Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMKulka Jánossal, egymilliárdból készül a Budapest Noir
További Cinematrix cikkek
- A világ egyik legcsúfabb oldalát mutatja be ez az új Netflix-film
- Egy ültő helyünkben végigdaráltuk Stephen King kedvenc misztikus sorozatát
- Kegyetlenül megdolgoztatta az agytekervényeinket Hugh Grant új vallásos thrillerje
- Az új Dűne-sorozat pont arról szól, amitől napjainkban a legjobban rettegünk
- Maradj csak szenvedő, irányítható és gyermek
Közel egymilliárd forintnyi Filmalap-támogatásból, sztárszínészekkel forgat filmet Gárdos Éva az ezredforduló utáni hazai irodalmi élet egyik legnagyobb dobásából, a 30-as években játszódó Budapest noir című krimiből, amihez a bordélyházi jelenet szereplőit Vajna Tímea cége a Universe Management válogatta.
A főszereplők névsorát a stáb stílusosan a Centrál Kávéházban jelentette be: az újságírás mellett mellékállásban bűnesetek felderítésével foglalkozó főhős, Gordon Zsigmond ugyanis legalább annyi időt tölt ilyen helyeken, mint a napilapok szerkesztőségében és mindenféle sötét, alvilági helyen.
A száz évvel ezelőtti Budapest hangulatát máig őrző kávézóhoz csodálatos oldtimerek hozták el a színészeket. Akik közül ráadásul sokan korhű ruhákban, a keményöklű krimik kötelező kellékeiben, kalapban, ballonkabátban és nyakkendőben ültek le a sajtótájékoztatóhoz.
- Kolovratnik Krisztián: Gordon Zsigmond. Ő Kondor Vilmos hatkötetes Budapest-regényeinek állandó főhőse, a kalapos-ballonkabátos bűnügyi újságíró, aki magyar Sam Spade-ként olyan ügyeket nyomoz ki a saját szakállára, sokszor a testi épségét is kockáztatva, amikkel a túlterhelt és korrupt fővárosi rendőrség nem tud, vagy nem is akar foglalkozni.
- Tenki Réka: Eckhardt Krisztina. Gordon szerelme, aki minden durvasága, mogorvasága és szemtelenkedése ellenére szereti Budapest önjelölt igazságosztóját, az egyetlen igaz embert a 30-as évek embertelenségében.
- Kulka János: Vitéz Szőllősy András, a korszak egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb embere. Nagyon magas szintű politikai kapcsolatokkal rendelkezett. A történet egyik fontos főszereplője, de nem akarjuk elspoilerezni, miért.
- Kováts Adél: Szőllősyné Irma, a mágnás felesége. Borítékolva volt a boldog élet, de végül teljesen máshogy alakult a sorsa.
- Dobó Kata: Vörös Margó. A legfelsőbb politikai és gazdasági köröket fiatal lányokkal kiszolgáló bordélyház tulajdonosa. Ezt a szereplőt egyébként az író Dashiell Hammett Véres aratásából kölcsönözte - sok más idézettel együtt, ami egy kisebb irodalmi botrányt is kavart a Budapest noir megjelenésekor.
- Anger Zsolt: Gellért Vladimir felügyelő. A fővárosi gyilkossági csoport vezetője, aki legalább annyiszor akadályozza a főhőst a nyomozásban, mint ahányszor segíti.
A Kondor Vilmos-regények nemcsak itthon, külföldön is népszerűek: a rendező, Gárdos Éva is az angol nyelvű kiadást olvasta el egyetlen nap alatt, ezután döntött úgy, hogy filmet akar forgatni belőle.
A Budapest noir operatőre Ragályi Elemér, a forgatókönyvet Szekér András írta, a korabeli díszleteket pedig Verebes István fia, Pater Sparrow tervezte. A casting director Mandel Helga volt, Szabó Simon pedig egy kávéház tulajdonosa lesz a filmben. A film producere Kemény Ildikó, a Magyarországon készülő hollywoodi produkciókat évek óta segítő szervizcég, a Pioneer Pictures vezetője, aki most kifejezetten örült annak, hogy Budapest Párizs, Berlin és Baltimore után végre először Budapest lehet.