Index Vakbarát Hírportál

Kétszer is eltemették, utolsó útjain több száz cigány hegedült

2025. március 29., szombat 06:05

Nagyon beteg volt már, a halál régóta a tüdejében lakozott, amikor Sanremóba utazott levegőváltozásra, ám onnan nagyon legyengülve tért haza. 1903. március 29-én, délelőtt 9 óra 15 perckor meghalt. Koporsója előtt fekete párnán vitték a megtépett húrú hegedűt és a törött vonót. Dankó Pista 44 évet élt.

„Meghalt a nagy hegedős, meghalt a magyar nép trubadúrja. Nagy szíve, melybe belefért az aranykalászos Alföld, a gyöngyszínű Balaton, s az azúr magyar ég, nem dobog többé” – budapesti búcsúztatóján így kezdte beszédét Herczeg Ferenc, majd a Budapesti Hírlap feljegyzése alapján ezt mondta: 

Udvari költő volt, nem a nagy uraké, hanem a nép udvari költője. S a nép nem jutalmaz arannyal, hanem meleg szeretettel. Ezt a szeretetet látjuk itt ma megnyilatkozni Dankó Pista koporsójánál. Szegény cigány volt egész életében, nem maradt utána más hátra, mint a hegedűje.

Dankó Pista koporsóját vonat vitte Szegedre. A Szeged és Vidéke akkori beszámolójában az áll, hogy 25 ezren várták, s kísérték utolsó útjára, gyászbeszédében Tömörkény István így fogalmazott:

Itt van a magyar népdal fejedelme, mint halott. Itt van a magyar daloknak lelke, a halott. Itt van a gyönyörű magyar szó zengzetes dalának megteremtője, és szülő apja koporsóban és útrakészen arra, hogy egy mély sír magába zárja.

Dankó Pista mindenkié

Kétféle verzió is létezik arról, hogy Dankó Pista hol született: Szeged-Fölsővárosban vagy Szeged-Fölsőtanyán, de az biztos, hogy mindössze kilencéves volt, amikor édesapja meghalt. S bár tanult hegedülni, virtuóz nem vált belőle. Ebben az sem játszott szerepet, hogy már gyerekként dolgoznia kellett, vályogot vetett, ám ha már a hegedülésben nem, a nótaszerzésben, a szereplésben és a barátok gyűjtésében igen kiválónak bizonyult. 

Ő lett Dankó Pista, akit soha senki nem szólított Istvánnak.

Amikor 37 évesen, 1895-ben megnyerte az Új Idők nótaversenyét, már országos hírű dalköltőnek számított, ezt követően még II. Miklós cárt is elkápráztatta muzsikájával – Szentpétervárott.

A nótaszerző úgy lett híres, hogy a kottaírással rendre meggyűlt a baja, ösztönös lélekérzése azonban olyan dallamokat hozott elő belőle, amiket muszáj volt hallgatni. Nem véletlenül lett olyan híres, talán még híresebb is, mint jó néhány politikus, s vált a magyar nóta fejedelmévé. Ehhez, persze, az is kellett, hogy daltársulatával bejárta az egész országot, nótaestjeit a korabeli szórakozás jeles eseményei között tartották számon. 

Mindent, ami Dankó Pista volt, a gyermekkorából hozta, szívének nagy szerelmét, Joó Ilonkát is kamaszként ismerte meg.

Úgy lett nótafejedelm, hogy sosem akarta megtagadni önmagát, sem azt, honnan jött, s hová vágyott.

Rövid éltében a halhatatlanok közé került. Temetésén a cigányok négy dalt játszottak. Volt olyan koralbeli lap, amelyik azt írta, hogy utolsó útján ötszáz cigány hegedült, másutt csak hatvanat említenek, de ami biztos, az egész nemzet siratta, és a húrokon szinte biztosan felcsendült a Most van a nap lemenőben, az Eltörött a hegedűm, nem akar szólani, a Daru madár gyere velem és a Nagy Bercsényi Miklós sírdogál magában kezdetű nóta.

Most pedig ezzel a kvízzel emlékezünk Dankó Pistára, tegye próbára tudását!

(Borítókép: A nótakirály Dankó Pista (1858-1903) muzsikus-nótaköltő szobra Szegeden a Stefánia sétányon az egykori Hungária Kávéház előtt 2015. április 22-én. Fotó: Jászai Csaba / MTI)

Rovatok