2025. február 11., kedd 18:01
Közeledik a március vége, és egyre égetőbbé válik a kérdés: vajon mi lesz a sorsa a fővárosi teátrumoknak? Jelenleg számos bizonytalansággal néz szembe a színházi szakma, kezdve a pénzügyi kérdésektől az újonnan kinevezett igazgatók körüli vitákon át egészen az autonómiát veszélyeztethető szerződésekig.
Számos szálon haladnak párhuzamosan az események, és hiába szeretnénk azt mondani, hogy minden egy irányba mutat, továbbra sem száz százalékig biztos, hogy mi lesz a fővárosi színházakkal áprilisban. Ugyanis a december 31-én lejárt szerződéseket 2025. március 31-ig hosszabbították meg, de még mindig nem tudni, hogy a folyamatnak mi lesz a végkimenetele.
Nemrég a Válasz Online egy nagy cikkben összeszedte a jelenleg legégetőbb kérdéseket, legyen szó a Kolibri Színház és Zalán János körüli botrányról, a színházi autonómia kérdéséről, a teátrumok anyagi fenntarthatóságáról és arról, hogy vajon miért tart ilyen sokáig a döntés meghozatala az ügyben.
Orvosi ló?
A cikkben többek közt szó esik arról, hogy:
- Sokan attól tartanak, a Kolibri Színház lehet az orvosi ló, amivel kipróbálja az állam, hogy mi történik, ha az intézmények szerződésesen garantált autonómiáját és művészi szabadságát figyelmen kívül hagyva erővel hoznak meg döntéseket.
- A színházigazgatók személyeiről – az előadóművészeti törvény értelmében – egy olyan testület dönt, amit két fővárosi tag, két szakember az adott színház részéről, egy képviselő a minisztériumból és négyen a Vidnyánszky Attila vezette Teátrumi Társaságból alkotnak. Ezáltal a döntést meghozó kilenc tagból öten a kormányhoz közeli érdekeket képviselik (így felmerül az összeférhetetlenség kérdése, és emiatt nyerhetett Zalán János is 5-4-re).
- A kormánynak sem lenne érdeke, ha a színházak anyagilag veszteségessé válnának, és az eddigi nyilatkozatok alapján minden résztvevőnek az a célja, hogy március 31-ig elfogadható szerződések szülessenek az intézményekkel. A megkérdezettek szerint nincsenek olyan vitás pontok, amelyek lehetetlenné tennék a döntés meghozatalát, ugyanakkor számítani lehet némi változásra a korábbi szerződésekhez képest.
- A Vígszínház épülete nagy valószínűséggel nem cserél gazdát, a tulajdonjogról nem folynak tárgyalások.
- A Budapesti Fesztiválzenekar támogatása feltehetően szintén megoldódik.