Index Vakbarát Hírportál

Megtapinthattuk Frida Kahlo ecsetjét, John Lennon selyemsálját

2025. március 26., szerda 17:30

Március 25-én egy kicsit beköltözött a művészvilág a bécsi Hollandstrasse 4. szám alatti, enyhén futurisztikus, hajladozó falak által határolt épület első emeleti kiállítótermébe. Ez a centenáriumát tavaly ünneplő Collegium Hungaricum otthona, itt állították ki Kárpáti Tamás lassan már világhírű gyűjteményének legszebb darabjait Hungarikonok, Worldikonok címmel, ami 2025. május 9-ig látogatható.

Ahogy megyünk felfelé az épület belsejében a csigalépcsőn, kénytelen meg-megállni az ember. Már ha mozikedvelő. Emitt Michael Curtiz, alias Kertész Mihály Casablancájának korabeli plakátja néz ránk Humphrey Bogarttal, Ingrid Bergmannal és Paul Henreiddel, amott a pusztatúrpásztói születésű Korda Sándor, vagy ahogy a világ jobban ismeri, Alexander Korda , a London Films stúdió alapítója mosolyog a látogatóra.

De ezúttal egy megnyitóra utaztunk negyvenedmagunkkal a császárvárosba; Kárpáti Tamás műgyűjtő Hungarikonok, Worldikonok című kiállítása, a kollekció legszebb darabjai csalogatják az érdeklődőt.  

Kalap, szoknya, pipetta

A művészvilágban mindig is otthonosan mozgó Kárpáti – édesapja a neves dzsesszdobos, a valaha Coleman Hawkinsszal egy zenekarban játszó Kárpáti József, a Hot Klein volt – durván két évtizede kezdte el rábeszélni festő és szobrász ismerőseit, hogy foglalják műalkotásokba neves magyarok ikonikus használati tárgyait, ruhadarabjait. Így kelt önálló életre Kertész Imre Borsalino-kalapja, párizsi teniszbajnoknőnk, Körmöczy Zsuzsa szoknyácskája, a Nobel-díjas Karikó Katalin pipettája, Marco Rossi edzősípja és portréja, utóbbi Ördögh László festőművész alkotása.

Majd a hungarikonok worldikonokká bővültek, bekerült a kollekcióba John Lennon selyemsálja, a Rolling Stones egyik gitárja, Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts és Ronnie Wood aláírásával, vagy éppen Frida Kahlo ecsetje.

Nos, kedden ezekből a gyöngyszemekből, a hungarikonok és a worldikonok legjavából összeállított kiállítás debütált a Collegium Hungaricumban. Nem kis részben Méhes Márton igazgató áldozatos munkájának és Kárpáti Tamás szervezőkészségének köszönhetően. Így tudtak eljutni az alkotók közül többen – Ördög Noémi, azaz Naomi Devil vagy Borszéki Zita – a Collegium Hungaricumba, az előadóművészekről, Gerendás Péterről és Lakatos Robyról nem is beszélve, akik hegedű- és gitárjátékukkal, énekükkel tették emlékezetessé az estét. 

Külön élményt jelentett, hogy elbeszélgethettünk örökös teniszbajnoknőnk, a Roland Garros-győztes Körmöczy Zsuzsa leányával édesanyja hungarikonja előtt; Molnár C. Pál alkotása, a bajnoknő adja a szoknyácska hátterét.

A házigazda, Méhes Márton megnyitójában kiemelte, hogy másfél évtizeddel ezelőtt ugyanitt volt a Hungarikonok első külföldi bemutatója, amelyen Jiri Menzel és Szabó István Oscar-díjas filmrendező tartotta a megnyitót. 

A Hungarikonok, Worldikonok című kiállítás 2025. május 9-ig látogatható. 

Rovatok