Index Vakbarát Hírportál

Kézi vezérlésű lett a MOME volt rektora, lejárt a kuratóriumnak szabott határidő

2025. február 17., hétfő 17:01

Február 3-án a MOME Front két hetet adott az egyetemet fenntartó kuratórium elnökének, Böszörményi-Nagy Gergelynek, hogy aláírja négy pontból álló követeléseiket – amelyek időközben háromra csökkentek, hiszen Koós Pál rektor elvesztette a bizalmi szavazást, és benyújtotta lemondását. A határidő február 17-én, délután 3 órakor járt le, amelyet tömegek vártak a MOMÉ-n, a front weboldala pedig egy játékká változott.

Az utóbbi hetekben, hónapokban forrongott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) közössége, ugyanis a tavaly nyáron (egész pontosan 2024. augusztus 1-jén) hivatalba lépett Koós Pál rektor néhány döntése szabályos hallgatói forradalmat robbantott ki az intézményben, miközben már a megválasztását is viszályok övezték. Az egyetem szenátusa – amelynek az alapító okirat szerint kizárólagos döntési joga van ezen a téren – egyértelműen Vargha Balázst, a Média Intézet igazgatóját ültette volna a rektori székbe, a kuratórium viszont szembement a támogatott jelölttel, és Koóst választotta.

Az egyetem modellváltása nyomán megalakult tudásközpontok (amelyek az intézeteket és a tanszékeket váltják fel) élére sem azokat az embereket nevezte ki Koóst, akiket a szenátus támogatott, így a hallgatók egész egyszerűen megakadályozták a rektor szenátusi ülésén tett felszólalását még február 3-án, majd a lemondását követelték. Koós bizalmatlansági szavazást kezdeményezett önmaga ellen – többek szerint Böszörményi-Nagy Gergely kuratóriumi elnök nyomására –, amit február 11-én el is bukott, így a kuratórium Kopek Gábor korábbi rektort javasolta Koós megüresedett helyére. 

Ám az elmúlt hetek eseményei alapján a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány mint az egyetem fenntartója kikötötte, hogy csak és kizárólag a szenátus hozzájárulásával hajlandó kinevezni Kopeket – aki amúgy a kuratórium tagja is. Mindemellett újabb gesztust tett a hallgatók felé is: megkötne velük egy kollektív szerződést, amelyben a MOME vezetői, szenátusa, hallgatói és egyéb érdekképviseletei, valamint fenntartója közösen rögzítenék a MOME megújulásáért végzett munka folytatásának alapelveit. 

A cél egy olyan átfogó, mindenki számára elfogadható keretrendszer kialakítása, amely stabil alapot nyújt a MOME fejlődéséhez, és biztosítja az egyetemi közösség számára a kiszámíthatóságot. De ez nem elég a MOME Frontnak.

Rektor nincs, de van egy jelölt

A Helsinki Bizottság oldalán felbukkant írásból kiderült, hogy ugyan jelenleg rektora nincs az egyetemnek – interregnum alakult ki Koós lemondását követően –, ellenben rektorjelölt van, ugyanis a szenátus már 2023 novemberében felterjesztette Vargha Balázst a pozícióra, viszont a kuratórium „önkényesen nem terjesztette fel rektorjelöltnek”. Így Vargha a Helsinki Bizottság segítségével törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezett. Így tehát igazán a szenátusnak nem is kellene javasolni rektorjelöltet, hiszen

15 hónapja megvan ez a személy, úgy hívják, hogy Vargha Balázs.

Véleményük szerint a köztársasági elnöknek egyértelműen őt kellene megbízni mint vezetőt, ezzel szemben mégis ott van az alapítvány jelöltje, Kopek Gábor. Kopek közben arról írt, hogy nincsenek rektori ambíciói.

A bizottság véleménye szerint itt egyértelműen arról van szó, hogy „a kormány nyers hatalmi törekvései” nem kerülték el a MOMÉ-t sem, ahogy a többi KEKVA-S (közfeladatot ellátó közérdekű alapítvány alá tartozó) egyetemet sem. Pedig a MOME volt az első, aki ebbe a rendszerbe lépett, ráadásul az egyetemi polgárok nagyrészt támogatták is a váltást, mégis veszélybe került „az egyetemi autonómia és a kutatás szabadsága.” A közlemény szerint ezt ismerték fel az uniós intézmények, és ezért rekesztették ki a KEKVA-s egyetemeket például az Erasmus-ösztöndíjból is.

Ezt alátámasztja, hogy a kuratórium elnöke, Böszörményi-Nagy Gergely állítólag „több szállal is kötődik a kormányhoz”, és az ő vezényletével bírálta felül a kuratórium a szenátus jelölését, így a köztársasági elnök nem Varghát, hanem Koóst nevezte ki rektornak az intézmény élére. 

A pályázat kiírása, a pályázatok elbírálása és a rektorjelölt megválasztása máig az egyetemi szenátus kizárólagos joga maradt, a kuratóriumnak vagy a kuratórium elnökének nem állt és ma sem áll jogában a szenátus döntését felülbírálni. A kuratórium tehát önkényesen vont el jogkört a szenátustól, ami nemcsak az egyetem saját szabályába ütközik, hanem az Alaptörvénynek az egyetemi autonómiáról szóló rendelkezésébe is

– áll a közleményben.

