A Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál műsorra tűzte Anasztaszija Trofimova Oroszok a háborúban című orosz propagandafilmjét, amely Oroszország ukrajnai invázióját mutatja be, de kifejezetten egyoldalúan, az orosz katonákat pozitívan bemutatva. Tovább súlyosbítja a dolgot, hogy a rendezőnő a film forgatásakor nemzetközi jogot sértett. Az ukrán külügyminisztériumhoz tartozó Ukrán Intézet és a magyarországi ukránok is megdöbbenésüket fejezték ki, és követelik, hogy vegyék le a filmet a műsorról.
Az Ukrán Intézet aggodalmát fejezte ki, amiért az Anasztaszija Trofimova orosz rendezőnő által készített Oroszok a háborúban című propagandisztikus dokumentumfilmet is levetítik a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon 2025. február 1–2-án.
„A nemzetközi filmművészetben a sokszínűség és a méltányos képviselet tiszteletben tartása mellett kérjük, hogy függesszék fel a film ezen és minden további vetítését. Az Oroszok a háborúban szándékosan eltorzítja az Ukrajna ellen folyó orosz háború valóságát, ezáltal félrevezeti a nézőket és az orosz propaganda narratíváit népszerűsíti” – olvasható az Ukrán Intézet közleményében.
A dokumentumfilm teljesen figyelmen kívül hagyja az orosz katonák által Ukrajnában elkövetett atrocitásokat, és „kis, hétköznapi emberekként” ábrázolják őket, akik képtelenek befolyásolni vagy dönteni bármit is maguk körül. Ez az ábrázolás kísérlet arra, hogy tisztára mossa őket, és felmentse őket a felelősség alól a gyilkosságok, nemi erőszak, kínzás, fosztogatás, gyermekek erőszakos deportálása és az ukrán városok tömeges lerombolása miatt
– hívták fel a figyelmet.
Az ukrán kultúra világban való képviseletéért felelős közintézmény felidézte, hogy a filmrendező a velencei sajtótájékoztatón azt állította, hogy nem volt szemtanúja az orosz katonák által Ukrajnában elkövetett háborús bűnöknek. Nem ismeri el azt a rengeteg bizonyítékot, amely az orosz erők által elkövetett számos háborús bűncselekményt dokumentál.
Az ukrán főügyészség hivatalos adatai szerint Oroszország több mint 140 518 háborús bűncselekményt követett el, míg az ENSZ Ukrajnával foglalkozó független nemzetközi vizsgálóbizottsága megállapította, hogy Oroszország háborúja több ezer áldozatot követelt, kárt, pusztítást, elviselhetetlen szenvedést és nehézséget okozott a polgári lakosságnak.
Az intézmény szerint ez a kirívó mulasztás és az orosz „hősök” tetteinek kritikai mérlegelésének hiánya az, ami a filmet a dokumentumfilmből a propagandába helyezi át.
Az Ukrán Intézet szerint azonban ezzel nem ért véget a problémák sora, mivel azzal, hogy Trofimova az Oroszország által megszállt ukrajnai területre látogatott a film forgatása céljából, megsértette az ukrán és a nemzetközi jogot. Korábban a rendező is elismerte, hogy nem kért engedélyt az ukrán hatóságoktól arra, hogy a forgatás céljából Ukrajna területére léphessen.
Tekintettel a rendkívül korlátozott belépésre, nehéz elhinni, hogy az orosz hadsereg vagy kormány nem segítette elő a frontvonalra való utazását. Ez aláássa a dokumentumfilm hitelességét, és komoly kérdéseket vet fel a szándékával kapcsolatban. A film bármilyen vetítése tehát a fesztiválokat bűnrészessé teszi ebben a törvénytelen akcióban
– hangsúlyozták.
Aláhúzták, hogy a nemzetközi filmfesztiválok etikai és szakmai felelőssége annak biztosítása, hogy az általuk elmesélt történetek és az általuk biztosított platformok az igazságot, az integritást és az elszámoltathatóságot tükrözzék. „A Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál erős hírnevének és integritásának tiszteletben tartásával arra biztatjuk Önöket, hogy kövessék más jelentős nemzetközi fesztiválok példáját, amelyek a film bemutatása óta megtagadták a film vetítését” – tette hozzá az Ukrán Intézet.
„Úgy gondoljuk, hogy a fesztiválok nem használhatók az orosz propaganda népszerűsítésének platformjaként. Arra kérjük Önöket, hogy vegyék ki a filmet a programból, és függesszék fel az együttműködést azokkal, akik veszélyeztetik a dokumentumfilm-készítés integritását” – olvasható a közleményben.
