Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Cinematrix
- kickstarter
- indiegogo
- közösségi filmgyártás
- filmgyártás
- közösségi finanszírozás
- sharingeconomy
Jó filmet akarsz? Fizess érte előre!
További Cinematrix cikkek
Életemben nem láttam még ekkora baromságot, mint ez a film! Kérem vissza a pénzem!
Ismerős, ugye? A közönségcsalogató trailerek általában vagy mindent elspoilereznek a sztoriból, vagy pár percben látványosan túlhájpolják a valójában nézhetetlen filmet. Külföldön már évekkel ezelőtt felismerték a jellemzően kispénzű, de lelkes alkotók, hogy egy-egy érdekes témájú filmért a fanatikus rajongók akár két-három mozijegy árát is képesek kifizetni, csak hogy végre szélesvásznon láthassák a kedvenceiket. És ha már amúgy is ennyi pénzt adnak a nézők, miért ne adják oda jó előre az alkotóknak, hogy abból a rendező kényelmesen leforgathassa azt a filmet, amit később a néző amúgy is megnézne.
Nagyjából ez az egyszerű recept keltette életre a közösségi filmfinanszírozás egyre népszerűbb lehetőségét, ahol tényleg mindenki lelkesedésből és nyílt lapokkal játszik. Íme néhány példa:
- a Veronica Mars mozifilm, aminek a sorozatváltozatát még 2007-ben elkaszálták, de 91 585 rajongó annyira imádta Kristen Bell nyomozásait, hogy összedobtak a Kickstarteren 5,7 millió dollárt a folytatásra
- az Iron Sky stábja az okkult űrnácikért és a bugyuta inváziós sci-fikért rajongó geekektől kalapolta össze a büdzsé 10 százalékát, 1,5 millió eurót, és mivel a módszer működött, az Iron Sky 2-höz szeretnének egy hasonló összegű támogatást
- pár napja az olasz horrorpápa, Dario Argento fordult a rajongóihoz azzal, hogy ha látnak fantáziát egy véres karácsonyi horrorban, amiben a ráncos Iggy Pop lenne az álommanónak beöltözött kaszabolós sorozatgyilkos, akkor küldjenek egy kis pénzt az Indiegogón
Közpénz helyett közösségi pénz
Régi közhely (ráadásul nem is igaz), hogy a magyar filmesek évtizedek óta csak nézhetetlen alkotásokat forgatnak, amikre ráadásul akkora összegű állami támogatásokat kapnak, amennyi pénzt a közönséges mozinéző maximum akkor lát, ha nyer a lottón.
A közösségi finanszírozás azonban már a hazai filmgyártásban sem ördögtől való dolog. Imre Loránd Balázs rendező-producer és a Menjek/Maradjak stábja a New York-i magyarok bemutatása után a londoni epizód készítésekor Indiegogo-kampányt indítottak, hogy finanszírozni tudjanak egy kutatómunkával és terepszemlével eltöltött hetet. Akkor óriási sikernek könyvelték el, hogy a megcélzott 1000 font (nagyjából 380 ezer forint) helyett majdnem háromszor ennyi gyűlt össze. (A londoni epizódról itt írtunk, a New York-i részt itt lehet megnézni)
Magyarországon ez a finanszírozási forma még nincs eléggé beágyazódva. Most még nem áll össze az emberek fejében, hogy itt a közönség lényegében előre megfinanszírozza a terméket, amire vágyik, és ezzel ők maguk is értéket teremtenek.
- magyarázza a rendszer döcögős hazai működését Imre Loránd Balázs, aki épp Berlinben készíti elő a következő két filmtervét, a Menjek/maradjak berlini fejezetét, és a Sweet Home-ot, amiben majd a külföldről hazaköltöző magyarok sorsát fogják követni. A csapata mindenesetre optimista a közösségi finanszírozás jövőjérősal kapcsolatban:
Próbálkozni kell, csinálni kell. Meg kell mutatni az embereknek, hogy ha elég sokan vannak, akkor minimális pénzösszegekkel hozzájárulva egyszerűbbé tudják tenni a filmkészítést. Ráadásul ők maguk is bekerülhetnek a produkcióba, és felkerülhetnek a stáblistára, mint mini-coproducerek.
Kodály után irány a Balaton
Szimler Bálint rendező és Rév Marcell operatőr szintén közösségi finanszírozással készítik épp a Kodály Method folytatását, a Balaton Methodot. Ez egy road movie-ba oltott zenés dokufilm lesz a magyar tengernél rendezett bulikról (Bornapok, Soundon, Művészetek völgye és társai), ahol fontos szerepet kap a lángosozás és a legendás aligai MSZMP-üdülő is. (A forgatáson mi is jártunk, amikor éppen a Balaton közepén forgattak Harcsa Veronikával.)
Az alkotók a szegény ember Kickstarterén, az Indiegogón kezdtek el pénzt gyűjteni a forgatásra. A megcélzott 10 000 euróért (nagyjából 3 millió forint) cserébe egy lépcsős rendszerben kínáltak különféle jutalmakat a támogatásért, a letölthető filmzenétől kezdve a Kodály Method-pólókon át az afterparty jegyekig és a társproduceri kreditig. A támogatás egyébként már márciusban összejött nekik, bár nem oylan zökkenőmentesen, mint ahogy szerették volna:
Az Indiegogo kényszermegoldás volt, ugyanis a Kickstartert csak amerikai állampolgárként vehettük volna igénybe. Nem is volt egyszerű az a 60 nap, amíg a kampányunk tartott: aránytalanul bonyolult volt a pénzfizetési metódus, jóval komplexebb, mintha csak vásárolni akarnánk a neten, ez sokakat elijesztett, ráadásul a rendszer nagyon arra próbálja rávenni a kedves felhasználót, hogy PayPal-ra regisztrálva fizessen
- mesélte a nehézségeket a Balaton Method producere, Osváth Gábor, aki szerint
Nem voltak illúzióink, hogy magától villámgyorsan összegyűlik a pénz, de a tervezettnél jóval többet kellett dolgoznunk ezen. Mindenesetre utólag megszépült az emlék, de annyira még nem, hogy egyhamar ismét közösségi finanszírozás kipróbálásával őröljük az idegeinket.
Osváth Gábor (valamint a többi producer: Kovács Gábor a Filmpartnerstől, Szirmai Árpád a VisionTeamtől és Muhi András Pires, aki már a Kodály Method-videókban is részt vett) persze kezdettől fogva tudták, hogy az Indiegogón összekalapolt 3 millió forintnyi összeg önmagában nagyon kevés egy nagyjátékfilmhez, de a film körüli hírveréssel sikerült további segítőket és szponzorokat találniuk.
Magyar sci-fi is készül, nem csak magyaroknak
Az évekig Londonban élő író-pszichológus, Gaál Viktor 2013 óta próbálja közösségi finanszírozással összehozni A galaxis renegátjai című magyar sci-fit, a főszerepben Osvárt Andreával és a gyalázatos marslakók Mellett a Drakulából ismerős Bányai Miklóssal. Tavaly 1500 font (azaz félmillió forint) volt a kitűzött cél a Kickstarteren, de végül majdnem a kétszerese, 2822 font jött össze.
Ez azonban most még kevés volt ahhoz, hogy rendesen elkészülhessenek a CGI-effektek és a sci-fikbe kötelező űrhajók. A film lassan és minimális erőforrásból készül, Gaál Viktor idén nyáron már a Facebookon mérgelődött amiatt, hogy
ha nincs egyetlen tökös srác a környéken, aki tud textúrázni Maya-ban, akkor esküszöm, megtanulom és én fogom megcsinálni!