Index Vakbarát Hírportál

A drámaírók is aggódnak a Kolibri Színház jövőjéért

2025. január 26., vasárnap 16:25

Egyre többen figyelik aggodalommal a budapesti Kolibri Színház igazgatóválasztása körül kialakult helyzetet. A Drámaíró Kerekasztal nyílt levelet tett közzé vasárnap, amelyben Zalán János, a teátrum leendő vezetője kinevezéséről fogalmazták meg a véleményüket.

A Magyar Színházi Társaság és a fővárosi színházigazgatók után a Drámaíró Kerekasztal is közleményt adott ki a Kolibri Színház igazgatóváltásával kapcsolatban. A magyar nyelven alkotó hivatásos színházi szerzőket képviselő szervezetben olyan, szakmailag is elismert tagok vesznek részt, mint Szakonyi Károly, Egressy Zoltán, Forgách András, Háy János, Visky András, Tasnádi István és Müller Péter. 

A Drámaíró Kerekasztal Színház Online oldalán közzétett nyílt levelét teljes terjedelmében, változtatás nélkül közöljük:

„A Drámaíró Kerekasztal – a magyar nyelven alkotó hivatásos színházi szerzőket képviselő szervezet – figyelemmel kísérte a budapesti Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház igazgatói pályázatának alakulását, és ennek eredménye aggodalommal tölti el. A Kolibri Színház olyan gyermek- és ifjúsági színházi műhely, melynek működése egyedi, struktúráját, műsorpolitikáját és repertoárját több évtizedes tapasztalattal építette fel, társulata különleges közönségre szakosodott. 

A Színház olyan nóvumot honosított meg a magyar színjátszásban, mint a csecsemőszínház, számos bel- és külföldi fesztiválon vett részt, díjak sorát nyerte el, nemzetközi kapcsolatai kiemelkedőek. Külön kiemelendő drámapedagógiai munkássága, melyben drámapedagógusok, színészek és színész-drámapedagógusok is napi aktivitással vesznek részt.

Ez a színház a jövő közönségét neveli fel. A Drámaíró Kerekasztal számára kiemelten fontos a kortárs színdarabok születése, színpadra kerülése. A szerzőket darabjaik bemutatása sarkallja új és még újabb művek írására.

A kortárs színi irodalomra fókuszálásban, annak színpadra segítésében kevés színház aktívabb, mint a Kolibri. 1992-es alapítása óta 33 évad alatt 37 kortárs magyar szerző művét mutatta be, akik közül azóta néhányan elhunytak.

A Kolibri Színház ennél is tovább ment, ösztönözte új ifjúsági művek születését, írók sorát kérte fel színműírásra, a megrendelt műveket pedig bemutatta, ily módon a magyar ifjúsági színi irodalom jelentős bővülésének, az általában vett magyar nyelvű ifjúsági színházi repertoár gyökeres megújulásának is katalizátora volt. A Kolibri Színházról elmondható, hogy küldetésének – számos színháztól eltérően – úgy kívánt megfelelni, hogy az ifjúsági és gyermekszínházi célkitűzéseit jelentős részben kortárs magyar darabokon keresztül mutatta meg. Reméljük, hogy ez a tendencia folytatódik, folytatódni tud”  – írják levelükben.

Tiltakozás és feljelentés

Mint azt korábban megírtuk, Zalán Jánost a társulat tiltakozása ellenére nevezték ki a Kolibri Színház élére. A Magyar Színházi Társaság azonnali magyarázatot kért Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős minisztertől, majd nyílt levélben kérte Karácsony Gergely főpolgármestert a kialakult, „rendkívül méltatlan helyzet” megoldására – a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság viszont üdvözölte a lépést. 

Mindemellett az Index birtokába jutott dokumentumok szerint a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) büntetőfeljelentést tett ismeretlen tettes(ek) ellen a Pesti Magyar Színház (PMSZ) ügyében 2024. május 23-án. A feljelentés a belső ellenőrzés alapján történt, amelyet a KIM soron kívül folytatott le a PMSZ működési problémáival összefüggésben arra az időszakra vonatkozóan, amikor Zalán János volt a színház igazgatója.

Zalán János megbízatása a Kolibri Színház élén 2025. március 1-jén lép életbe.

Rovatok