A fővárosi fenntartású színházak vezetői aggodalommal figyelik a Kolibri Színház igazgatóválasztása nyomán kialakuló helyzetet. Szerintük a kinevezett igazgató pályázatából kirajzolódó koncepció nem felel meg sem a pályázati kiírásban rögzített profilnak, sem az épület adottságainak, ezért – írják az Indexhez eljuttatott közleményükben – Budapest egyetlen professzionális, több évtizedes konzekvens munkával felépített gyermek- és ifjúsági színházának megszűnésével fenyeget.
A Magyar Színházi Társaság után a fővárosi színházigazgatók is közleményt adtak ki a Kolibri Színház igazgatóváltásával kapcsolatban, amelyet eljuttattak az Index szerkesztőségébe. A nyílt levelet Benkő Nóra, Erdődi Katalin, Gáspár Máté, Kováts Adél, Mácsai Pál és Máté Gábor írta alá.
„A fővárosi fenntartású színházak vezetőiként aggodalommal figyeljük a Kolibri Színház igazgatóválasztása nyomán kialakuló helyzetet – írják közleményükben. – A kinevezett igazgató pályázatából kirajzolódó koncepció nem felel meg sem a pályázati kiírásban rögzített profilnak, sem az épület adottságainak, ezért Budapest egyetlen professzionális, több évtizedes konzekvens munkával felépített gyermek- és ifjúsági színházának
megszűnésével fenyeget.
Meggyőződésünk, hogy a fővárosnak szüksége van egy esztétikai, pedagógiai és történetmesélési programját tekintve autonóm, európai orientációjú gyermek- és ifjúsági színházra. A Kolibri fiatalok, szülők és pedagógusok egymást követő generációi számára vált a minőségi (szórakoztatva nevelő, partnerséget ajánló, észrevétlen elgondolkodtató, magabiztosan közvetlen) előadóművészeti tapasztalatszerzés megbízható budapesti belépőpontjává.
Városunk gyermek- és felnőttközössége akkor jár a legjobban, ha továbbra is megmarad annak, amivé hosszú évek odaadó munkájával vált: varázslatos mesékre, szabad gondolatokra és bátor kísérletekre nyitott találkozóhelynek.
Hagyományai és jövőbeli missziója alapján a Kolibri olyan egyedülálló, progresszív színházi műhely, amelynek jelenlegi profilját és értékeit meg kell őrizni, biztonságos és kiszámítható fejlesztése mellett ki kell állni.
Ez a jelenlegi fenntartó minisztérium, a Kolibri épületének és az abban a kulturális közszolgáltatást végző nonprofit kft.-nek tulajdonosi jogait egyként és kizárólagosan gyakorló Fővárosi Önkormányzat képviselői és vezetői, valamint a jövő generációinak művészeti nevelése iránt elhivatott szakma és közönség közös felelőssége. Bízunk benne, hogy álláspontunkhoz mind többen tevőlegesen csatlakoznak, s ezáltal még elkerülhető a most kibontakozni látszó értékvesztés” – írják levelükben.
Mint azt korábban megírtuk, Zalán Jánost a társulat tiltakozása ellenére nevezték ki a Kolibri Színház élére. A Magyar Színházi Társaság azonnali magyarázatot kért Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős minisztertől, majd nyílt levélben kérte Karácsony Gergely főpolgármestert a kialakult, „rendkívül méltatlan helyzet” megoldására – a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság viszont üdvözölte a lépést.
Mindemellett az Index birtokába jutott dokumentumok szerint a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) büntetőfeljelentést tett ismeretlen tettes(ek) ellen a Pesti Magyar Színház (PMSZ) ügyében 2024. május 23-án. A feljelentés az alapján a belső ellenőrzés alapján történt, amelyet a KIM soron kívül folytatott le a PMSZ működési problémáival összefüggésben arra az időszakra vonatkozóan, amikor Zalán János volt a színház igazgatója.
A Kolibri ügyével először az Index foglalkozott, amikor közöltük a társulat első tiltakozó levelét. Zalán János megbízatása a Kolibri Színház élén 2025. március 1-jén lép életbe.