Index Vakbarát Hírportál

Büntetőfeljelentést tett a minisztérium a Pesti Magyar Színház ügyében

2025. január 20., hétfő 05:59

Feljelentést tett a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) – a tudomásukra jutott információk alapján – ismeretlen tettes(ek) ellen a Pesti Magyar Színház (PMSZ) ügyében 2024. május 23-án. Az Index birtokába jutott feljelentést Polt Péter legfőbb ügyésznek címezték azzal, hogy amennyiben az abban részletezett események bűncselekményt valósítanak meg, az elkövetőket vonják felelősségre. A feljelentés az alapján a belső ellenőrzés alapján történt, amit a KIM soron kívül folytatott le a PMSZ működési problémáival összefüggésben arra az időszakra vonatkozóan, amikor Zalán János volt a színház igazgatója. Az a Zalán János, akit Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter 2025. január 10-én kinevezett a Kolibri Színház élére.

„Kérjük, hogy a T. Legfőbb Ügyész Úr az alábbiakban részletezett események miatt a Be. 375. § (2) bekezdése alapján haladéktalanul szíveskedjen a büntetőeljárást megindítani és a nyomozást elrendelni, e feljelentést pedig az eljárásra jogosult nyomozó hatóság részére megküldeni és a nyomozás haladéktalan lefolytatására utasítani” – olvasható az Index birtokába került feljelentésben, amit a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közigazgatási államtitkára tett 2024. május 23-án. A feljelentést Polt Péter legfőbb ügyésznek címezték.

A feljelentésre azok után került sor, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium Belső Ellenőrzési Főosztálya 2024 márciusában a közigazgatási államtitkár kezdeményezésére soron kívüli ellenőrzést folytatott le a Pesti Magyar Színház (PMSZ) működési problémáival összefüggésben a 2022. január 1. és 2024 márciusa közötti időszakra kiterjedően – Zalán János ekkor már a második ciklusát töltötte a színház élén. Az ellenőrzés alapján elkészített Jelentésben szereplő egyes megállapítások a feljelentés szerint az alábbi bűncselekmények megállapítására lehetnek alkalmasak:

Az említett Jelentés, amely szintén az Index birtokába jutott, megállapítja, hogy „az ellenőrzést végző szerv a vizsgálat során számos szabálytalanságot tárt fel”. A dokumentumot, amelyet egy szakértő, három belső ellenőr és egy vizsgálatvezető írt alá, mellékleteként csatolták a feljelentéshez.

Az igazgató a felelős vezető

„Az egyes szerződések megkötésével, teljesítésével, valamint egyéb kötelezettségvállalásokkal kapcsolatban lefolytatott belső ellenőrzés eredményeként rögzítendő, hogy a kötelezettségvállaláshoz kapcsolódó számlá(k) nem, vagy nem teljeskörűen kerültek benyújtásra az ellenőrzés részére. A Jelentésben foglalt megállapítások szerint 

egyes bizonylatokon szabálytalanul javítottak,

a javítás során a kötelezettségvállalás dátumát korábbi, a nyilvántartólapon rögzített, a kötelezettségvállalás kezdetével egyező dátumra javították, amely korábbi volt, mint a szerződésben meghatározott kezdeti időpont. A kötelezettségvállalás Forrás.Net Ügyviteli rendszerben rögzített adatai nem feleltek meg a szerződésben rögzítetteknek” – olvasható a Jelentés egyes megállapításai között.

A Jelentés rögzíti, hogy a Pesti Magyar Színház egyszemélyi felelős vezetője az igazgató, aki a színház tevékenységének teljes körű, átfogó irányítását végzi. Az ellenőrzött időszakban a PMSZ igazgatója Zalán János volt, írják, de a Jelentés felsorolja a gazdasági igazgató, a produkciós igazgató, a gazdaságiigazgató-helyettes, az üzemeltetési és a műszaki vezető nevét is, mint az ügyben érintett vezetőket.

Külföldi utazások, tűzvédelem

A Jelentés kiemeli például, hogy 2022-ben 14 angol tanfolyamot tartottak meg, amelyre vonatkozó számlák, teljesítésigazolások nem állnak rendelkezésre. (Zalán János a Kolibri Színház élére benyújtott igazgatói pályázatában is büszkén említi, hogy a Pesti Magyarban házhoz ment az angoltanár.)

A Jelentés hosszan foglalkozik külföldi – avignoni, szöuli, tajvani – kiküldetésekkel, amelyek vizsgálata során jogosulatlan utazási költségtérítésről, a kincstári kártya használatával kapcsolatos visszásságokról, a jelzett külföldi rendezvényt követő időre a PMSZ állományába nem tartozó személyek részére kiállított számlákról ír, és megállapítja, hogy a kifizetések összegével való elszámolás során visszaélések történtek. De szerepelnek a Jelentésben a hivatali gépjárművek használatát és az ezekhez kapcsolódó kiadásokat érintő szabálytalanságok is.

A munka- és tűzvédelem körében kötött szerződések között feltűnik egy bizonyos szolgáltató bt., amellyel 2017. február 28-án kötött határozatlan idejű megbízási szerződést a PMSZ a főépületben kiépített tűzjelző berendezés és oltórendszer karbantartására, ám a szóban forgó bt. tevékenységi körébe nem tartoznak ilyen feladatok, 

a fő tevékenysége a fodrászat és a szépségápolás.

