Index Vakbarát Hírportál

A BIDF szerint háborúellenes a botrányt okozó orosz film

2025. január 31., péntek 16:52

Többekben felháborodást keltett a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) egyik műsorra tűzött alkotása, Anasztaszija Trofimova Oroszok frontkatonák között című filmje. A fesztivál közleményben jelentette ki, hogy egy szakértői bizottság döntött a film műsorban tartása mellett, és a propagandafilmnek nevezett alkotás valójában háborúellenes. Hozzátették, hogy a BIDF a kezdetek óta kiáll Ukrajna és az Európai Unió értékei mellett, a háború kirobbanása óta pedig számos ukrán alkotó filmjét tűzték műsorra, hogy támogassák őket.

Ahogy azt korábban megírtuk, felháborodást okozott Anasztaszija Trofimova Orosz frontkatonák között című filmjének budapesti bemutatása. Többek közt Grexa Liliána ukrán nemzetiségi parlamenti szószóló, az ukrán külügyminisztériumhoz tartozó Ukrán Intézet és számos magyarországi ukrán is felszólalt az ügyben. Erre reagálva a BIDF részletes közleményt adott ki, amiben leírták, hogy egy szakmai bizottság döntött a film műsorban tartása mellett annak háborúellenes szerepvállalása miatt. 

Európai értékek

„A BIDF csapata 2022. február 24. óta, az ukrajnai háború kirobbanásától elítéli az orosz agressziót, és nyíltan kiáll Ukrajna területi integritásának elismerése és annak védelme mellett. Saját eszközeivel – amelyek, egy kulturális rendezvényről lévén szó, igen korlátozottak – erején felül megtesz mindent az »ukrán ügy«, ezzel egyben az ukrán állampolgárokat és filmalkotókat megillető minél nagyobb figyelem biztosításáért, valamint azért, hogy Ukrajna és a magyar állampolgárok között hidat képezzen a Magyarországon sokszorosan torzított információs térben” – közölte állásfoglalásában a BIDF.

A BIDF szerint ezt jól alátámasztja, hogy a fesztivál az elmúlt – a háború kitörése óta eltelt – 2 évben 11 ukrán filmet és alkotóit látott és lát vendégül, valamint számos tematikus, dedikált programot szervezett a témában. Csak a 2025-ös évben 5 ukrán film került e célból a programba.

A BIDF alapításától kezdve legfőbb kartájaként az Európai Unió alapértékeire tekint, mint például emberi méltóság, szabadság, demokrácia, egyenlőség, jogállamiság, emberi jogok (és kisebbségvédelmi jogok). Filmjeivel egy morális [...] platformként (bázispontként) igyekszik szolgálni, amelyre a sok száz főből álló, feddhetetlen szakmai csapat és a 10 év alatt több mint 150 ezer fős nézőközönség ad egyhangú és megingathatatlan felhatalmazást, valamint visszaigazolást jelenlétével és nevével

– magyarázták.

„Azt gondoljuk, hogy ha valaki kontextusában vizsgálja a fesztivál politikai, filmpolitikai, kulturális szerepvállalását, kétség sem férhet elfogulatlan, az európai liberális értékrendhez való, megalkuvást nem tűrő kiállásához. A BIDF világos értékrendet közvetít, és pont ezen európai uniós értékrend tiszteletben tartása miatt nem teheti meg, hogy egy filmet programjából kizárjon, amiatt, mert az tartalmilag vitatható pontokat tartalmaz” – tették hozzá az állásfoglalásban.

A BIDF hangsúlyozta, hogy a független szakértőkből (politikai szakértők, propaganda-szakértők, politikai, gazdasági, valamint Oroszország-szakértő újságírók és még sokan mások) álló bíráló és szakértő bizottság egyhangúlag döntött a film programba vétele és bent tartása mellett, annak háborúellenes szerepvállalása miatt (amely sok esetben propagandisztikus mélységekig süllyed),

valamint figyelembe véve az európai értékrendet – amelyet a putyini államapparátus sokak mellett megsemmisíteni próbál – és az »audiatur et altera pars« elvet, azaz hogy a nagy egészhez ez is egy mozaikkocka, amelyet a fesztivál látogatói képesek a maguk helyén értékelni, és nem a háborúról alkotott egyedüli igazságnak tekinteni.

A BIDF emellett aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy világszerte napról napra egyre többen választják a kultúrát csataterükként. Támadás éri sok ártatlan ember mellett a kultúra képviselőit, intézményeit és az azt éltetni próbálókat is. Legyen szó mariupoli és más színházakról, rendezőkről, vagy világszerte számos fesztiválról, akiket fenyegetnek, politikai nyomás alá helyeznek, hogy ezzel független szakemberek a kultúrának, társadalomnak szentelt munkájukat feladják, feladni kényszerüljenek.

„Ne feledjük, hogy a társadalom és kultúra elválaszthatatlanok, egyik sem létezhet a másik nélkül, és a kultúra szabadsága, a gondolat, alkotás és véleményszabadság elidegeníthetetlen joga mindenkinek” – tették hozzá.

A BIDF hangsúlyozta, elkötelezettek amellett, hogy a kultúra eszközeivel közvetítsék az igazságot, bemutassák a sokszínű valóságot, és lehetőséget biztosítsanak a párbeszédre és a megértésre, amelyre a világnak ma nagyobb szüksége van, mint valaha.

Rovatok