Lebukott az a római műhely, ahol Picasso- és Rembrandt-hamisítványokat gyártottak. Az ügyészek 71 vásznat foglaltak le, a bizonyítékok pedig arra utalnak, hogy egy műtárgy-restaurátor állhatott a csalások mögött.
Rómában felfedeztek egy titkos műhelyt, ahol a világ leghíresebb művészeinek – köztük Pablo Picassónak és Rembrandtnak – a festményeiről készítettek hamisítványokat, mielőtt online értékesítették volna őket – írja a The Guardian.
A felfedezést a római ügyészség és az olasz művészeti rendőrség hamisítási osztályának csapata tette egy, a város északi részén található házban. Elmondásuk szerint „fontos bizonyítékokat” gyűjtöttek össze, amelyek arra utalnak, hogy a csalás középpontjában egy műkincs-restaurátor állt.
A rendőrség 71 festményt foglalt le. Némelyik befejezett volt, több pedig félkész állapotú. A műhelyben több száz festéktubust, ecseteket, sablonokat és különböző méretű vásznakat, valamint művészeti katalógusokat találtak, amelyeket a csalók a művek eladásához használtak.
A rendőrség szerint a banda „hitelességet” garantáló tanúsítványokat is hamisított.
A nyomozás azután kezdődött, hogy a rendőrség az eladási oldalakat figyelte, majd több száz kétes minőségű festményre bukkant. A műveken a XIX. és XX. században tevékenykedő festők aláírásai szerepeltek.
A csalók Mario Puccini, Giacomo Balla és Anna De Weert belga festőművész képeit is hamisították. Egyelőre nem világos, hogy a csalás mióta tartott, és hogy az elkövetők mekkora haszonra tettek szert.
Az olasz rendőrség néhány hónappal ezelőtt már felszámolt egy Európa-szerte működő hamisítóhálózatot, amely a gyanú szerint Banksy-, Picasso-, Andy Warhol- és Gustav Klimt-műveket másolt.
A 38 gyanúsított állítólag több olasz aukciósházzal állapodott meg a hamisított művek eladásáról, sőt két Banksy-kiállítást is szervezett, amelyekhez katalógus is készült. A hatóságok akkor több mint 2100 hamis művet foglaltak le, amelyek potenciális piaci értéke mintegy 200 millió euró (80 milliárd forint).