A Pesti Magyar Színház előző vezetésének gazdálkodását érintő minisztériumi belső ellenőri vizsgálatról és az azt követő feljelentésről az Index 2025. január 20-án írt először. A feljelentést Polt Péter legfőbb ügyésznek címezte a Kulturális és Innovációs Minisztérium, mi pedig ez alapján kérdést küldtünk a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) mint nyomozó hatóságnak: a kérdésünkre most kaptunk választ.
A Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) mint nyomozó hatóságtól is választ kaptunk a kérdésünkre azok után, hogy megírtuk: a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) feljelentést tett ismeretlen tettes(ek) ellen a Pesti Magyar Színház (PMSZ) ügyében 2024. május 23-án. Az Index birtokába jutott feljelentést Polt Péter legfőbb ügyésznek címezte a minisztérium azzal, hogy amennyiben az abban részletezett események bűncselekményt valósítanak meg, az elkövetőket vonják felelősségre.
A feljelentésre azok után került sor, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium Belső Ellenőrzési Főosztálya 2024 márciusában a közigazgatási államtitkár kezdeményezésére soron kívüli ellenőrzést folytatott le a Pesti Magyar Színház (PMSZ) működési problémáival összefüggésben a 2022. január 1. és 2024 márciusa közötti időszakra kiterjedően – ebben az időben Zalán János volt a színház igazgatója. Mindez azért érdekes, mert Zalán Jánost Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter 2025. január 10-én kinevezte a Kolibri Színház élére.
Az ellenőrzés alapján elkészített minisztériumi Jelentésben szereplő egyes megállapítások a feljelentés szerint az alábbi bűncselekmények megállapítására lehetnek alkalmasak:
„Kérjük, hogy a T. Legfőbb Ügyész Úr az alábbiakban részletezett események miatt a Be. 375. § (2) bekezdése alapján haladéktalanul szíveskedjen a büntetőeljárást megindítani és a nyomozást elrendelni, e feljelentést pedig az eljárásra jogosult nyomozó hatóság részére megküldeni és a nyomozás haladéktalan lefolytatására utasítani” – olvasható a Polt Péter legfőbb ügyésznek címzett feljelentésben.
Az eljárásra jogosult nyomozó hatóság ez ügyben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), ezért még 2025. január 17-én feltettük a kérdést a NAV Sajtóosztályának: „Folyik-e nyomozás ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás, számviteli rend megsértése, illetve hűtlen kezelés ügyében a Pesti Magyar Színház működésével összefüggésben a 2022-es és 2023-as évekre vonatkozóan?” Kérdésünkre több mint két és fél hét elteltével a következő választ kaptuk: „A feltett kérdéssel kapcsolatban nincs nyilvánosságra hozható információ.” A NAV tehát nem cáfolta, hogy folyik ilyen nyomozás.
A hatósági nyomozás tényét már Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter is elismerte az Indexnek adott interjújában:
Az elődöm idején történt egy vizsgálat a Pesti Magyar Színház gazdálkodását érintően, és ismeretlen tettes ellen történt feljelentés. Az ügy jelenleg is zajlik, nézzük meg, hogy a gazdálkodással összefüggésben és a gazdálkodásért felelős vezetők esetében milyen következtetéseket vonnak le. Mint tudjuk, a Pesti Magyar Színház szakmai vezetését látta el Zalán János
– mondta a tárcavezető. Arra a kérdésre, hogy ha lezárul a feljelentést követő hatósági vizsgálat is, felülvizsgálják-e a Kolibri Színház igazgatói pályázatot és Zalán János kinevezését, így válaszolt: „Erről majd akkor beszélhetünk, ha a vizsgálat lezárult.”
Az interjút követően nyílt levelet intézett a miniszterhez a Magyar Színházi Társaság, amelyben Hankó Balázs mondataira reagálva azt írta, hogy Zalán János az igazgatója volt a Pesti Magyar Színháznak, nem a szakmai (művészeti) vezetője. „Az igazgató felelőssége nem korlátozott, ő az egyszemélyi felelős a színház egész működéséért” – írták.
Ez egybevág a belső ellenőrzés után készített Jelentéssel is, amely rögzíti, hogy „a Pesti Magyar Színház egyszemélyi felelős vezetője az igazgató, aki a színház tevékenységének teljes körű, átfogó irányítását végzi”. Az ellenőrzött időszakban a PMSZ igazgatója Zalán János volt, írja a Jelentés, de felsorolja további öt, az ügyben érintett vezető nevét is.
A Magyar Színházi Társaság felteszi azt a kérdést is, hogy a kinevezéssel miért nem lehetett megvárni a hatósági vizsgálat végét. „Azt Ön sem vonja kétségbe (ez is kiderül az interjújából), hogy az említett feljelentéshez a Kulturális és Innovációs Minisztérium belső ellenőrzése vezetett. Biztosak vagyunk abban, hogy munkatársai alaposan, körültekintően járták körbe a kérdést.
Mi ezért sem értjük, és muszáj megkérdeznünk: miért nem várja meg a feljelentést követő hatósági vizsgálat befejezését?
És vajon a Kolibri Színház vezetésére érkező pályázatokat mérlegelő szakmai bizottság tagjait informálta az Ön által vezetett minisztérium a folyamatban lévő vizsgálatról? Miért nem gondolt arra: ha esetleg a hatósági vizsgálat elmarasztalná a Pesti Magyar Színház előző vezetését, akkor az hatással lehet arra a személyre is, akit Ön most kinevezett a Kolibri Színház élére. Ön szerint ez valóban nem jelenthet kockázatot a gyermek- és ifjúsági színház zavartalan működésében?”
Az ügy 2025. február 5-én az Országgyűlésben is szóba került. Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője az Index cikke alapján a következő kérdést intézte Hankó Balázshoz: „A Kolibri Színház élére frissen kinevezett igazgatónak mennyi köze van a Pesti Magyar Színház azon ügyéhez, amely miatt a Kulturális és Innovációs Minisztérium feljelentést tett ismeretlen tettes(ek) ellen?”
A kérdésére a kultúráért és innovációért felelős miniszter megbízásából Zsigó Róbert államtitkár az alábbi választ adta írásban.
Felhívom a figyelmüket arra, hogy a Pesti Magyar Színház gazdálkodásával kapcsolatban ismeretlen tettes ellen eljárás van folyamatban, amelyről tájékoztatást annak lezártáig nem adhatunk.
Az Indexen megjelent cikkre Zalán János is reagált, a Kolibri Színház élére történt kinevezése körül pedig valóságos tiltakozási hullám alakult ki. Megbízatása a gyermek- és ifjúsági színház élén 2025. március 1-jén lép életbe.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)