Index Vakbarát Hírportál

Már most fény derült az év legnagyobb szenzációjára

2025. január 23., csütörtök 16:21

Az év irodalmi szenzációjának ígérkezik, hogy hamarosan megjelennek Jack Kerouac, az Úton világhírű szerzőjének eddig kiadatlan, spirituális, a buddhista vallásból táplálkozó írásai.

A The Guardian szerint az új kötet mintegy harminc félig önéletrajzi ihletésű, spirituális és lélektani történtet tartalmaz. Két rövid részlet kivételével eddig kiadatlan írásokról van szó, amelyek betekintést engednek a beatnemzedék vezéralakjának spiritualitásába.

The Buddhist Years című kötet idén tavasszal jelenik meg a Rare Bird Books kiadónál. A beharangozó szerint az összegyűjtött írások teljes egészében tükrözik Jack Kerouac buddhizmus iránti érdeklődését. A súlyos alkoholizmussal küzdő író az ötvenes években, nehéz élethelyzetben fordult a világvallás felé. 

A könyv szerkesztője, Charles Shuttleworth szerint Kerouac a nehézségek ellenére ebben az időszakban élte spirituális és írói fénykorát. 

Ez a könyv lenyűgöző anyag, amely egyre mélyebbre vezeti az olvasót Kerouac lelkivilágába, mindezt az ő szabad folyású, kifejező stílusában. Jelentős írások, amelyek tele vannak a megértés, a transzcendencia és jobb emberré válás iránti vággyal

– fogalmazott a szerkesztő.

Buddhizmus, alkohol, irodalmárok

Kerouacnak súlyos egészségügyi problémákkal kellett szembenéznie az ötvenes években, szerelmével, Alena Leevel való kapcsolata is megromlott, részben alkoholgondjai miatt. Ebben az időszakban azért küzdött, hogy kiadót találjon kultikus, Úton című regényének, amely egy önéletrajzi ihletésű mű, ugyanakkor fiktív beszámoló Neal Cassadyvel való közös utazásairól. 

A világhírű regényt három hét alatt írta meg 1951-ben.  

Két srácról szól, akik Kaliforniába stoppolva keresnek valamit, amit nem igazán találnak

– írta a regényről, amelyet bekezdések és oldaltörések nélkül gépelt le egy egybefüggő, hosszú papírtekercsre. „Gördült, mint maga az út” – mondta a kéziratról barátja, a beatköltészet legendája, Allen Ginsberg.

Kerouac elbizonytalanodott, dühös volt a kiadókra, amiért többször is megtagadták az Úton kiadását. A buddhizmusban talált vigaszt. De a beatnemzedék bibliája végül 1957-ben, 35 éves korában megjelent, és több millió példányban kelt el. Az író tizenkét évvel később halt meg, májzsugor szövődményei következtében.

Shuttleworth a buddhista írásokat Kerouac terjedelmes archívumából bányászta elő, amelynek nagy része a New York-i Közkönyvtárban található. „Amikor Kerouac 1969-ben meghalt, az özvegye egyszerűen megtagadta a hozzáférést az anyagokhoz. Kerouac folyamatosan írt, így az archívuma hatalmas. Az irodalmi végrehajtó sokkal nagyobb hozzáférést engedélyezett az irodalomtudósoknak” – mondta Shuttleworth. 

Rovatok