Éppen ezért fordult a bírósághoz Vargha Balázs a Magyar Helsinki Bizottság segítségével, egy törvényességi felügyeleti eljárás keretében. Győző Gábor, Vargha ügyvédje szerint itt már nem az a lényeg, hogy a bíróság megsemmisítse Koós jogtalan kinevezését – hiszen az már amúgy is okafogyottá vált –, hanem az, hogy a kuratórium terjessze fel a „jogos jelöltet” a rektori pozícióba, ne pedig újabb és újabb „saját emberrel” álljon elő. Tulajdonképpen új pályázatra sem lenne szükség, ugyanis ezt már 15 hónappal ezelőtt meg kellett volna tenniük. 

Érdekesség még, hogy Vargha arról is beszélt később, nem biztos benne, hogy a történtek után még szeretne egyáltalán rektor lenni. Tehát a szenátus tarsolyában van másik jelölt is, amelyet nagy valószínűséggel a február 18-i szenátusi ülésen fed majd fel a nagyközönség előtt. 

Interregnum

Interregnum vagy hatalmi szünet az uralkodó halála és az új uralkodó trónra lépte közötti átmeneti időszak. Intézmény, testület életében is lehet interregnum, amikor vezető hiányában, az új vezető kinevezéséig, ideiglenes bizottság vagy megbízott személy viszi az ügyeket.

A meglepetés erejével

A Válasz Online a MOME Front által a változásokra adott határidő leteltének napján, február 17-én beszélgetett a szervezet tagjaival, akik ugyan a nevüket és az arcukat nem vállalták, viszont azt elmondták, hogy nemigen félnek a retorzióktól, hiszen az aktív tagjaik száma száz fölött van, ennyi emberen pedig nem hajthatnak végre egyszerre megtorló intézkedéseket. De fussuk át gyorsan, hogy melyek a front követelései:

Ebből eddig csak az első teljesült, viszont a többire is tett javaslatot a kuratórium, de a MOME Front egyértelművé tette, hogy azokkal nem lennének elégedettek. Elmondták, hogy a probléma rendszerszintű, így nagyobb változásokra van szükség, mint néhány kisebb engedmény vagy „látszatintézkedés”. 

Arról is beszéltek, hogy a mozgalmat az általános közfelháborodás indította el, amelynek egyik sarokpontja volt, hogy Koós Pál nem azokat nevezte ki a tudásközpontok élére, akiket a szenátus megszavazott. Az első akció – amikor egyórás tapssal fojtották bele a szót Koósba – titkos szervezés volt, viszont a következő megmozdulásra már több mint 200 hallgató jött el (a 900-ból), a petíciójukat pedig mára már az egyetem diákseregének kétharmada aláírta – tehát elképesztően sikeresnek mondható. 

A front a követeléseik maradék három pontjának teljesítését egy utolsó lehetőségnek látja Böszörményi-Nagy Gergely felé, amellyel „helyreállíthatja a békét. Bízunk benne, hogy az egyetem érdekeit tartja szem előtt, és hajlandó a megállapodásra” – nyilatkozták. Hozzátették, hogy az első győzelem – Koós lemondatása – nagyon sokakat arra késztetett, akik eddig talán féltek, hogy csatlakozzanak a közös ügyhöz. 

Arra a kérdésre, hogy mit tesznek, ha Böszörményi-Nagy nem írja alá a követeléseiket, azzal válaszoltak, hogy szeretnének a meglepetés erejével hatni, de vannak már terveik.

Hangsúlyozták, hogy nem a változás, hanem annak módja ellen lépnek fel, ugyanis a Jövő Egyeteme-program úgy lett bevezetve, hogy még nincs kész, és ugyan remek az oktatási reform, a szervezeti átalakításokkal azonban óriási problémák vannak. Ráadásul úgy érzékelik, hogy ezek mind „fentről jönnek”, viszont ők inkább együtt változtatnának, nem pedig parancsszavak alapján. 

Böszörményi-Nagy nem írta alá

Február 17-én, hétfőn délután 3 órakor lejárt a Böszörményi-Nagy Gergelynek szabott határidő, viszont a MOME Front oldalán semmi nem történt – legalábbis látszólag. Ugyanis ha frissítjük az oldalt, akkor egy játék indul el, amelyben Koós János volt rektort kell irányítani, és kerülgetni az égből hulló stoptáblákat, amelyeken a MOME felirat szerepel. 

A küldetésed egyszerű! Térj ki annyi szenátusi döntés elől, amennyi elől csak lehetséges! Most te tudod irányítani a rektort!

– olvasható a használati utasítás, az viszont még nagy kérdés, hogy mi van akkor, ha valaki a végére ér a játéknak – már ha egyáltalán van vége, ez még nem tisztázott. Viszont ha valaki mind az öt életét elveszti, akkor a „Vesztettél, le kell mondanod!” – című felirat lesz olvasható.

A MOME Front az Instagram-oldalán osztott meg egy képet és egy pár másodperces videót arról, hogy több tucatnyian – helyszíni beszámolók szerint több százan – várakoztak arra, hogy a kuratórium elnöke megérkezzen, és aláírja a „társadalmi szerződést”, de végül Böszörményi-Nagy nem érkezett meg a helyszínre. Így a hallgatók saját aláírt példányukat és a kuratórium elnökének alá nem írt példányát kiakasztották a falra, amit vörös festékkel festettek le, tenyérlenyomatok, MOME Front-feliratok és logók kíséretében – számolt be a Telex.

Kérdéseinkkel telefonon kerestük Böszörményi-Nagy Gergelyt, aki nem kívánt nyilatkozni az üggyel kapcsolatban.

(Borítókép: A MOME épülete. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)

Rovatok