A Virtuózok a 2024/2025-ös évadban ünnepli jubileumát. A nemzetközi komolyzenei tehetségkutató verseny tíz éve fedezi fel és támogatja a klasszikus zene ifjú tehetségeit. Az évad különlegessége, hogy fókuszba kerül a határon túli magyar tehetségek felkutatása is, ezzel erősítve a nemzeti és nemzetközi összefogást.
2025. január 20-án ünnepélyes sajtótájékoztató keretében hivatalosan is bejelentették a Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató tizedik, jubileumi évadának kezdetét. A jubileum alkalmából a szervezők kiemelték az elmúlt tíz év sikereit, és hangsúlyozták, hogy a Virtuózok mára egyedülálló kulturális programmá nőtte ki magát, amely nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is egyre nagyobb figyelmet kap.
Az eseményen részt vett Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, a Virtuózok nemzetközi fővédnöke, Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Peller Mariann, a Virtuózok alapítója és producere, Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója, a Virtuózok alapító zsűritagja, Keller András hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest főzeneigazgatója, a Virtuózok magyar és nemzetközi adásának zsűritagja, Káel Norbert zongoraművész, a Virtuózok zsűritagja és Bátor Tamás, a Művészetek Palotájának Művészeti Főtanácsadója, operaénekes, a Virtuózok zsűritagja.
A sajtótájékoztatón a Virtuózok 2024/25-ös jubileumi évadának határon túli magyar jelentkezői is jelen voltak. Az esemény végén bejelentették, kik jutottak tovább a magyar elődöntőbe. A határon túli és magyarországi előválogatókból a kiválasztottak az össznemzeti magyar elődöntőbe kerülnek, onnan pedig a legjobb négy már a nemzetközi Virtuózokban méretteti meg magát. A formátum szerint az országok nem mérkőznek meg egymással, így a műsor végén országonként egy győztest hirdetnek.
Az idei évadban a hangszeresek mellett énekesek is bemutathatják tudásukat.
A fődíjak mellett különdíjak is gazdára találtak, beleértve a kiemelkedően tehetséges határon túli versenyzőknek járó különdíjakat, amelyek további szakmai fejlődést biztosítanak a résztvevőknek.
Hankó Balázs, a Virtuózok fővédnöke hangsúlyozta:
Szlovénia és Szerbia mellett az új évadban Ausztria és Montenegró is bekapcsolódik a televíziós műsorba, a Virtuózok évadai immár kilenc országban 160 milliós nézettségnél tartanak.
Kitért arra is, hogy a határon túli előválogatókra Erdélyből, Székelyföldről, Csángóföldről, Kárpátaljáról, a Vajdaságból és a Felvidékről érkeztek a tehetségek.
A zsűri döntése alapján a magyar elődöntő január 21-i felvételére továbbjutott Paládi Máté (zongora), Szülek Dániel Miklós (trombita) és Csákvári Bence (furulya).
A különdíjasok Pallagi Fanni (zongora), Kláriková Zsófia (szaxofon), Vorák Dávid (ének) és Bakota Áron (hegedű).
Nacsa Lőrinc egy Rácz Pál aranykoszorús hegedűkészítő mester által felújított antik hegedűt nyújtott át Rankov Annának hegedűjátékáért.
További díjazottak: Bíró Ágnes (zongora), Fazakas Tamás koncertfellépési lehetőséget nyert, míg Szabó Alíz Nikolett fuvolajátékáért mentorálásban részesül különdíjként.
A növendékek felkészítő tanárai Ácsné Szily Éva hegedűművész, Eckhardt Gábor zongoraművész, Dratsay Ákos fuvolaművész, Bátor Tamás operaénekes és id. Kohán István klarinétművész voltak. A mesterkurzust a mestertanárok a Tóth Aladár Zeneiskolában tartották meg Magyar Margit igazgató szakmai felügyelete mellett.
A díjátadón fellépett a Junior Prima díjas Lugosi Ali klarinétművész, a Virtuózok első évadának abszolút győztese, valamint a jubileumi évad egyik továbbjutója, a tehetséges kárpátaljai jelentkező, Paládi Máté.
A műsort április 25-től péntekenként sugározza a Duna TV.