelligencia.

A társaság kiemelte, hogy a pályázatában jó tollú, egyedi gondolatokat artikuláló, művelt és tehetséges kritikusjelölteket keresünk, nem pedig a gépnek utasításokat adó személyeket.

A mesterséges intelligencia azonban nem szerepelt kizáró okként,

ugyanis a Literánál nem gondolták volna, hogy bárki szívesen használná ezt a módszert.

A társaság a beérkező pályázatoknál nem alkalmazott előszűrést, így úgy vélik, ezért kerülhettek ki ezek az alkotások a közösségi médiába. A felülvizsgálatnál derült ki, hogy ez a két szöveg nem ütötte meg a társaság által kitűzött mércét.

A Litera úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia produktumai még nem vehetik fel a versenyt a hús-vér kritikusok szövegeivel. Az eset tanulságaként a 2024–2025-ös kritikapályázat második fordulójának kiírásában egyértelműen jelezni fogják, hogy a mesterséges intelligencia használata kizárást von maga után, ezt pedig ellenőrizni fogják.

Megosztott második helyet hirdettek az első fordulóban

Mint megírtuk, a Litera Büszkeség és balítélet című 2024–2025-ös kritikapályázatának első fordulójába két olyan mű került be könnyedén, amelyek mesterséges intelligenciával készültek. A műveket kizárták, az író azonban ezt nem hagyta szó nélkül. Az alkotások később „kizárt művekként” szerepeltek a közösségi médiában.

A legjobbnak választott kritikák mind Terézia Mora könyvéről születtek. A három kritika közel azonos szintet képviselt, hasonló stílusban és nézőpontból vizsgálták a Muna című regényt. Megosztott második helyet adunk Nagy M. Anna és Tankó Andrea kritikájának, harmadik helyezést pedig Kovács Petra kritikájának – jelezte a társaság.

Rovatok