David Lynch, a Twin Peaks és a Kék bársony legendás rendezője 78 éves korában meghalt.
Meghalt David Lynch rendező-író, aki sötét, szürrealista művészi víziójával olyan filmekkel újította meg az amerikai filmművészetet, mint a Kék bársony és a Mulholland Drive, valamint a televíziós csatornákon a Twin Peaks című sorozattal. Életének 78. évében elhunyt – írja a Variety.
Lynch 2024-ben hozta nyilvánosságra, hogy egy életen át tartó dohányzás után tüdőtágulást diagnosztizáltak nála, és valószínűleg már nem lesz képes elhagyni a házát. A családja egy Facebook-bejegyzésben jelentette be a halálát, melyben azt írták:
Nagy űr tátong a világban most, hogy nincs többé velünk. De ahogy ő mondaná: »Tartsd a szemed a fánkon, és ne a lyukon«.
A Twin Peaks tévésorozat, és az olyan filmek, mint a Kék bársony, a Lost Highway – Útvesztőben és a Mulholland Drive a horror, a film noir, a krimi és a klasszikus európai szürrealizmus elemeit ötvözték. Lynch spanyol elődjéhez, Luis Buñuelhez hasonlóan olyan történeteket szőtt, amelyek a maguk áthatolhatatlan logikájával működtek.
A festőként, valamint rövid animációs és élő szereplős filmek készítőjeként eltöltött évek után Lynch 1977-es nagyjátékfilmes debütálásával, a Radírfej című fekete humorú alkotással robbant be a köztudatba. Szokatlan és kompromisszummentes stílusa hamar elnyerte a hollywoodi és a nemzetközi filmgyártás figyelmét.
Mel Brooks produkciós cége felkérte, hogy írja és rendezze meg az Elefántember című alkotást, egy mélyen megrendítő drámát, amely egy szörnyen torz, a viktoriánus Angliában élő, országos hírességgé vált mutatványosról szól.
A film nyolc Oscar-jelölést kapott, és Lynch elnyerte a legjobb rendezőnek járó arany szobrocskát.
Kevesebb sikert aratott Frank Herbert Dűne című terjedelmes sci-fi regényének 1984-es adaptációjával. A 40 millió dolláros költségvetésből készülő filmet három éven keresztül forgatták. Az alkotás végül hatalmas bukás lett.
Lynch két olyan filmmel állt talpra, amelyek a későbbiekben meghatározták stílusát. A Kék bársony egy ijesztő pokoljárás egy amerikai kisváros pszichoszexuális bugyraiban, és a Veszett a világ, amely szexi, erőszakos road movie, s elnyerte a Cannes-i Filmfesztivál Arany Pálmáját.
Lynch 1990-ben forradalmasította az amerikai televíziózást a Twin Peaks című sorozattal, amelyet Mark Frost íróval közösen készített. A széria egy középiskolás lány rejtélyes meggyilkolásáról szól, nyugtalanító, tabusított témákat boncolgat, s egyértelműen a modern televíziózás részévé tette a megmagyarázhatatlan, a természetfeletti témáját.
Pályafutása későbbi szakaszában olyan filmekben, mint az Útvesztőben, A sötétség útja (amelyért 2001-ben Cannes-ban a legjobb rendezőnek járó díjat kapta) és az Inland Empire Lynch olyan stílust alkalmazott, ami a kettős személyiségeket, a megmagyarázhatatlan átalakulásokat és a sokkoló erőszakot hangsúlyozó cselekményeket helyezte előtérbe. A csendes, mégis furcsa Az igaz történet az Elefántember visszafogottabb érzelmi vonzerejéhez nyúlt vissza.
Lynch egyedülálló pályafutását 2007-ben a Independent Spirit Awardson különdíjjal ismerték el, a 2006-os Velencei Filmfesztiválon pedig Arany Oroszlánnal.