Nyolcvanhét éve született Jirí Menzel Oscar-díjas cseh film- és színházi rendező, a Szigorúan ellenőrzött vonatok és a Sörgyári capriccio alkotója. Menzel hazájában hatalmas népszerűségnek örvendett: jellemző, hogy amikor az ezredfordulón összeállították minden idők húsz legjobb cseh filmjének listáját, azon csak ketten - ő és Milos Forman - szerepeltek két filmmel. Születésnapja alkalmából kvízzel emlékezünk a legendás alkotóra.
Az Oscar-díjas cseh rendező 1938. február 23-án született. A prágai Művészeti Főiskola filmművészeti szakán 1962-ben diplomázott, évfolyamtársa volt Vera Chytilová, Jan Nemec és Pavel Jurácek is, a csehszlovák új hullám jeles alakjai. Nagy hatással volt rájuk az olasz neorealizmus, a francia és a lengyel új hullám; friss látás- és kifejezésmódjukkal, az emberi kapcsolatokat vizsgálva és az erkölcsi igazságot keresve újították meg az ötvenes évek sematikus filmkészítését.
Segítette őket, hogy ebben az időszakban kezdett a kommunista vezetés óvatos gazdasági reformokba, így a filmművészet nagy szerepet vállalhatott a megújulásban. A cseh új hullám 1963–67 között érte el tetőpontját, az ebben az időszakban készült alkotások számos nemzetközi díjat nyertek.
Menzel kéttucatnyi játék- és dokumentumfilmet rendezett, emellett Csehországban és más államokban, köztük Magyarországon számos színházi előadás fűződik a nevéhez. Az Oscar-díjas alkotó többször elárulta, hogy
nem ambíciója a forgatókönyvírás, ezért filmjei főként irodalmi alkotásokból születtek.
Első kisfilmje, a Baltazár úr halála a világhírű cseh író, Bohumil Hrabal elbeszélései alapján készült Gyöngyök a mélyben című összeállításban szerepelt. Szintén Hrabal-novellából forgatta az 1966-os Szigorúan ellenőrzött vonatokat, amelyben Milos forgalmistagyakornok férfivá érését és rendhagyó háborús hőssé válását a fennkölt elemeket erotikus tréfával, szatírával és abszurditással vegyítve mesélte el.
Az 1968-as prágai tavasz eltiprása után az új hullám alkotói szétszóródtak – Milos Forman az Egyesült Államokba ment, mások belső emigrációba vonultak, sokakat pedig eltiltottak a munkától. Menzel még befejezte a szintén hrabali alapanyagból készült Pacsirták cérnaszálon forgatását, de a filmet azzal az indokkal, hogy
„megveti a munkásosztályt”, betiltották.
A Múlt-kor arról ír, hogy a tekercsek húsz évig dobozban maradtak, és csak ezután vetíthették le az alkotást. Az akkor már nemzetközi hírű Menzel öt évig nem filmezhetett, ezalatt színészként és színházi rendezőként tevékenykedett.
Csak 1974-ben térhetett vissza a filmezéshez, keze alól néhány keserédes vígjáték – Magány az erdőszélen, Mesés férfiak kurblival, Sörgyári capriccio, Az én kis falum – került ki. Mindegyik üdítően bájos, derűs hangulatú, szellemes irónia jellemzi őket. Az 1989-es bársonyos forradalom után lekerültek a polcról a betiltott filmek, a Pacsirták cérnaszálon húsz évvel az elkészülte után rangos elismerést kapott. Menzel 1991-ben Václav Havel Koldusopera című darabjának általa rendezett színpadi változatát vitte filmre, 1993-ban Vlagyimir Voronyin emigráns orosz író regényéből készítette az Ivan Csonkin közkatona élete és különleges kalandjai című abszurd vígjátékot.
Ezt követően színházi darabokat rendezett, 2000–2003 között a prágai Na Vinohradech elit színház művészeti vezetője volt. 2006-ban még vászonra vitte hatodik Hrabal-adaptációját, az Őfelsége pincére voltamot. 2013-ban Don Juanok címmel forgatott színházi berkekben játszódó szerelmi történetet. A világhírű rendező 2020. szeptember 5-én halt meg Prágában.
A 87 éve született rendezőre kvízzel emlékezünk, amelynek segítségével olvasóink is tesztelhetik, hogy mennyit tudnak a kiváló cseh alkotóról.
(Borítókép: Jirí Menzel 1968-ban. Fotó: Miroslav Zajic / Getty Images)