Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNe hagyja ki Európa három legjobb filmjét
További Cinematrix cikkek
- A ledér gyönyörűség engedett a kéjenc érsek csábításának
- A Netflix megcsinálta a saját Breaking Badjét, csak sokkal viccesebben
- A világ egyik legcsúfabb oldalát mutatja be ez az új Netflix-film
- Egy ültő helyünkben végigdaráltuk Stephen King kedvenc misztikus sorozatát
- Kegyetlenül megdolgoztatta az agytekervényeinket Hugh Grant új vallásos thrillerje
Az Uránia moziban lesznek december 1. és 3. között a Lux-filmnapok, ami azért fontos, mert itt meg lehet nézni három, az Európai Filmakadémia filmes díjára jelölt filmet, az Idát, a Csajkort és az Osztályellenséget. Korábban csak az Ida került magyar moziforgalmazásba, a francia Csajkort és szlovén Osztályellenséget a miskolci Cinefesten lehetett elkapni, mi is ott néztük meg mindakettőt. A díjra jelöltek első körében egyébként még ott volt Mundruczó Kornél Fehér Istene is, de a szűkítésnél kiesett a sorból, pedig korábban a Deltával sikerült a legjobb három közé jutás is. A díjazott filmet december 17-én, az Európai Parlament plenáris ülésén, Strasbourgban nevezik majd meg.
De előtte a három jelölt filmet meg lehet nézni, full ingyen, ugyanis a vetítésekre a belépés díjtalan, de nyerni kell hozzá belépőket a Európai Parlament budapesti Tájékoztatási Irodája Facebook-oldalán, egy rövid kvízjáték kitöltésével.
Bár a szlovén Osztályellenség nyerte a Cinefest fődíját, mégis ezt ajánljuk a legkevésbe, főleg ha már látta korábban Az osztály című francia filmet, vagy még korábban a Én, te, ő című doksit. Egy középiskolás osztály küzdelmét mutatja be egy különösen szigorú új tanárral. "A tanár-diák ellentéteket dühös viták formájában feldolgozó formátum nagyszerű lehetőséget ad arra, hogy különböző nézeteket, problémákat szó szerint ex katedra módon adjon elő, és ennek a módszernek ez a szlovén film is bedől, hiszen az igazgatónő is hosszan beszél arról, hogyan változott meg az oktatás és a diákok szerepe és a zárlatban a tanár hosszú monológban magyarázza meg a filmet és vonja le a tanulságokat, amiket mi nézők is jobb, ha magunkévá teszünk. Szóval szájbarágós a film" - írtuk róla korábban.
A francia Lánybanda is nyert egy rakat díjat Miskolcon, ami nem csoda, eleve Cannes-ban mutatták be a filmet, ami egy 16 éves, Párizs külvárosában élő lány szexuális és társadalmi identitáskeresését rajzolja meg, ami nagyon szárazan hangzik, mert nem derül ki belőle, hogy a főszereplő egy fekete lány, aki eleinte próbál jókislány lenni, de a külvárosi lehetőségek szükségszerűen darálják be őt is. A Csajkort egyébként ugyanaz a Celine Sciamma rendezte, aki a Tomboyt és a Vizililliomokat is, úgyhogy a kemény témához hasonlóan lírai feldolgozás és atmoszférikus zenék társulnak.
Ha csak egy filmet néz meg, az a lengyel Ida legyen, ami egyébként Lengyelország hivatalos nevezése az Oscar-díjra. Igen, szörnyen hangzik, hogy fekete-fehér, 4:3-as képarányban készült film, ami egy apácáról szól a hatvanas években, de ettől még egy nagyon finom és felkavaró felnőttéválás-történet: egy fogadalmára készülő apácanövendék megtudja, hogy zsidó származású holokauszttúlélő, egyetlen élő rokona pedig egy véreskezű kommer bírónő.
A LUX-díj az Európai Parlament filmművészeti díja, melyet 2007 óta minden évben olyan filmeknek ítélnek oda, melyek az európai kulturális sokszínűségről, az európaiak életéről és identitásáról, aktuális társadalmi kérdésekről szólnak. A három döntős filmet, melyeket egy nemzetközi zsűri választott ki, a nagyközönség a LUX-filmnapok keretében az Európai Unió mind a 28 tagállamában, feliratozva láthat.