„Téves az az információ, hogy a Varga Mátyás Színháztörténeti Kiállítóház nem látogatható” – tájékoztatta az Indexet Szeged önkormányzata, hozzátéve, hogy az épület felső szintjén kialakított kiállítás előzetes bejelentkezéssel látogatható, a teljes hagyaték hozzáférhető, a gyűjtemény kutatható.
Nagy port kavart a magyar színházi életben a Szegedi Színházpártolók Társasága közleménye, amely korábban arról számolt be, hogy a szegedi Varga Mátyás Kiállítóházban nincs többé lehetőség megtekinteni a színház- és várostörténeti gyűjteményt. Panaszuknak a Facebookon adtak hangot, egyebek mellett azt írták, hogy a múzeum vezetése sem Szeged városát, sem az önkéntesekből álló Színházpártolókat nem tájékoztatta a bezárásáról.
Az Index megkereste az ügyben a szegedi önkormányzatot, és arról érdeklődtünk, tájékoztatták-e őket a bezárásról, a múzeum vezetése bezárhatja-e az intézményt, valamint Szeged Önkormányzatának van-e lehetősége vagy szándéka arra, hogy megmentse a kiállítóházat.
A városvezetés lapunknak megküldött válaszában azt írta, hogy téves az az információ, amely szerint a Varga Mátyás Színháztörténeti Kiállítóház nem látogatható.
A Covid-járvány miatt a Móra Ferenc Múzeumhoz tartozó kiállítóház hosszú ideig zárva tartott. Most azonban újra megnyitotta kapuit, mivel az épület alsó két szintjén a Nemzeti Múzeum kutatói kaptak helyet. A felső szinten kialakított kiállítás előzetes bejelentkezéssel látogatható, a teljes hagyaték hozzáférhető, a gyűjtemény kutatható
– írják.
A Szegedi Színházpártolók Társasága közleményében arról is szót ejtett, hogy a társaság működési költségeit az utóbbi évtizedben semmilyen módon nem támogatták, ráadásul már a körülmények is ellehetetlenítették az önkéntesek munkáját. Úgy vélik, hogy a kiállítóhely bezárása hatalmas kulturális veszteség a város életében; mivel a nagyobb kulturális intézmények és rendezvények felemésztik a költségvetést, az értékmegőrzésre, helyi értékek felmutatására és megfelelő menedzselésére már nem jut sem pénz, sem energia.
A gyűjtemény betekintést ad a XX. századi magyar színháztörténetbe, őrzi a nemzeti színházak, a Szabadtéri Játékok egykori előadásainak látványvilágát, a magyar filmművészet egy jelentős szeletét, művészeti alkotásokkal kötődik a város hagyományaihoz. Az 1983-ban megnyitott és a Móra Ferenc Múzeum kezelésébe került Kiállítóház az akkor kötött szerződések szerint csak az adományozó eredeti céljainak megfelelően hasznosítható.