„Mélységesen megdöbbent, hogy az eddig általam többször is meglátogatott BIDF dokumentumfilm-fesztivál műsorra tűzte az Oroszok a háborúban filmet, amely teljesen figyelmen kívül hagyja az orosz agresszor által elkövetett háborús bűnöket”, olvasható Grexa Liliána ukrán nemzetiségi parlamenti szószóló Facebook-bejegyzésében.
Ez sérti a Magyarországon élő ukrán nemzetiség és az orosz agresszió elől menekültek érzelmeit, ezért határozottan tiltakozom ennek a filmnek a bemutatása ellen Budapesten
– hívta fel a figyelmet.
Frissítés: „A BIDF csapata 2022. február 24. óta, az ukrajnai háború kirobbanásától elítéli az orosz agressziót és nyíltan kiáll Ukrajna területi integritásának elismerése és annak védelme mellett. Saját eszközeivel – ami egy kulturális rendezvényről lévén szó, igen korlátozott – erején felül megtesz mindent az »ukrán ügy«, ezzel egyben az ukrán állampolgárokat és filmalkotókat megillető minél nagyobb figyelem biztosításáért, valamint azért, hogy Ukrajna és a magyar állampolgárok között hidat képezzen a Magyarországon sokszorosan torzított információs térben” – közölte állásfoglalásában a BIDF.
A BIDF szerint ezt jól bizonyítja, hogy a fesztivál az elmúlt – a háború kitörése óta eltelt – 2 évben 11 ukrán filmet és alkotóit látott és lát vendégül, valamint számos tematikus, dedikált programot szervezett a témában. Csak a 2025-ös évben 5 ukrán film került e célból a programba.
A BIDF alapításától kezdve legfőbb kartájaként az Európai Unió alapértékeire tekint, mint például emberi méltóság, szabadság, demokrácia, egyenlőség, jogállamiság, emberi jogok (és kisebbségvédelmi jogok). Filmjeivel egy morális (...) platformként (bázispontként) igyekszik szolgálni, amelyre a sok száz főből álló, feddhetetlen szakmai csapat és a 10 év alatt több mint 150 ezer fős nézőközönség ad egyhangú és megingathatatlan felhatalmazást, valamint visszaigazolást jelenlétével és nevével
– magyarázták.
„Azt gondoljuk, hogy ha valaki kontextusában vizsgálja a fesztivál politikai, filmpolitikai, kulturális szerepvállalását, kétség sem férhet elfogulatlan, az európai liberális értékrendhez való, megalkuvást nem tűrő kiállásához. A BIDF világos értékrendet közvetít, és pont ezen Európai Uniós értékrend tiszteletben tartása miatt nem teheti meg, hogy egy filmet programjából kizárjon, amiatt, mert az tartalmilag vitatható pontokat tartalmaz” – olvasható az állásfoglalásban.
A BIDF hangsúlyozta, hogy a független szakértőkből (politikai szakértők, propaganda-szakértők, politikai, gazdasági, valamint Oroszország-szakértő újságírók és még sokan mások) álló bíráló és szakértő bizottság egyhangúan döntött a film programba vétele és bent tartása mellett, annak háborúellenes szerepvállalása (amely sok esetben propagandisztikus mélységekig süllyed) miatt,
valamint figyelembe véve az európai értékrendet – amelyet a putyini államapparátus sokak mellett megsemmisíteni próbál –, és az "audiatur et altera pars" elvet, azaz a nagy egészhez ez is egy mozaikkocka, amit a fesztivál látogatói képesek a maguk helyén értékelni, és nem a háborúról alkotott egyedüli igazságnak tekinteni.
A BIDF emellett aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy világszerte napról napra egyre többen választják a kultúrát csataterükként. Támadás éri sok ártatlan ember mellett a kultúra képviselőit, intézményeit és az azt éltetni próbálókat is. Legyen szó Mariupoli és más színházakról, rendezőkről, vagy világszerte számos fesztiválról, akiket fenyegetnek, politikai nyomás alá helyeznek, hogy ezzel független szakemberek a kultúrának, társadalomnak szentelt munkájukat feladják, feladni kényszerüljenek.
„Ne feledjük, hogy a társadalom és kultúra elválaszthatatlanok, egyik sem létezhet a másik nélkül, és a kultúra szabadsága, a gondolat, alkotás és véleményszabadság elidegeníthetetlen joga mindenkinek” – tették hozzá..
A BIDF hangsúlyozta, hogy elkötelezettek amellett, hogy a kultúra eszközeivel közvetítse az igazságot, bemutassa a sokszínű valóságot, és lehetőséget biztosítson a párbeszédre és a megértésre, amelyre a világnak ma nagyobb szüksége van, mint valaha.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, szerdai élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.