Index Vakbarát Hírportál

Rejtő Jenő meghódítja Szegedet: legendás regényfigurák kaphatnak miniszobrot a városban

2025. február 1., szombat 12:56

A pesti humor egyik – ma is népszerű – koronázatlan királya a 120 éve született Rejtő Jenő. Az évfordulóhoz is köthető, hogy egy szegedi márkaszobrász a P. Howard néven is publikáló író regényeinek több népszerű figurájáról készít miniszobrocskákat. Dobó Ferenc Levente az Indexnek elmondta: tavaszra elkészülnek a 20-25 centiméteres alkotások. Jelenleg a szobrok végleges helyeit keresik a Tisza-parti város közterein.

„A közügy mindenkinek kedvenc magánügye”, „a pénz az egyetlen jó, amiből nem árt a sok” vagy „az nevet utoljára, aki először üt” – ez csupán három a sok száz szellemes Rejtő-bonmot közül, amelyeket – korszakoktól függetlenül – generációk idézgetnek. 82 évvel ezelőtt, 1943 januárjában – sok ezer honfitársával együtt – vesztette életét a Don-kanyarban az ismert és népszerű kabaré- és színpadi szerző.

Rejtő Jenő, aki P. Howard néven is publikált, ma már leginkább humoros regényeiről ismert:

olyan figurákat hívott életre, mint Piszkos Fred, Gorcsev Iván, Fülig Jimmy vagy Nagy Levin, a szakács, akinek nadrágszabó és betörő volt a „becsületes foglalkozása”, főzni pedig a börtönben tanult meg.

Rejtő Jenő és Tatjana, az orosz kémnő

Rejtő Jenő halhatatlan figuráiról hamarosan miniszobrok készülnek, hogy Szeged belvárosában helyezzék ki őket. „Több bronzszobrocskát készítek. Megrajzolom, megformázom, majd öntőformát készítek róluk. Ezt követően öntik ki bronzból a szobrokat” – foglalta össze a folyamatot Dobó Ferenc Levente. A márkaszobrász újszegedi műhelyében mutatta be a terveket, a formázás alatt lévő főhősöket, valamint a már kész figurákat.

Kevesen tudják, hogy Reich – Rejtő – Jenő 6 évesen családjával együtt rövid ideig Szegeden, a Zrínyi utca 17. szám alatt élt.

1910-ben apja kereskedelmi ügyletei miatt költöztek a Tisza-parti városba. Kishúga, Nelli a dél-alföldi városban, a zsidó temetőben nyugszik. A kis Reich Jenő iskoláit már Budapesten kezdte. Később két operettjének – a Gróf Figaró és a Tatjana, az orosz kémnő – premierje is Szeged városához kötődik.

Piszkos Fred már évek óta a SZIN-en bulizik

„2019-ben készítettem el Piszkos Fred embernagyságú alakját. Tavaly Fülig Jimmy is csatlakozott a kapitányhoz. Ezek úgynevezett utazó szobrok, kerekeken lehet gurítani őket. Rendszeresen buliznak, például a szegedi SZIN-en” – mesélte a szobrász. Tapasztalatai szerint egy-egy kitelepülésnél sorokban várják az emberek, hogy szelfit készíthessenek a népszerű figurákkal. A szobrokat egyébként Korcsmáros Pál méltán népszerű és jól ismert Rejtő-képregényei ihlették.

Még gyerekként olvastam P. Howard-regényeket – a történetek nagyon mulatságosak és fordulatosak. Már középiskolásként kellett azzal szembesülnöm, hogy kedvenc könyveim szerzője magyar, Rejtő Jenő, aki álnéven jelentetett meg írásokat

– számolt be ifjúkori felismeréséről Dobó Ferenc Levente, aki a mai napig nagy Rejtő-rajongó.

A Na, mi újság, Wágner úr? nevű hajó a Tisza-parton mutatna jól

A szobrász a megyeszékhely több közterületére is szeretne egy-egy szobrot elhelyezni. A Rejtő-miniszobrok köztéri helyszínei között a belváros több pontja is szerepel, melyeket a szobrokhoz is jól lehet kötni. Természetesen – tette hozzá a szobrász – a helyszínek eldöntése a szakemberek feladata lesz.

A Na, mi újság, Wágner úr? nevű hajó, amit egy tiszavirág vontatna a vízen, talán a legjobb helyen a rakparton lenne.

Ezenkívül szobrot kap maga az író, Rejtő Jenő is, amint szivarozva, könnyed eleganciával egy hatalmas szegedi paprikára támaszkodik.

„A helyszíneket még a várossal egyeztetjük. Úgy gondolom, hogy az idelátogató turistáknak is mókás kalandozást jelenthet majd a Rejtő-figurák felfedezése és a szelfik készítése” – tette hozzá Dobó Ferenc Levente, aki szerint Szegednek jót tesz, ha Rejtő Jenő nevével kötik össze.

Rovatok