Index Vakbarát Hírportál

Erzsébetvárosban csodát tettek, angolszász módszert vetettek be

2025. február 22., szombat 19:05

Erzsébetváros önkormányzata 16+1 fiatal tehetség verseskötetét mutatta be nemrégiben a budapesti K11 kulturális központban. Szücs Balázs, Erzsébetváros kulturális, egyházügyi és civil alpolgármestere elmondta, a felhívásukra több mint kétszáz pályázat érkezett, a szakmai zsűri pedig nemcsak a válogatásban vett részt, hanem a nyerteseket mentorálták is, és végigkísérték, segítették a kötetek megszületését.

Erzsébetváros fontosnak tartja a fiatal tehetségek és a kultúra sokszínűségének támogatását, a kulturális szegénység felszámolását, és ezt nemcsak jól csengő beszédekben hangsúlyozzák, hanem tesznek is érte. A VII. kerületi önkormányzat tavaly döntött arról, hogy Magyarországon egyedülálló módon a tehetséges költők első versesköteteit chapbook formában (A5-ös méretű füzet) adják ki, ezzel támogatva egy későbbi, önálló kötet megjelenését.

A köteteket nemrégiben a budapesti K11 kulturális központban mutatták be. Szücs Balázs, Erzsébetváros kulturális, egyházügyi és civil alpolgármestere elmondta, hogy a felhívásukra több mint kétszáz pályázat érkezett, amelyből 16+1 alkotót választott ki a szakmai zsűri – Babiczky Tibor, Áfra János, Závada Péter, Kemény Zsófia, Simon Márton, Fenyvesi Orsolya, Borda Réka és Kiss Judit Ágnes –, akik ezek után két-két nyertest mentoráltak, és végigkísérték, segítették a kötetek megszületését.

Závada Péter elmondta, örül a kezdeményezésnek, és büszke arra, hogy a VII. kerület egészen fantasztikus tehetségeket fedezett fel. A chapbookról elmondta, az angolszász országokban és nyugaton már bevett dolog, hogy a fiatal, pályakezdő költők irodalmi művei először ebben a formában jelennek meg, mielőtt a nagy kiadókhoz kerülnének.

Női-férfi dinamikák

Lukács Bence már évek óta ír verseket, a mostani pályázat azonban hátszelet adott neki, hogy érdemes ezzel foglalkoznia. Ősi Anna elmondta, sok terve van, és a költészet mellett mostanában prózával is foglalkozik. Szabó Benedek számára verset írni élmény, de mindig örömmel tölti el, ha a műveit mások is olvassák, és elgondolkodtatja őket. Timár Benjámin kijelentette, hogy a Jeleneteim kötetcímnek nincs köze a színészethez.

Ezek inkább bevillanások a hétköznapi életből. Minden egyes vers egy-egy jelenet. 

Déri Anna Kartempó című kötetében az apai és a szülői örökséget dolgozza fel. Zudor Boglárka Engem kérdez a hallgatásról című füzete a női-férfi dinamikákról szól, de azt is fontosnak tartotta, hogy a női elnyomásról beszéljen. Kapui Ferenc a negyvenes éveiben jár, mint fogalmazott, későn érő típusnak tartja magát. Úgy véli, lehet, ebben az is közrejátszott, hogy a modern irodalommal később került kapcsolatba, és az anyag csak mostanra érett össze.

Az alkotók

Déri Anna, Gerle Kiss Éva, Hegymegi Flóra, Józsa Sarolta Réka, Kapui Ferenc, Lukács Bence, Mészáros Péter, Ősi Anna, Rieder Anna Róza, Rostás Mihály, Sokacz Anita, Szabó Benedek, Szatmári Szonja, Szenderák Bence, Timár Benjámin, Zudor Boglárka, Zsigmond Soma.

A művekből Sodró Eliza és Rusznák András olvasott fel. Szücs Balázs az eseményen azt is bejelentette, hogy a program nem áll meg, folytatódik, hogy jövőre újabb fiatal tehetségek versesköteteit is ki tudják adni, mert hisz abban, hogy a kultúra mindenkié.

(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)

Rovatok