Index Vakbarát Hírportál

Életnagyságú nő és férfi domborműve került elő Pompejiben

2025. április 2., szerda 11:07

Pompejiben egy fiatal nő és férfi domborművét ábrázoló síremlék került elő. A nő fontos személy, Ceres papnője lehetett. A 175 centiméter magas, tógát viselő férfi római polgárnak tűnik a szakértők szerint.

Fiatal nőt és férfit ábrázoló domborművel díszített sírkamrát tártak fel egy Pompejiben zajló régészeti ásatáson, számoltak be róla kedden a valenciai Európa Egyetem kutatói.

A síremléket a 2024 júliusában kezdődött ásatás alatt találták Pompejiben. A feltárást az ókori városban történt temetkezések régészeti kutatásával foglalkozó projekt keretében végezték a Pompeji Régészeti Park és a valenciai Európa Egyetem kutatói, írja az MTI.

Az ásatások a Porta Sarnótól keletre található zónában folytak, amelyet az 1990-es években a Circumvesuviana regionális vasúthálózat építése miatt vizsgáltak a régészek. Akkoriban több mint ötven hamvasztásos temetkezést és egy boltíves síremléket tártak fel.

A 2024-ben kezdődött ásatáson felfedezett, csaknem életnagyságú nő és férfi domborműve a Porta Sarno temetkezési helyen, az ókori város kapujánál, egy falba épített, több temetkezési fülkét tartalmazó sírkamrát díszített.

A régészek szerint a női szobor feltehetően Ceres papnőjét ábrázolja. Ceres az ókori római vallásban a mezőgazdaság, a termékenység és az anyaság istennője volt. Az öltözetét díszítő ékszerek, fülbevalók, gyűrűk és karkötők, valamint egy nyaklánc félhold medállal szintén arra utal, hogy a nő fontos személy, Ceres papnője lehetett. A 175 centiméter magas, tógát viselő férfi római polgárnak tűnik a szakértők szerint.

A szobrok művészi faragása és archaikus jellegzetességei a köztársasági korra utalnak, ami igen ritka Itália déli részén

– írták a régészek a pompeji ásatásokról szóló online kiadványban. Gabriel Zuchtriegel, a régészeti lelőhely igazgatója elmondta, hogy miközben a női és férfialak szorosan egymás mellett áll, nem biztos, hogy házaspár, az is lehet, hogy a férfi a nő fia. Az igazgató a kutatási projekttel kapcsolatban kiemelte, hogy az remek lehetőséget nyújtott arra, hogy Pompeji falain kívülre is kiterjesszék a régészeti munkát. 

A Vezúv lábánál fekvő Pompejit 79-ben hamu és láva borította be egy óriási vulkánkitörés miatt. A 18. században fedezték fel újra, és az ásatási helyszín ma Olaszország egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága. A régészeti parkban az ókori város feltárt maradványai betekintést nyújtanak az egykori pompejiek életébe.

Rovatok