A vitatott szerződés „alapján kiállított fiktív gyanús számlák befogadása, az azokat érintő esetleges adólevonási jog érvényesítése a központi költségvetést károsítja”, olvashatjuk az ellenőrök megállapításaiban.

A Pesti Magyar Színházban 2024. január 19-én teljes körű tűzvédelmi audit is történt. A szakvélemény megállapítja, hogy az épületben a kiürítési feltételek nem biztosítottak, a vészkijáratok időszakos ellenőrzése, felülvizsgálata, karbantartása nem igazolt, a tűzvédelmi szabály megszegésével az életet, a testi épséget vagy a vagyonbiztonságot érintő közvetlen veszélyeztetés állhat fent a készenlétben tartott berendezések műszaki állapota miatt.

Bűnsegédek, társtettesek

A feljelentésben az olvasható, hogy „a nyomozás során szükséges vizsgálni az elkövetői kör felderítése esetén társtettesi, felbujtói és bűnsegédi magatartást is, így a PMSZ vizsgált időszakban foglalkoztatott munkavállalóinak cselekvőségét, magatartását”.

A feljelentés címzettje Polt Péter legfőbb ügyész, és információink szerint az ügy tőle már átkerült a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) mint nyomozó hatósághoz. Az Index a NAV Sajtóosztályának 2025. január 17-én reggel küldte el a kérdést, hogy folyik-e nyomozás ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás, számviteli rend megsértése, illetve hűtlen kezelés ügyekben a Pesti Magyar Színház működésével összefüggésben a 2022-es és 2023-as évekre vonatkozóan, de választ egyelőre nem kaptunk.

Ahogy a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak is elküldtük a kérdéseinket még 2024. december 23-án arra vonatkozóan, hogy a Pesti Magyar Színház 2023-as igazgatóváltásakor történt-e feljelentés ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás, számviteli rend megsértése és hűtlen kezelés gyanúja miatt, illetve hogy a Kolibri Színház jelenleg zajló igazgatói pályáztatása során figyelembe veszik-e, hogy Zalán János, a Pesti Magyar Színház korábbi igazgatója, aki szintén a pályázók között van, a fent említett eseményekkel kapcsolatban érintett lehet.

Ezeket a kérdéseinket 2025. január 8-án megismételtük, választ ekkor sem kaptunk, ám amint megjelent a Kolibri Színház igazgatói pályázatáról szóló írásunk, benne ezekkel a kérdésekkel, néhány órára rá bejelentették Zalán János kinevezését.

Ki tudott róla?

A jóhiszemű feltételezés az, hogy a még Csák János minisztersége alatt indított belső ellenőrzés ténye és következtetései nem jutottak el az új miniszterhez, Hankó Balázshoz, tekintve, hogy a belső vizsgálatot elrendelő és a feljelentést jegyző közigazgatási államtitkár sem dolgozik már a Kulturális és Innovációs Minisztériumban, miután 2024 júliusában lemondott.

De mindez legkésőbb az Index által elküldött kérdésekből is kiderülhetett, illetve azt is tudjuk, hogy Zalán János a 2023. október 6-án megtartott rendkívüli társulati ülést követően lemondott egy megtisztelő, de közelebbről meg nem nevezett felkérésnek eleget téve, illetve a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium 2023. november 8-ával 

visszahívta a színház gazdasági igazgatóját is.

Ha indult nyomozás, akkor annak lezárultáig az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, de Zalán János újabb igazgatói kinevezésével meg lehetett volna várni az eljárás végét. Hogy ez megtörtént-e, vagy sem, nem tudjuk, tekintve, hogy sem a minisztériumtól, sem a NAV-tól nem kaptunk választ. Zalán kinevezése pedig megtörtént, ahogy az Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár Facebook-bejegyzéséből is látszik.

Mint az korábban megírtuk, Zalán Jánost a társulat tiltakozása ellenére nevezték ki a Kolibri Színház élére. A Magyar Színházi Társaság azonnali magyarázatot kért Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős minisztertől, a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság viszont üdvözölte a lépést. Közleményükben hangsúlyozták, hogy a fenntartók jelentős jogosítványokkal rendelkeznek világszerte az általuk finanszírozott intézmények gazdasági és jogi folyamatainak ellenőrzésében, a költségvetés meghatározásában, valamint a vezetők kinevezésének módjában.

Magyarországon hosszú ideje szakmai kuratóriumok segítik a döntéshozókat, ám a végső felelősség az ágazat vezetőjét – vagy adott esetben a városvezetőt – terheli

– írták. Szerintük a miniszter a Kolibri Színház esetében úgy ítélte meg, hogy kívülről érkező, megújulást és szakmai-üzemeltetési frissességet hozni képes, tapasztalt vezetőt bíz meg a következő öt évre.

Közben Zalán Jánosnak az Index birtokába került igazgatói pályázatából kirajzolódott: a Kolibri megszerzésének célja az lehetett, hogy a Vidnyánszky Attila kuratóriumi elnök által vezetett Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a kieső Ódry Színpad helyett állandó belvárosi játszóhelyhez jusson. Zalán János megbízatása a Kolibri Színház élén 2025. március 1-jén lép életbe.

(Borítókép: Róka László / MTI)

Rovatok