2025. február 1., szombat 11:21
Gobbi Hilda egykori visegrádi villájának helyzete azóta foglalkoztatja a hazai közéletet, hogy Pokorny Lia megosztott egy videós bejegyzést, amiben megmutatta, milyen szörnyű állapotok uralkodnak az ikonikus nyaralónál. Az elhanyagolt Gobbi-villa jelenleg a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány tulajdonában van, ahogyan a budapesti Gutenberg-otthon is – aminek felújítása, karbantartása szintén az alapítvány feladata lenne. Minderről a Magyar Hang írt elemző cikket.
A cikk arról szól, hogy a Gobbi-villa, valamint a Gutenberg-otthon tulajdonjogával bíró Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány több szálon is kötődik L. Simon Lászlóhoz és Lezsák Sándorhoz. Az alapítvány jelenleg 12 milliárdos ingatlanvagyonnal bír.
A lap arról is ír, hogy észrevettek egy furcsaságot is: a 20 millió forintból létrehozott alapítvány ugyanis egy időre visszavonta 2023-as évi – már közzétett – beszámolóját, majd miután a lap megkereste őket, rövidített formában újra elérhetővé tették azt, ám abból eltűnt egy részlet. Nevezetesen az, hogy
az alapítvány immár mintegy 12 milliárd forintnyi ingatlanvagyonnal rendelkezik.
Ezek közé tartozik a Gobbi-villa, valamint a budapesti Gutenberg-ház is, amelyben kulturális központot hoznának létre.
Villák és milliárdok
A korábbi információk és a nem rövidített 2023-as beszámoló alapján a Magyar Hang többek között azt részletezi cikkében, hogy:
- A Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítványt az Örökség Kultúrpolitikai Intézet (ÖKI) alapította. Az ÖKI több ponton is kötődik L. Simon László korábbi kulturális államtitkárhoz, egykori múzeumigazgatóhoz.
- Az alapítvány tagja a Lezsák Sándorhoz köthető Népfőiskolai Hálózatnak, és stratégiai partnerei között szerepel a Nemzeti Művelődési Intézet is. A Lezsák Sándorhoz köthető alapítványok gazdag támogatást élveznek: a lakiteleki Szentkirályi út egy rövid szakaszán lévő intézmények (Nemzeti Művelődési Intézet, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár, illetve a Népfőiskola Alapítvány) összesen mintegy 8 milliárd forintos éves támogatást kap, szemben a független színházi szcénával, ami ennek mindössze egytizedét, 830 millió forintot érdemelt.
- A kormány bőkezűen támogatja a Lezsák Sándorhoz köthető alapítványokat.
- Závogyán Magdolna a Nemzeti Művelődési Intézet igazgatói posztjáról került át a kultúráért felelős államtitkári székbe.
- Gobbi Hilda visegrádi nyaralója 2022 óta van a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány tulajdonában. Az épületet az államtól ingyen kapta az alapítvány – annak ellenére, hogy a művésznő a végakaratában a magyar színészekre, alkotókra, a Nemzeti Színházra hagyta azt.
- Az új Nemzeti Színház 2002-es felépülésekor a Gobbi-villa nem szerepelt a vagyontárgyak között, ezért a Pesti Magyar Színház tulajdonába került. Az intézmény akkori vezetője (a Kolibri Színház élére nemrég kinevezett), Zalán János még 2018-ban arra kérte a nagyobb költségvetéssel bíró új Nemzet Színházat, hogy vegyék át a villa üzemeltetését tőlük, ekkor került a nyaraló a Nemzeti Vagyonkezelő tulajdonába.
- A Gobbi-villa a Nemzeti Színház többszöri próbálkozása ellenére is a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány tulajdonába került végül (az Országgyűlés döntése alapján), ahogyan a régi Nemzeti Színházból származó ereklyék is.
- Az alapítvány a Magyar Hangnak reagálva közölte, hogy a Gobbi-villánál szükséges néhány feladatot ellátták – kidőlt fák felaprítása és elszállítása, a kerítés rendbetétele, a szemét elszállítása, fűkaszálás a birtokon. Ennek ellenére a Pokorny Lia által közzétett videón egészen más látszik.
- A Vágó József és László által tervezett szecessziós Gutenberg-otthon alsó szintjei 2019-ben kerültek az alapítványhoz, ami egy „grandiózus” projekt keretében kívánja megmenteni a hazai szecesszió ikonikus épületét. A tervek szerint olyan előadó-művészeti központot szeretnének létrehozni Budapesten, amely nem csupán a Művészeti Népfőiskolához köthető produkciók befogadására, hanem a népfőiskolai hálózat fővárosi bemutatkozására, valamint a Hungarikum program rendezvényeinek lebonyolítására is alkalmas.
- A Művészeti Népfőiskola Alapítványhoz tartozik a budapesti Gutenberg-otthon tulajdonjogának 40 százaléka is, aminek felújítására 2022-ben 900 millió forintot kaptak két éves időintervallumra, ezt később 2024. december 31-ig hosszabbították meg. A pénzt az alapítvány az épület szükség szerinti statikai megerősítésére, a pinceszint, földszint, félemelet felújítására, kávézó és bisztró kialakítására kapta, azonban a tárgyévben ebből szinte semmi nem valósult meg.
- A Gutenberg-otthon felújítására eredetileg 2020-ban került volna sor, azonban a maradék 60 százalékos tulajdonrészt birtokló lakók nem járultak ehhez hozzá. A közös képviselő nyilatkozata szerint attól tartottak, hogy a felújítás csak azokat a területeket érintette volna, amire az alapítványnak szüksége van, és nem akarták, hogy saját lakásaik élhetetlenné váljanak.
A szakma döbbenten áll a történtek előtt
A Gobbi-villa ügyében immár egyre többen szólalnak fel. A Magyar Színházi Társaság jogutódja annak a Magyar Színházművészeti Szövetségnek, amely Gobbi Hilda végakaratának megfelelően részt vállalt annak végrehajtásában, éppen ezért azt ígéri, hogy mindent megtesz azért, hogy kiderüljön: miként történhetett meg a végakarattal ellentétes ingyenes vagyonjuttatás, miért nem tudhattak arról, mit terveznek a Gobbi-villával. Mint írták: „Magyarázatot várunk arra: ki a felelős ezért?”