Huszonhétszer költözött, persze, hogy film készült róla
További Cinematrix cikkek
- A magyar nő nem talált apát a gyermekének, végül egy meleg orosz férfitól kért segítséget
- Meghalt Alan Rachins, a Dharma és Greg színésze
- A legrosszabb rémálmunkat kelti életre a Netflix új thrillerje
- Itt a bejelentés a Warnertől, mozivásznakra költözik a Trónok harca
- A túlsúlyos lány zaklatóit elrabolják, a családlátogatás bizarr fordulatot vesz
Ősszel ellepik a magyar filmek a mozikat, ilyen sorrendben érkeznek majd:
- október 22, Veszettek (Goda Kriszta filmje a Magyar Gárdáról)
- október 29, Drifter (Hörcher Gábor díjnyertes dokuja egy rallizni vágyó roma srácról)
- november 5, Anyám és más futóbolondok a családból (erről fog szólni ez a cikk)
- november 26, Az éjszakám a nappalod (Dési András György és Móray Gábor filmje a pesti éjszakáról)
- december 3, Szerdai gyerek (Horváth Lili mosodás, Karlovy Varyban díjazott filmje)
- december 17, Hajnali láz (Gárdos Péter a szülei szerelméről csinált filmet)
Ebben a cikkben tehát Fekete Ibolya új filmjéről, az Anyám és más futóbolondok a családból-ról lesz szó, a magyar nép zivataros évtizedein átivelő történelmi film a rendező édesanyjáról és más futóbolondokról szól, és mielőtt megnézhetnénk jövő héten az előzetest teljes hosszában, hogy kiderüljön, milyen is lett a film, kaptunk néhány szpotot ízelítőül.
A sztori egyébként egy négygenerációs történet, amely az 1900-as évek legelejétől a 2000-es évek elejéig követi egy család sorsát: a főszereplő összesen huszonhétszer költözik, végigvonszolja a férjét meg a lányát a fél országon, a 20. század elől rendre menekülniük kell, végicsinálnak két világháborút, egy 56-ot, néha Erdélyben, néha Budapesten, néha az Isten háta mögött. Így nem csoda, ha a film egyik visszatérő jelmondata, a "Lajos, pakolunk!".
Az anyát a keretsztoriban a lengyel Danuta Szaflarska játssza, a film nagy részében pedig Ónodi Eszter, a férje pedig Gáspár Tibor lesz a filmben. A filmet forgalmazó Vertigo Médiától hét kis videót kaptunk, így még az előzetes előtt belenézhetünk a film valóban színesnek és változatosnak ígérkező világába.
Az elsőben Ónodi Esztert látjuk, amint Anyaként megszületik benne a gondolat, ami ezek szerint összesen 27-szer született meg benne az élete során: Lajos, pakolunk!
A másodikban végre megérthetjük, hogy miért mondta a rendező már a forgatáson is azt, hogy az Anyám és más futóbolondok tele lesz meseszerű elemekkel, keveredik majd a filmben a némafilm, a burleszk, a háborús film, a komédia és a könnyes dráma is. Itt láthatjuk az idős lengyel színésznőt, Danuta Szaflarskát is.
Sütőpor nélkül nem lehet nekimenni egy háborúnak! - az idős Anya telefonon keresztül igazgatja a lányát, akit Básti Juli alakít.
A részletek alapján úgy tűnik, a film tele lesz mindenféle bonmot-val (Lajos, te maradj ki a történelemből!"), de ha mindegyiket ilyen arccal adja elő Ónodi Eszter, még az is lehet, hogy működni fog ez a koncepció.
Az Ön családja sztrájkolt '56-ban? - kérdezi a videó végén a felirat, miközben Ónodi Eszter és Gáspár Tibor a függöny mögül lesik a forradalmat.
Ó, hogy rogyna rá a reterát a népi demokráciára! - ebben a jelenetben nem is ez a duma a vicces, hanem az a nagyon szomorú, ahogy utána meg kell igazítani a telefonkagylót, hogy biztosan senki más nem hallotta ezt a mondatot.
Neked van gyereked? - kérdezi az anya. Nincs, nekem anyám van - válaszolja a lány, és egy pofavágás a jutalma.
A kis videók alapján úgy tűnik, Fekete Ibolya (Chico, Bolse Vita) továbbra is a történelem nagy kérdéseire keresi a választ a filmjeiben, ezúttal viszont személyes történetből dolgozott, amikor saját anyjának és családjának a történetét dolgozta fel, ráadásul olyan címen, ami határozottan emlékeztet a szintén elég kaotikus és borzasztóan szórakoztató Gerard Durrell-könyvre, a Családom és egyéb állatfajtákra. A huszadik századi családtörténet miatt eszünkbe juthatnak olyan magyar filmek is, mint a Glamour (amiben szintén Ónodi Eszter volt a női főszereplő), Az én XX. századom (hogy egy másik női rendező tablóját emeljem ki), vagy a legklasszikusabb verzió, a Napfény íze. Az Anyám és más futóbolondok a családból 480 millió forintból készült, ebből 190-et állt a Filmalap.
A film előzetesét jövő hétfőn mutatjuk be.