Szolidaritási tüntetést szervezett a Civil Bázis „a Kolibri Színházat érintő szakmaiatlan politikai döntés ellen, a gyermekek jogainak védelme érdekében”. A VI. kerületi Jókai téren, a színház előtt felállított színpadon álltak a tüntetők elé a felszólalók, köztük Horgas Péter, Pogány Judit és Nagy Ervin. A meghirdetett programmal ellentétben Molnár Piroska nem vett részt az eseményen. A színpad mellett olvasható volt a petíció, amit számos művész, szakmai szervezet írt alá.
„A Kolibri Színház igazgatói posztjára – a társulat tiltakozása ellenére – Zalán Jánost nevezték ki. Az őt támogató bizottság döntése jogi és szakmai szempontból is megkérdőjelezhető: egyrészt pályázata több ponton nem felel meg a fenntartó által előírt követelményeknek, emiatt kinevezése óta számtalan szakmai szervezet, művész, színház emelte fel hangját. Másrészt még nem zárult le a korábban általa vezetett Pesti Magyar Színház gazdálkodása ügyében tett büntetőfeljelentés miatt indított vizsgálat” – írták a szervezők a tüntetésre való felhívásban.
Horgas Péter megnyitójában azt mondta: azért vannak itt a Civil Bázissal, hogy a joggal szembemenő hatalom ellen felszólaljanak, és minden demokratikus szervezetet támogassanak, ami az európaiságot képviseli. Ebben a történetben szerinte megmutatkozik a bántalmazó rezsim működése. „Még mindig szörnyek járnak odakint” – utalt az egy évvel ezelőtti tüntetésre, amit a gyermekek védelmében szerveztek. Mint mondta, tüntetéssorozat indul ma különböző ügyekben, és itt megemlítette a MOME-n kialakult helyzetet is.
Kormány- és rendszerszintű változást akarunk
– jelentette ki, amit megtapsolt a mintegy kétszáz főnyi hallgatóság.
Horgas Péter után a Kolibri társulatának tagjai, Szívós Károly és Nyirkó Krisztina léptek a mikrofonhoz. Mint mondták, nem gondolták, hogy idáig fajul a történet. Szerintük Zalán János „színházi gyárat” akar csinálni a Kolibriből, és amire hivatkozik, hogy a csőd szélén áll a színház, az hazugság, Zalán megválasztása pedig „szakmai tévedésen alapul”. Úgy látják, hogy több évtizedes szakmai munka veszhet kárba, és kérik Karácsony Gergely főpolgármestert, valamint Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős minisztert, hogy tegyenek lépéseket a megoldás érdekében.
Ezután Pogány Judit lépett a színpadra. Mint mondta, Horgas Péter bevezető beszédének minden mondatához csatlakozik. Rajongásig szereti az egész társulatot, és szeretne az akaratukhoz kapcsolódni. „Most bejön egy idegen erő, szellem, akarat, ami talán sosem látott semmit ebben a színházban.”
Katasztrófa, ami zajlik
– mondta a Nemzet Színésze. Szerinte egy társulatot nem lehet ilyen módon semmibe venni. Nem tudja, hogy a megmozdulás sikeres lesz-e, de muszáj megmozdulni. Ha egy színház közönséget akar nevelni, azt a legkisebbeknél kell kezdeni. „Azt szeretném, hogy ezt a megmozdulást vegye észre a kulturális vezetés, hátha lesz valami eredménye” – zárta beszédét Pogány Judit.
„Fel vagyok háborodva mint apa és mint kultúrában dolgozó szakember” – kezdte beszédét Nagy Ervin. Szerinte Zalán János kétes hírnévre tett szert. „Ha profilváltás történik, és felnőttszínház lesz a Kolibriből, százszor ennyien lesznek itt” – mondta.
Vidovszky György, a színház főrendezője, a vesztes pályázók egyike köszönetet mondott a résztvevőknek, amiért fontosnak tartják, hogy kiálljanak a Kolibriért. Nem tudja, hogy az SZFE óta volt-e ilyen mértékű összefogás.
„Zalán nem ismeri színházunkat, nincs tisztában múltjával-jelenével, nehezen írhatja hát meg jövőnket. A Kolibri Színház a főváros egyetlen, kifejezetten ezzel a profillal rendelkező gyermek- és ifjúsági színháza, amely eddig kizárólag szakmai alapon működött, és amelyet eddig elkerültek a politikai beavatkozások. Most azonban politikai kinevezés sodorja veszélybe a színház függetlenségét és szakmai színvonalát” – írták a szervezők.
A rendezvényen feltűnt Kunhalmi Ágnes szocialista politikus is. A felemelt táblákon „Égbolt legyél, ne kalitka” vagy „Ez egy gyerekszínház, nem focipálya” feliratokat is lehetett olvasni. A színészek közül többen sírtak. A tüntetés után fáklyásmenetben indultak el a Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz átadni a tiltakozási petíciójukat. „Szabad élet, szabad madár” – ez volt olvasható a molinón, ami a sort vezette, ez volt a rendezvény címe is.
A minisztériumhoz érve Horgas Péter és Vidovszky György bement, a kint lévő mintegy százfőnyi, bizakodó tömeg pedig addig énekléssel múlatta az időt. A küldöttséget Hankó Balázs tárcavezető, Závogyán Magdolna kulturális államtitkár, valamint Zalán János kinevezett és Novák János leköszönő igazgató fogadta, akiknek átadták a petíciót. Horgas Péter beszámolója szerint a minisztériumnak a Kolibri nemzetközi kapcsolataival is problémái vannak: nemzetstratégiai szempontból nem szeretnék, ha Brüsszel beleszólna a magyar kulturális életbe.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)