Index Vakbarát Hírportál

Levelet írtak a nemzet színészei: Tessék mondani, ki merne ma Gobbi Hilda szemébe nézni?

2025. február 3., hétfő 15:43

Gobbi Hilda mindenét odaadta a magyarországi színházi világ számára, végakarata világos és egyértelmű, a Nemzet Színészei ezért sem értik, hogy a felelősök miért nem hajtják végre. Levelet írtak, amelyben azt kérik, hogy az érintett szakmai szervezetek és állami intézmények egyeztessenek.

„Tessék mondani, ki merne ma Gobbi Hilda szemébe nézni? [...] Fogjanak össze, és pontosan teljesítsék a végakaratot. A feladat egyszerű: a végrendelet – az törvény.” A Nemzet Színészei ezt írják abban a levelükben, amelyet megküldtek az érintett szakmai szervezeteknek és állami intézményeknek, s amely eljutott az Indexhez is.

Gobbi Hilda mindenét odaadta

Az alábbiakban közöljük a Nemzet Színészeinek levelét.

„Én mindig is vallottam, az emberekben lángra gyújtható a jó, csupán attól kell óvakodnunk, nehogy alkalmuk nyíljon a rosszra.” (Gobbi Hilda)

Tessék mondani, ki merne ma Gobbi Hilda szemébe nézni?

Elérkezett az ideje, hogy Gobbi Hilda végakaratát – a végakarat minden pontjában leírtak szerint kezelje és tisztelje mindenki. Ennek így kellett volna történnie az első pillanattól. A végakarat – törvény, parancs az utókornak. Nem csak egyes bekezdései, hanem az összes.

1988. július 13-án hunyt el Gobbi Hilda Kossuth-díjas színművész, aki Magyarországnak példát mutatott, hogyan lehet szeretni az országot, a nemzetet, a magyar nyelvet, a színészeket, a rendezőket, a dramaturgokat, a tervezőket, a műszaki dolgozókat. Mindazokat, akik Magyarország színházi világát alkotják.

Gobbi Hilda megmutatta azt is, mit lehet tenni másokért.

Képes volt törődni halála után is a színház jelenével (visegrádi nyaralóját, a „Patkó-házat” az államra hagyta, hogy a Nemzeti Színház kezelésében alkotóház legyen belőle), a színház jövőjével (az ő kezdeményezésére alakították ki a Jászai Mari Színészházat 1948-ban a Magyar utcában, amelyet fiatal pályakezdők használhattak bizonyos ideig; az üzemeltetésének rendjét határozta meg végrendeletében), a színház múltjával (Ódry Árpád Színészotthon, amelyet ugyancsak ő „talpalt ki” idős színészek gondozására). Az egész magyarországi színháztörténelem előtt meghajolt azzal, hogy létrehozta a Bajor Gizi Színészmúzeumot. Végakaratában megalapította az Aase-díjat a kisebb szerepekben is nagyot alkotó kollégák számára.

Gobbi Hilda meg is tette azt, amiről egész életében beszélt: mindenét odaadta a magyarországi színházi világ számára. Hitt abban, hogy ezt a mérhetetlen értéket és ajándékot meg fogják becsülni. Nála a szeretet, az elhivatottság, a küzdelem, a másokért tenni akarás számított.

Alulírottak kifejezik azt a kérésüket: a Gobbi Hilda végrendelete kapcsán érintett szakmai szervezetek, állami intézmények egyeztessenek, fogjanak össze, és pontosan teljesítsék a végakaratot. A feladat egyszerű: a végrendelet – az törvény.

A Nemzet Színészei:

Almási Éva, Bodrogi Gyula, Cserhalmi György, Csikos Sándor, Hegedűs D. Géza, Jordán Tamás, Kulka János, Lehoczky Zsuzsa, Molnár Piroska, Pogány Judit, Szacsvay László, Udvaros Dorottya

2025. február 3.

Egy elhanyagolt végakarat nyomában

Az elhanyagolt állapotú Gobbi-villa ügye akkor került reflektorfénybe, amikor Pokorny Lia színművész felhívta a figyelmet Gobbi Hilda egykori visegrádi nyaralójának állapotára. Gobbi Hilda az épületet végrendeletében a magyar színészekre, alkotókra, a Nemzeti Színházra hagyta.

Az ügyben már a Magyar Színházi Társaság is írt levelet, ezt az Index is közreadta. Ebben arról írtak, hogy az épület Gobbi Hilda halála után a Nemzeti Színházhoz került, majd amikor 2002-ben felépült az új Nemzeti Színház, „a visegrádi villa valamilyen okból a korábbi Nemzeti, új nevén Magyar Színháznál maradt”. Később ez az intézmény Pesti Magyar Színház lett, és 2018-ban, Zalán János igazgatóságának idején került át a Nemzeti Vagyonkezelőhöz.

A Magyar Színházi Társaság jogutódja annak a Magyar Színházművészeti Szövetségnek, amely Gobbi Hilda végakaratának megfelelően részt vállalt annak végrehajtásában, éppen ezért azt ígéri, mindent megtesz azért, hogy kiderüljön: miként történhetett meg a végakarattal ellentétes ingyenes vagyonjuttatás, és miért nem tudhattak arról, mit terveznek a Gobbi-villával.

Az elhanyagolt Gobbi-villa jelenleg a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány tulajdonában van, ahogyan a budapesti Gutenberg-otthon is – aminek felújítása, karbantartása szintén az alapítvány feladata lenne. A Magyar Hang írt arról elemző cikket, hogy a Gobbi-villa, valamint a Gutenberg-otthon tulajdonjogával bíró Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány több szálon is kötődik L. Simon Lászlóhoz és Lezsák Sándorhoz. Az alapítvány jelenleg 12 milliárdos ingatlanvagyonnal bír.

(Borítókép: Cserhalmi György, Molnár Piroska, Gobbi Hilda, Udvaros Dorottya és Bodrogi Gyula. Fotó: Zih Zsolt, Koszticsák Szilárd, Wikipédia, Szigetváry Zsolt, Kovács Attila / MTI)

Rovatok