Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTinilányok és kefefrizura kell nekünk, de nagyon
További Cinematrix cikkek
- A ledér gyönyörűség engedett a kéjenc érsek csábításának
- A Netflix megcsinálta a saját Breaking Badjét, csak sokkal viccesebben
- A világ egyik legcsúfabb oldalát mutatja be ez az új Netflix-film
- Egy ültő helyünkben végigdaráltuk Stephen King kedvenc misztikus sorozatát
- Kegyetlenül megdolgoztatta az agytekervényeinket Hugh Grant új vallásos thrillerje
Idén szeptember 11 és 20 között lesz Miskolcon a Jameson Cinefest Filmfesztivál: még mindig ez az a fesztivál itthon, ahol az év legjobb filmjeit nézhetjük meg. Tavaly itt vetítették először a Whiplasht, amin az egyik néző el is ájult. Idén is várhatóak hasonló incidensek, ugyanis az idei program is bitang erősre sikerült.
Hirtelen nem is tudom, hogy kezdjem a lelkendezést, úgyhogy belevágok a közepébe.
De ez lényegtelen, ettől még azoknak, akiknek a Yo! MTV Raps mond még valamit, és a 90-es években voltak gyerekek, azoknak ez a film 90 perc garantált flash lesz, miközben a film három gimis lúzerről szól, akiknek el kell adni A$AP Rocky kábszerét - innen tehát a cím.
Bizonyára a Cinefesten is ez lesz az egyik legnépszerűbb film, hiszen a hívószavai: tinédzserek, szexuális forradalom és kábítószerek, és ezen a fesztiválon ráadásul ingyenesek a vetítések, úgyhogy az tűnik az egyetlen biztos módszernek, ha az előtte lévő filmet is végignézzük, ha tutira be akarunk jutni. Hajtás után a teljes programot kielemezzük.
A nemzetközi versenyprogram 19 filmből fog állni, ezek között is vannak érdekesebb darabok, úgy mint:
- a Tangerine című LMBT-film, aminek az is az érdekessége, hogy egy IPhone-nal forgatták az egészet, a rendező biciklivel kísérte végig két transznemű főszereplője napját Los Angelesben, az eredmény egy vicces, tempós, rettentően szórakoztató film lett, amit mindenhol ünnepelnek a világban
- az Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni a Sundance fesztivál fődíjasa, szóval ez lesz az év Messzi dél vadjai és Whiplashe egyszerre, hozzácsapva a Tekerd vissza havert, ugyanis a film cuki tini főszereplői régi filmeket forgatnak újra házi körülmények között, és az egyikük, mint az a címből ki is derül, sajnos haldoklik
- a Lobster, azaz A homár című filmért már Cannes-ban lelkendeztünk: a nemzeti párválasztó megvalósul, az egyedülállókat internálják, ahol ha nem találnak párra, akkor 45 napon belül álattá változtatják őket. Bizarr és nagyon szórakoztató film egyszerre, itt írtunk róla hosszabban
- a Mustang című török film is Cannes-i kedvenc volt: ez a film nyerte a párhuzamos Quinzaine program fődíját, teljesen megérdemelten, öt zabolátlan fiatal lány szabadságharca a vidéki Törökországban, egyszerre nagyon vad, életteli és szomorú film a török nők helyzetéről és néha vicces fordulatokat hozó küzdelméről.
- a Mediterranea című filmet már rég a Keleti pályaudvaron és a szegedi nagypályaudvaron vetítené nagyvásznon, vagy még inkább, a közszolgálati tévében ennek kellene mennie folyamatosan, hogy megértsünk valamit abból, hogy milyen lehet az, ha valaki mindent hátrahagyva elindul új otthont keresni magának.
- a Victoria című, egyetlen snittben felvett német filmet már Berlinben is imádtuk, olyan az egész, mintha a Before Sunrise-sorozat két főszereplője a film felénél elmenne bankot rabolni - itt írtunk róla részletesen.
- Cop Car, erről a filmről elég ha annyit mondok, hogy ennek kapcsán adja Kevin Bacon azokat az interjúkat, amiben több meztelen szerepet követel magának és férfitársainak. Ebben a filmben egyébként egy kemény zsarut alakít, akinek van egy autója is.
- és hogy legyen valami magyar vonatkozás is: a James White kábós filmet az az Erdély Mátyás fényképezte, aki a Saul fiát is.
A nemzetközi versenyprogram teljes listája
1. Goodnight Mommy (r: Severin Fiala, Veronika Franz)
2. Tangerine (r: Sean BAKER)
3. Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni (r: Alfonso Gomez-Rejon)
4. A homár (r: Yorgos Lanthimos)
5. Mustang (r: Deniz Gamze Ergüven)
6. Superworld (r: Karl Markovics)
7. Sangalie nyara (r: Alanté Kavaité)
8. Egy tinilány naplója (r: Marielle Haller)
9. Gyerekek (r: Jaroslav Vojtek)
10. Aferim! (r: Radu Jude)
11. Két barát (r: Louis Garrel)
12. Jian Bing Man (r: Chengpeng Dong)
13. Mediterranea (r: Jonas Carpignano)
14. Victoria (r: Sebastian Schipper)
15. The Snake Brothers (r: Jan Prusinovsky)
16. Miért én? (r: Tudor Giurgiu)
17. James White (r: Josh Mond)
18. Sam Klemke időgépe (r: Matthew Bate)
19. Cop car (r: Jon Watts)
A versenyen kívüli, úgynevezett kitekintő szekcióban vetítik a fent már körülrajongott Dope-ot, de ebben a szekcióban lesz az arcraélvezős, három dimenziós művészpornó film, a Love is (kritikánk). Szintén Miskolcon lehet majd először látni az Ian McKellen főszereplésével készült Sherlock Holmes filmet, a Mr. Holmest, és Jake Gyllenhaal bokszolós filmje, a Southpaw címen ismert Mélyütés is a Cinefesten mutatkozik be a közönségnek.
Idén először a dokumentumfilmek mezőnyét is külön válogatták: és noha eddig is elég erős volt a program, erre csak ráerősítettek idén. Ami magyar büszkeségünk lehet, hogy Hörcher Gábor és a Drifter című filmje is bekerült ebbe a válogatásba. A Cseh sörháború című filmre már mi is felfigyeltünk, de szerencsére nem kell Prágáig utazni érte, hogy megnézhessük.
A teljes dokuprogram:
1. 21 nap r: Damian Kocur
2. Cseh sörháború r: Jan Latal
3. Kismet r: Nina Maria Pashalidou
4. Betontörténetek D: Lorenz Findeisen
5. Giovanni és a vízibalett D: Astrid Bussink
6. Drifter D: Hörcher Gábor
7. Valami jobbra várva D: Hanna Polak
A Cineclassics keretében idén western-klasszikusokat láthatunk, ez azt jelenti, hogy levetítik a Volt egyszer egy vadnyugatot, A Jó, a Rossz és a Csúfot, az Aki lelőtte Liberty Valance-t vagy A vad bandát.
És a legjobb még csak most jön, a zsűritagként részt vesz a fesztiválon a legendás Cottbusi Filmfesztivál volt igazgatója, Roland Rust, az Arany Pálma-díjas 4 hónap, 3 hét, 2 nap című film női főszereplője, Anamaria Marinca valamint a Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan rendezője, Reisz Gábor! Hopp, közben kiderült, hogy a román színésznő lemondta a részvételt, viszont igazoltak még egy cool arcot a zsűribe: Bucsi Rékát.