Index Vakbarát Hírportál

Hamarosan új rektora lesz a Zeneakadémiának

2025. február 17., hétfő 11:11

A Kulturális és Innovációs Minisztérium kiírta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori pályázatát. A frissen megválasztott rektor május 15-től lesz a felsőoktatási intézmény vezetője.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, vagyis a Zeneakadémia gyakorlatilag több mint egy éve hivatalosan kinevezett vezető nélkül működik. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter az Indexnek adott nagyinterjújában azt mondta, hogy az intézmény első számú vezetője jelenleg az általános rektorhelyettes, de a szaktárca már tavaly decemberben megküldte a Zeneakadémia szenátusának, hogy milyen pályázatot kíván kiírni.

Érkezett néhány javaslat a szenátustól, amelyek egy részét beépítjük az új pályázatba. A pályázatnak az idei év első felében le kell zárulnia

– fogalmazott Hankó Balázs, hozzátéve, hogy még korai a Zeneakadémia modellváltásáról beszélni. Szerinte az adott felsőoktatási intézmény dönt arról, hogy milyen működési modellt választ.

Az egyetemi autonómia arról szól, hogy az intézmény tudományos oktatási, itt művészeti közössége javaslatot tesz arra, hogy miként kíván a jövőben működni

– fűzte hozzá a kulturális és innovációs miniszter. 

Kiírták a rektori pályázatot

A Kulturális és Innovációs Minisztérium a miniszter bejelentése szerint több mint egy év után kiírta a rektori pályázatot. A pályázat győztesének határozott ideig, legfeljebb 5 évre szól vezetői megbízása. A pályázatokat 2025.03.17-ig várja a minisztérium, és az előzetes tervek szerint május 15-ig bírálják el. A pályázati kiírásban található információk alapján

május 15-től új rektora lesz a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemnek.

Korántsem nevezhető eseménytelennek a Zeneakadémia elmúlt időszaka, 2024 áprilisában távozott Kotán Attila kancellár, miután az egyetem hallgatói is elégedetlenek voltak az intézményben uralkodó állapotokkal. 

Csák János korábbi kulturális és innovációs miniszter kétszer is kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, de a rektorválasztás eredménytelennek bizonyult.  Az országos botrány és tiltakozások hatására visszavont első pályázat után meghirdetett második felhívásra öt pályamű érkezett – abból a Kulturális és Innovációs Minisztérium szerint négy érvénytelen volt.

Az egyik elutasított pályázó, Tóth Péter zeneszerző levelet írt Csák János kulturális és innovációs miniszternek: az Index birtokába jutott dokumentumban tételesen cáfolta, hogy nem felelt volna meg a kiírási feltételeknek.

Vigh Andrea rektori megbízatása 2023. október 31-én lejárt: az új rektor megválasztásáig Kutnyánszky Csaba oktatási rektorhelyettes vezeti az intézményt. Az előzményekből arra lehet következtetni, hogy a rektorválasztás továbbra sem lesz váratlan fordulatoktól mentes.

Rovatok